Jak vybrat první karty?

Tip: Všechny karty, které máme aktuálně skladem, najdeš v kategorii Cardistry

Jaké karty jsou nejlepší?

Pokud začínáš, rozdíl mezi kartami za 20 Kč a 100 Kč poznáš, ale rozdíl mezi kartami za 100 Kč a 1 000 Kč poznají až zkušení kouzelníci a cardisti.

  • Za 20 Kč seženeš například karty s krtečkem, které jsou často nízké kvality a málo vydrží (většinou mají pouze dvě vrstvy papíru, jsou příliš měkké a vůbec nejsou pružné).
  • Za 100 Kč seženeš karty s povrchovou úpravou pro delší životnost.
  • Za 300 Kč až 1 000 Kč si koupíš designové balíčky, které většinou mají o něco vyšší kvalitu. Ale je pravda, že často platíš i za značku.


Kouzelnické trikové balíčky stojí cca 500–1 000 Kč. Karty mají kvalitu srovnatelnou s Bicycle Standard, ale kupuješ je hlavně kvůli tajemství/nápadu tvůrce. Kouzelnické trikové balíčky seženeš ale i za 100 Kč. Zvládneš s nimi stejné triky, jen nebudou mít povrchovou úpravu jako dražší balíčky. 

Tip: Všechny kouzelnické balíčky na triky najdeš v podkategorii Kouzelnické karty

Řekli bychom ale, že nejlepší karty na kouzlení jsou karty, které ti půjčí sám divák. Takže jestli kouzlíte v hospodě a kluci ti půjčí salátové vydání karet na prší a ty s nimi ukážeš kouzlo, dostaneš mnohem větší pochvalu, než kdybys použil svoje designové Fontaine. Každý divák má totiž podezření, že je kouzelníkův balík cinknutý nebo jinak upravený.

S čím začít?

Pokud chceš kvalitní karty, na start doporučujeme Bicycle Standard, nebo levnější variantu Seconds.

Ze začátku budeš dělat triky, co jsou automatické (fungují samy matematicky apod.). U těchto triků nezáleží na kvalitě karet, jen je třeba, aby byl balíček kompletní a dobře čitelný.

Pokud tě kouzlení chytne, je dobré si po pár měsících pořídit karty s finishem, který ti pomůže udělat třeba pěkný vějíř. To je hlavní výhoda balíků kolem 100 Kč.

 

Co je finish?

Finish je poslední chemická úprava karet, která prodlužuje jejich životnost. Ale v komunitě se finishem označují všechny následující parametry:

 

1. Stock (papír, na který se karty tisknou)

Základní rozdělení je:

  • Casino – Tlustší, odolnější (Bee).
  • Modern (USPCC retail) – Tenčí, protože je stroj více slisuje (Tally-Ho).

Vlastnosti stocku se neustále mění, a to kvůli změnám materiálu, nepřesnosti strojů a klimatickému prostředí. Proto ti někdy připadají dvoje stejné karty jiné. U limitovaných edic se to jen tak nestane, protože se tisknou najednou. U standardních decků se to ale děje celkem často.

Další typy stocku jsou:

  • Crushed stock – O něco pružnější.
  • FCS certified stock – Vyroben z recyklovaného materiálu, karty jsou tvrdší (Monarch).
  • Cartamundi B9 (Butterfly) a E7 stock (Cohorts) – Inspirace Crushed stocku.

 

2. Cut (způsob ořezu karet)

  • Tradiční – Nůž řeže z obrázkové strany. Dnes se tolik nepoužívá. Hodí se na stolní triky, protože s nimi jde Faro shuffle na stole.
  • Moderní – Nůž řeže obráceně, tedy oblá strana vznikne na zadní straně a plochá na lícech. Používá se u většiny karet.

 

3. Embossing

Prohlubně v kartách, do kterých se dostává vzduch. Karty díky němu lépe kloužou. Nevýhodou je, že se karty hůře ovládají po rozbalení, ale mají delší životnost.

  • Air cushion finish – Tečky na kartách (Tally-Ho).
  • Linen finish – Místo teček jsou linky (Copag).
  • Smooth – Hladké karty. Lépe se ovládají začátečníkům, ale rychle ztrácejí vlastnosti a karty se na sebe začínají lepit. Jsou vhodné spíše na cardistry (Aviator).

 

4. Kvalita

Q1 je nejvyšší možná kvalita, se kterou se setkáš třeba u limitovaných balíčků. Q4 je potom standardní balík Bicyclů (některé nemají přesně vycentrovaný design atd.).

Tip: Přečti si článek o srovnání základních typů karet Bicycle

 

Plastové karty

Dalším typem karet jsou karty plastové. Ty cardisty a kouzelníky moc neosloví, protože se nedají tak dobře kontrolovat jako papírové – jsou tvrdé a pružné.

Naopak na hraní karetních her jsou nejlepší, hlavně proto, že vydrží skoro všechno. Jsou voděodolné a ohnutí karty ji nepoškodí. Ideální jako cestovní balíček na hraní karet.

[Autor-dejf]