Vyplatí se sbírat karty na cardistry? Jak vzácné karty poznám? A které z nich stojí za sbírání? Přesně tyhle otázky tě nejspíše zavedly do tohoto článku - a my ti na ně dnes odpovíme! Ať už jde o sbírání čehokoliv, všude platí téměř stejné základní pravidlo - čím starší a vzácnější daný kousek je, tím vyšší je jeho sběratelská hodnota.
Dalším důležitým faktorem je pravděpodobnost, že se produkt stane sběratelsky vzácným. Co to znamená? Pokud firma neustále vydává nové edice a produkty, je menší pravděpodobnost, že se některý z nich stane v budoucnu skutečně vzácným a tím pádem i hodnotným.
Dalším důležitým aspektem je počet výtisků. Sběratelská hodnota roste, pokud se jedná o limitovaný počet výtisků nebo edicí - tím se zvyšuje exkluzivita a atraktivita produktu pro sběratele. V tomto článku se zaměříme na jednotlivé značky karet a ukážeme si zejména ty, které nesmí ve tvé sbírce chybět.
Fontaine karty
V cardistry světě je asi nejznámější značkou karet značka Fontaine. Její zakladatel Zach Mueller v roce 2013, ještě jako cca 16 letý kouzelník, natočil pár svých karetních triků s kartami, které si nechal vyrobit. Udělal je čistě červené, naproti sobě hodil dvě "F" a tadá - easy design byl na světě. V té době designové karty ještě nebyly tak běžné, jako je tomu dnes, a tak byly celkem žádané.
Zach proto vydal dalších celkem 5 000 kusů Red Fontaine. Dnes je tento balíček prakticky nesehnatelný, občas se někde objeví, ovšem za cenu vyšší než 10 tisíc korun, a to i přesto, že jsou kvalitou z celé série nejhorší. Nicméně, jak jsme zmiňovali výše v článku, právě to, že jsou první, jim dodává na hodnotě.
Druhá edice Fontaine Blue už šla přes crowfundingovou kampaň. Díky ní se vytisklo přes 15 000 balíčků, které se i nyní dají sehnat poměrně snadno. K dnešnímu dni Zach vydal přes 100 typů balíčků karet - mrkni na naši nabídku Fontaine karet, třeba tě některé zaujmou, i přesto, že nejsou limitované.
The Virts karty
Série Virtuoso patří mezi sběrateli a cardisty mezi nejvyhledávanější balíčky. The Virts jsou totiž jedni z prvních, co udělali geometrické balíčky - úplně první červeno/černý balíček Virtuoso, nazvaný Launch Edition 2013, se ukázal jako zcela geniální.
Když už geometrie začala být nuda, přišli se zajímavými tenkými kartami - tudíž s novým důvodem, proč si karty pořídit. Následoval modro/oranžový balíček Virtuoso Summer Spring 2014, modro/červený balíček Virtuoso Summer Spring 2015, žluto/šedý balíček Virtuoso Summer Spring 2016 a zeleno-šedý balíček Virtuoso Fall Winter 2017.
Byla by chyba nezmínit, že karty Virtuoso jsou opravdu nepostradatelným klenotem v každé cardistry sbírce. Mají pečlivě vytvořený design s cílem podtrhnout každý aspekt tvých karetních manipulací - od karetních vějířů a rozložení přes impozantní vodopády až po složité flourish techniky.
Cardistry Touch karty
Cardistry Touch je asi nejmladší crew z toho článku, ale zároveň je pořád dost stará na to, aby ji všichni cardisti dobře znali. Jejich speciální papír (tenký a kvalitní) pro tisk karet způsobil na cardistry scéně velký boom.
Ale jak už to tak bývá, nic netrvá věčně a po pár edicích byla jeho výroba ukončena - nyní tisknou karty už na klasickém stocku, jako mají třeba Butterfly karty Ondry Pšeničky. Jejich první karty Origin Touch patří ke vzácnejším, nicméně jdou stále poměrně dost dobře sehnat.
Zajímavostní je, že Cardistry Touch přišli s revoluční notací karet - takové noty pro cardistry, díky kterým by se dal písemně zapsat každý trik a následně počítačem vygenerovat další cool triky. Bohužel se notace na cardistry scéně neuchytila, a tak už jí nebyl věnován další vývoj.
Absolut Vodka karty
Znáš příběh za Absolut Vodka cards? Celé to vzniklo úplnou náhodou, kdy Absolut Vodka vydali své brandingové karty - pro většinu lidí obyčejný balíček, ale pro Cardistry to bylo spojení cool designu a smooth finishe (tedy spíše lesklé karty bez vroubků, co se na sebe lepí) a ukázalo se, že na cardistry fungují opravdu skvěle.
Takový náš skrytý tip pro tebe - pokud někde uvidíš tyhle karty, ani vteřinu neváhej a ber!
Butterfly karty
Tvůrce Butterfly (a náš kolega) Ondřej Pšenička už má za sebou několik edic, jejichž popularita stále roste. Na e-shopu Butterfly Wonderland najdeš speciální sekci s aktuálními limitkami, které byly vydány pouze v omezeném množství 300 nebo 500 kusů.
Ondřej se svojí první edicí karet přišel na trh v době, kdy se začaly řešit ceny sběratelských balíčků, ale pořád se kouzlilo s klasickými kartami - ty pěkné šly jen na výstavku nebo "do šuplíčku". A krásné Butterfly karty s motýlem k tomu ten předpoklad měly, proto první edice mají dnes celkem velkou hodnotu.
Anyone karty
Značka karet Anyone se pojí s podobným příběhem, jako byl u karet Fontaine. Jejich první balíček karet Red Dots je aktuálně celkem ceněný, nicméně zdaleka nesahá po paty kartám Red Fontaine.
Jak o sběratelské karty pečovat?
Když už investuješ nemalé peníze do výše zmíněných sběratelských balíčků, není na škodu dát ještě pár kaček za ochranné pouzdro na jeden či více balíčků nebo si rovnou pořídit krásnou dřevěnou skříňku.