Úvod do discgolfu pro začátečníky

Discgolf je outdoorová hra, ve které se snažíš ukořistit všechny “jamky” (koše s řetězy) rozmístěné podobně, jako je tomu u klasického golfu. Na discgolfovém hřišti tě tedy čekají různé překážky, překonávání dlouhých úseků apod. Cílem hry je dokončit jamku co nejmenším počtem hodů.

Pozor, nepleť si frisbee disky s discgolf disky. Pokud chceš hrát discgolf, budeš potřebovat speciální disky, které se od klasického frisbee významně liší. Disky na discgolf mají menší průměr, vyšší váhu, jsou většinou tvrdší a hlavně mají aerodynamicky tvarované okraje - discgolfové disky nejsou vhodné na chytání do ruky.

A stejně, jako se při golfu využívá pro danou situaci specifický typ hole, i pro discgolf byly vyvinuty 3 typy disků, které mají odlišné vlastnosti a každý je určen pro jinou vzdálenost.

S discgolfem souvisí i dodržování spousty pravidel. Čím informovanější jsi, tím lepšího score dosáhneš. Není nic horšího, než si nezjistit OB (Out of Bounds – oblast za hranicemi hřiště, viz níže) a pak mít trestné body. A že ještě nevíš, co všechno Discgolf zahrnuje, nebo co to vlastně je? Jsi na správné adrese! Tady ti to všechno řekneme.

Tip: Všechny disky i příslušenství k discgolfu najdeš v kategorii Discgolf.

Discgolf hřiště

V České republice máme už více než 70 registrovaných discgolfových hřišť, která splňují mezinárodní standardy a jsou oficiálně uznávána. Hřiště najdeš především v parcích, lesích nebo na loukách, což hráčům umožňuje vychutnat si krásnou krajinu a příjemné prostředí během hry.

Dneska jsou malá discgolfová hřiště už téměř v každém větším městě. Třeba v Praze jich je hned 8. A jak je najít? Budeš se divit, ale nejjednodušší způsob je přes mapy.cz - stačí do hledáčku napsat “discgolfové hřiště”.

Druhým způsobem, jak tyto hřiště najít, je discgolf.cz, český portál, který spojuje celou discgolfovou komunitu. Jejich stránky obsahují seznam hřišť včetně různých layoutů (rozmístění jamek) a dalších užitečných informací.

Discgolfová hřiště jsou veřejnosti přístupná zdarma - stačí mít jen vlastní disky. Některá hřiště mají kiosek s občerstvením a půjčovnou disků za vratný poplatek. 

InfoBoard

První věc, kterou uvidíš, když přijdeš na discgolfové hřiště, je informační cedule neboli info board, na které najdeš mapu celého hřiště včetně výhozišť a jamek, jejich počet, par jednotlivých jamek (ideální počet hodů, na který by se jamka měla hrát) a celkové délky všech jamek na hřišti.

Na info board dále najdeš základní pravidla hry a poučení abys nebránil/a ostatním návštěvníkům parku v jeho užívání a především OB (out of bounds - prostor mimo hru), typicky to jsou chodníky nebo silnice, což znamená, že pokud do tohoto prostoru hodíš disk, máš trestný hod.

Info boardy se zpravidla nacházejí poblíž výhoziště číslo 1. Ne vždy dohlédneš až na koš, proto abys věděl/a jakým směrem házet, musíš si prohlédnout cedulku s mapkou jamky, u které stojíš - taková cedulka se nachází u každého výhoziště. Díky mapce zjistíš trajektorii hodu a vzdálenost koše od výhoziště.

 Tip: Přečti si článek Základní hody a pravidla discgolfu.

Výhoziště

Jamka se skládá ze dvou míst – výhoziště a koše. Hra na každé jamce začíná hodem hráče z prostoru výhoziště. Výhoziště je prostor, který je vytyčený okraji podložky, většinou umělým trávníkem. Hráč musí stát na výhozišti, dokud neuskuteční svůj hod. 

Tip: Víš, že u nás seženeš i koše na discgolf, abys mohl/a trénovat třeba v parku nebo na zahradě?

Par

Každá jamka má svůj par, tzn. "optimální" počet hodů, kterými by měl hráč dopravit disk z výhoziště do koše. Za každý hod nad par jamky se hráči připočítává jeden trestný hod, za každý hod pod par jamky se naopak bod odečítá.

Out of Bounds

Pokud ti disk vyletěl mimo hřiště, vracíš se k místu, kde byl disk naposledy v hřišti. Od tohoto místa můžeš jít až metr dovnitř hřiště (kolmo k OB). Jednak získáš nějakou vzdálenost, ale taky nestojíš mimo hřiště. Bohužel tím, že tvůj disk vyletěl ze hřiště, máš navíc 1 trestný hod.  

Marker

Marker je minidisk, kterým označuješ pozici, abys mohl zvednout hozený disk. Použitím Markeru získáš k dobru 20 cm ke koši. Není to nutnost – dokonce je někdy lepší marker nepoužít (pokud by třeba hozený disk byl v bažině a zamarkerováním by sis tam musel stopnout). 

První hra discgolfu a provedení hřištěm

Discgolf  tvoří velkou část FYFTu. Nejen, že jsme mu věnovali spoustu víkendů a přestávek mezi prací, zabírá i velkou část našeho obchodu. V následujících videích se můžeš podívat na členy FYFT crew, jak hrají poprvé discgolf. Matěj (bývalý člen) na hřišti v Brně na Lesné, Dejf a Franta v Praze Na Krejcárku a pak výlet na hřiště v Moravském Krumlově.

 

Na hřiště Brno-Lesná jsme společně s vítězem první ligy v Discgolfu Michaelem Rádlem natočili i průvodce. Od Michaela se dozvíš, jak k hřišti nejlépe přistupovat, rozebere postupně každou z jamek. Taky ti vysvětlí, proč se v discgolfu někdy diskem cinká v koši a nebo proč se hráči loučí ještě před koncem. Dozvíš se i zajímavosti o různých hodech a typech disků.

Tip: Poslechni a přečti si rozhovor s Michaelem Rádlem

 

Sežeň partu lidí, vyberte si hřiště a ať to lítá!

[Autor-Lucka]