Chceš začít s cardistry a nevíš, jak na to? V tom případě jsi tu správně! Řekneme ti, jak postupovat krok po kroku – jaké vybrat karty a co se naučit jako první, aby se z tebe stal echt cardista. Výhodou tohoto koníčku je, že je levný a můžeš ho dělat úplně všude.
Nejdřív budeš potřebovat karty
Jaké?
Je úplně jedno jaké, klidně si vezmi nějaké staré, které najdeš doma. 80 % triků zvládneš s jakýmikoli kartami. Pokud tedy nebudeš chtít dělat vějíře a spready, na to jsou třeba karty s finishem (většina karet na FYFTu má finish). Pokud půjdeš od základů, karty s finishem si můžeš pořídit až po čase, doporučujeme Bicycle Rider Back, Tally-ho Circle Back nebo Fan Back. Jsou nejlevnější a přesto opravdu kvalitní. Dražší karty jsou spíš pro sběratele.
Nedoporučujeme plastové karty. Jejich velké plus je odolnost, kterou využijí spíše hráči. Cardistům a kouzelníkům je spíše překážkou.
Tip: Všechny karty najdeš v kategorii Cardistry. Více o výběru karet najdeš ve článku Jak vybrat karty.
Jak velké?
Standardní velikost je poker size – 63,5 x 88,9 mm (2,5 "x 3,5"), tu mají skoro všechny karty na FYFTu. Pokud máš velmi malé ruce, zkus bridge size. Karty jsou stejně dlouhé, jen o něco užší. Pokud začneš už v raném věku s poker size, nemusíš si pak zvykat na větší. I lidi bez prstů používají poker size.
Nedoporučujeme tarot size (prší karty). Jsou až příliš velké. Také se nehodí karty příliš malé, akorát ti to přitíží.
Počet karet?
Standardní balení má 52 karet + 2 žolíky + 2 reklamní karty. Většina lidí dělá cardistry s 52, někdo i s žolíky a někdo i s reklamními kartami, ale to je hodně výjimečné. Častěji se setkáme s tím, že cardisti používají karet méně – ¾ balíčku, ½ nebo ¼, ale i dvě karty, nebo jen jednu. Záleží na stylu a obtížnosti triku. Určitě bychom doporučili na úplný začátek při trénování jednoručních cutů jen půlku balíčku a časem postupně přidávat.
Jaké triky dělat do začátku?
Držení karet
Začátek všecho jsou gripy, neboli držení balíčku. Základní jsou Dealers grip a Straddle grip. Ve videu se ale naučíš taky Biddle grip, End grip, Z grip nebo Cardini grip. Vyzkoušej si je všechny, ale nemusíš nad nimi trávit hodně času, dopiluješ je přímo při dělání triků.
One handed cuts
Jednoruční překládání balíčku je hned druhé nejdůležitější. Nauč se Charlier cut a Scissor cut. Ty trénuj tolik, že je budeš zvládat i poslepu, jsou opravdu základem cardistry. Pak jsi připraven jít dál – třeba na Revolution cut.
Jen pozor: I přesto, že jsi pravák, uč se všechny one handed triky na levou. Je to takové nepsané cardistry pravidlo. Spousta cardistů praváků zvládne více triků v levé než v pravé. Tato nezvyklá věc vznikla v kouzlení, kdy kouzelník držel divákovu kartu, propisku, hůlku... a levou musel dělat tajné hmaty. Každopádně pokud máš volné obě ruce, uč se vše i na pravačku. Určitě se ti to bude v budoucnu hodit.
Fans
Pokud máš karty s finishem, nauč se Thumb fan nebo One handed fan.
Spring
Spring je velmi efektivní pro publikum a každý by to chtěl umět. Budeš se divit, ale patří k těm jednodušším trikům. Karty s finishem určitě pomůžou. Pokud začínáš a chceš si usnadnit progres, hledej karty s crushlým stockem nebo karty z Cartamundi. Spring je taky asi jediný trik, který se dělá skvěle s plastovými kartami.
Two handed cuts
W.E.R.M. je to takový vstupní dvouruční flourish do světa cardistry. Pro laiky vypadá krásně a je jednoduchý. Sybil cut je podobně jednoduchý trik, také od tvůrců Dan and Dave.
Jakmile se naučíš základy, zkus nějaké další triky z našeho kanálu. Potom hledej triky, co nemají základ Wermu a Sybilu, ať si vyzkoušíš i jiné gripy a mechaniky. Jako ukázku ti sem rovnou dáme pár triků do začátku, se kterými ti pomůže cardista Adam Gečnuk.
Jak udělat twirl (cardistry trik v jedné ruce s jednou kartou)
Jde o začátečnický trik, který využiješ v různých kombinacích.
Začni tak, že kartu vezmeš do dlaně, ukazováček pod ni skrčíš a prostředníčkem ji přidržíš z boku. Princip twirlu je takový, že kartu otáčíš mezi prsty. Nejdřív natáhni skrčený ukazováček a prostředníček, překřiž je přes sebe a zároveň otoč dlaň dolů. Pak opět otoč dlaň nahoru a při tom pohybu zase kartu protoč tak, abys na ni mohl položit prsteníček (tak jako ukazováček). Další pohyb je ten stejný, co předtím, zase kartu otoč mezi prsty, tentokrát ale mezi prostředníčkem a prsteníčkem, ukazováček se neúčastní. Roli prsteníčku převezme malíček a dále se karta protočí mezi prsteníčkem a malíčkem, prostředníček už je taky mimo hru. Pak si kartu jednoduše můžeš vrátit zase do dlaně.
Cardistry tutoriál na flourish, kterému říkáme Šipka!
Adam GCNK tě v novém videu naučí trik s kartami pro pokročilé – Šipku. Vypadá opravdu efektně, ale není to tak složité, jak se může zdát. Zvládneš to natrénovat.
Začni tím, že si oddělíš asi třetinu baličku. Tu chytni do gripu palec-prostředníček na rozích u indexů. Z této třetiny odděl ještě půlku palcem druhé ruky. Teď přichází ta nejsložitější část. Pomocí ukazováčků musíš oba balíčky otočit. Levý ukazováček otáčí balíček na dlouhé hraně, pravý na krátké, pohyb je zrcadlový a balíčky si vzájemně zavazí. Čím pomaleji to uděláš, tím to jde hůř, takže se snaž být rychlý. Taky může být ze začátku těžké otočit balíčky úplně zároveň, ale časem to určitě přijde, když budeš trénovat!
Teď jsi v pozici, kdy jsou oba ukazováčky natažené na spodní straně stříšky šipky. Zbytek už není těžký. Prostřední balíček ukazováčky rozděl zhruba napůl. Protože jdou oba prsty směrem od sebe a začínají se krčit, klouby otočí balíčky tvořící šipku úplně naopak. Šipka se změní ve tvar písmena V. Souběžně máš v každé ruce jeden balíček, symetricky face up a face down. Balíčky tvořící V jdou k sobě a palce na nich si prohodí pozice, tedy pravý palec je na levém balíčku a naopak. Dále půjde pravý palec proti směru hodinových ručiček a balíček převrátí směrem k tomu, který leží v pravé dlani. Balíček, který ti vlevo zbyl zase rozděl a opakuj předchozí krok s prohozenými palci. Zároveň balíček vpravo, který přibyl, srovnej ukazováčkem na balíček v dlani. V dalším kroku uděláš opět něco podobného, akorát s balíčkem, který leží ve tvé levé dlani. Nepřehodíš ho tam, kam předchozí balíčky, ale na druhou část karet.
Posledním krokem je spojení dvou balíčků, do kterých se karty seskládaly. Ten v pravé dlani posuň celou rukou dolů a druhý na něj překlop.
Revolution cut
Hodně lidí tento trik dělá špatně, neoficiálním způsobem. Nevypadá to pak tak dobře. Problém je v tom, že se horní balíček otáčí prsteníčkem. Ve správné verzi se má prsteníčkem odtlačit spodní balíček nahoru, podobně pracuje ukazováček při Charlier cutu. Není to moc pohodlné, ale dá se to naučit. Teoreticky si to můžeš ulehčit tím, že spodní balíček odtlačíš prsteníčkem a zárověň prostředníčkem, nebo jen prostředníčkem, ale pak nezapomeň dát na hranu prsteníček.
[Autor-dejf]