Jak vybrat yoyo?

Yoyí existují stovky druhů, ne-li tisíce, a pro začátečníka může být těžké se v nich při výběru zorientovat. Proto jsme tady sepsali souhrn věcí, které hrají pří výběru yoya roli. Dozvíš se tu, podle čeho si yoyo vybrat, ale taky podle čeho nevybírat.

Tip: Všechna yoya, která máme aktuálně skladem, najdeš v sekci Yoyo

1. Podle čeho vybírat

1.1. Úroveň

Tip: Přečti si náš úvodní článek o yoyu - Yoyo - hračka, nebo sport?

 

Když k nám na prodejnu někdo příjde s tím, že chce yoyo, jako první se ho zeptáme jak dlouho yoyuje. Nejčastější chyba začátečníků je, že chtějí hned to nejlepší a nejdražší yoyo. To se ale může vymstít. Yoya se totiž dělí na responsivní a neresponsivní.

  • Responsivní (vracecí) – Responsivní yoya se vrací do ruky trhnutím. Mají užší ložisko a jsou určené pro začátečníky (a na loopování).
  • Neresponsivní (nevracecí) – Neresponsivní yoya se po trhnutí nenamotají. Do ruky se vrací přes "bind" – omotáním smyčky kolem yoya. To umožňuje složitější a delší triky.

Nejlepší je začít s responsivním yoyem. Na něm se dobře člověk naučí yoyo roztočit a procvičí si základní triky. Po zvládnutí začátečnického tricklistu doporučujeme přejít na yoyo neresponsivní.

Tip: Začátečnický tricklist najdeš v článku Yoyo soutěže.


Nejlepší yoyo na začátek je Arrow
 - v balení jsou 2 ložiska. S jedním je yoyo responsivní a s druhým neresponsivní. Díky tomu si každý může vybrat a nemusí si po naučení základů hned kupovat nové yoyo. Alternativou je yoyo One, které má taky 2 ložiska, jen je o něco menší.

Tip: Podívej se na video a článek o srovnání yoya One a yoya Arrow.

1.2. Materiál

Dalším velkým faktorem při výběru yoya je materiál. Yoya se dají rozdělit do 3 základních kategorií.

  • Plastová yoya – Plastová yoya bývají levnější, lehčí a svižnější než kovová. Na druhou stranu jsou ale méně stabilní a netočí se tak dlouho.
  • Kovová yoya – Kovová yoya jsou nejběžnější. Záleží na konkrétním yoyu, ale bývají stabilní a oproti plastovým se točí mnohem déle.
  • Bimetalová yoya – Yoya, ve kterých jsou použity různé kovy. Díky jejich kombinaci může yoyo být rychlejší, lehčí a přitom si zachovat stabilitu. Bimetalová yoya bývají často drahá, protože jsou náročnější na výrobu.

Další častou variantou jsou plastová yoya, která mají kovové "zátěžáky" – kovové kroužky po stranách yoya, které mu dávají větší stabilitu a prodlužují dobu točení (sleep time). Taková yoya jsou lehká, rychlá a přitom stabilnější než ostatní plasťáky. Nejslavnějším takovým yoyem je Northstar, se kterým v roce 2010 vyhrál Jensen Kimmitt mistrovství světa.

Tip: Pro lepší hledání produktů jsme vytvořili kategoire Plastová yoyaKovová yoya a Bimetalová yoya.

Jak vybrat první kovové yoyo

Po prvním plasťáku, se kterým se naučíš základy yoyování, nastává čas na neresponzivní kovové yoyo. To se bude déle točit, odpustí ti více chyb a uděláš s ním proto i těžší triky. Podle čeho vybrat první kovové yoyo?

Nepořizuj si hned to nejdražší a nejvytouženější kovové yoyo. První kovové yoyo si totiž rychle omlátíš a jen by ti to bylo líto. Kup si radši nějaké levnější, u kterého tě to nebude mrzet. Tonda doporučuje yoya do 1000 Kč, konkrétně značky Vosun a Top Yo, které jsou známé svými povedenými levnými kováky. Dalším tipem může být Gravitation 5 od Ace-yo. Vytipuj si na webu, které by se ti líbily, a přijď si je vyzkoušet na pobočku. Tak nejlépe poznáš, co ti vyhovuje.

 Tip: Pokud chceš začít s yoyováním, nebo třeba už první yoyo máš, určitě si přečti článek Jak na yoyo - údržba a triky.

 

1.3. Další vlastnosti

Yoya se pořád vyvíjí a s časem přibývají i různé vychytávky, které yoyo dělají lepší na speciální triky.

  • Beatblast – Povrchová úprava, díky které yoyo "klouže". Je to jedna z nejlepších vychytávek. Díky ní se yoyo nezastaví, když se ho omylem dotkneš prstem, a zároveň je lepší na grindy (triky při kterých je yoyo na ruce).
  • Fingerspin hub – Díra ve straně yoya, do které zajede prst při fingerspinu. Díky ní je jednodušší yoyo na prstu udržet.
  • Hubstacky – Malé dílky po stranách yoya, za které se dá yoyo chytit, aniž by se zastavilo.

2. Podle čeho nevybírat

Teď už máš zhruba představu, co při výběru hraje roli a podle čeho vybírat. Jsou ale i věci, na které je lepší se při výběru nedívat.

2.1. Značka

Nesuď yoyo podle značky. I dobré značky občas udělají špatné yoyo a i špatné značky naopak dobré. Nejlepší je nemít předsudky a hodnotit yoyo podle toho jaké je, ne podle toho, kdo ho vyrobil.

2.2. Co používají ostatní

Neexistuje žádné jedno nejlepší yoyo. Vždycky záleží na konkrétním yoyerovi, jeho stylu a vkusu. To, že nějaké yoyo vyhovuje tvému oblíbenému yoyerovi, ještě neznamená, že bude vyhovovat i tobě. 

[Autor-Tonda]