FYFTcast: Michael Rádl

Michael Rádl, jeden z nejlepších discgolferů v Česku, nás poctil svou přítomností v nové epizodě FYFTcastu!

Tip: Všechny disky a ostatní potřeby najdeš v naší kategorii Discgolf

Petr: Vítám tě u dnešení epizody FYFTcastu, dnes to bude o discgolfu. My se discgolfu už nějakou dobu věnujeme, souvisí to i s tím, že já jsem taky discgolf hrál a většinu turnajů jsem odehrál právě s Michaelem. On u toho zůstal a stal se jedním z nejlepších v Česku, je to tak?

Michael: Nevím, jestli se to tak dá říct, ale povedlo se mi vyhrát pár turnajů a loni jsem vyhrál první ligu discgolfu, což je česká největší soutěž.

Petr: Jak dlouho už se tomu věnuješ a jaká byla cesta?

Michael: Je to tak sedm let, myslím. Začalo to tak, že jsem hledal nějakou aktivitu, co dělat ve volném čase a našel jsem článek, že v Brně vzniklo první discgolfové hřiště. Tak jsme to šli zkusit s létajícími talíři, nějakými reklamními, co jsme měli doma. Moc nám to s tím nešlo, ale zaujalo nás to, tak jsem se tomu pak začal věnovat. První hra teda byla na hřišti na Lesné, pak jsme zjistili, že je v Brně i další hřiště, v Lískovci, a že se dají půjčit nějaké discgolfové disky, které létají mnohem dál, ale zase doleva a doprava, nevěděli jsme, jak to ovládat. Ale bavilo nás to a chtěli jsme se zlepšovat.

Petr: Přijde mi, že Česko má docela hodně hřišť.

Michael: Jo, Česko je na tom v rámci střední Evropy hodně vysoko, máme přes sto hřišť. Většinou jsou menší, v městských parcích a mají jednodušší jamky, aby si to mohli vyzkoušet začátečníci, ale máme i profesionálnější, ta jsou většinou osmnáctijamková. Tam délky jamek dosahují přes sto metrů. Pak jsou ještě hřiště, která nejsou pevná, ta se staví třeba na velké turnaje, abychom zkoušeli i něco nového, protože jinak těch možností moc není. Další variantou jsou hřiště, která vnzikají v golfových resortech, ta pak kombinují normální golf a discgolf, kdy se hraje po stejných fairwayích a discgolf využívá i les.

Petr: Ty máš nejradši jaká hřiště?

Michael: Ta techničtější, protože patřím ke kratším hráčům, 150 metrů nehodím. Takže lesní hřiště, kde není až tolik otevřených jamek.

Petr: Tys hrál i v Chorvatsku, tam ses dostal jak?

Michael: Tam se člověk dostane díky PDGA ratingu. Každý stát má několik míst a ty se musíš dostat skrze ten rating do nějaké jako reprezentace státu a ten tě nominuje. Tento turnaj to tak má. Ta zkratka PDGA znamená Professional Disc Golf Association a zastřešuje discgolf po celém světě. Oni sestavují žebříček hráčů podle toho, jak hrají na turnajích.

Petr: Jakou máš pozici v tom žebříčku?

Michael: Někde kolem tisícovky. Třeba v Americe je spousta hráčů, kteří jsou na tom líp než tady u nás. Taková meta pro hráče u nás je rating hodnoty 1000, kterou poprvé v historii dokázali letos dosáhnout dva čeští hráči. Světový top je něco přes 1050. Můj aktuální rating je 982. Abych to přiblížil, na osmnáctijamkovém hřišti je 10 bodů jeden hod, takže když hráč hodí o jeden hod líp, dostane 10 bodů v ratingu. Ale jsou tam složité neveřejné výpočty.

Petr: Jak často hráváš turnaje? Když jsem hrával já, byly třeba tři turnaje za víkend a já jsem nevěděl, kam jet. Je to tak pořád?

Michael: To je asi pořád stejný, řekl bych, že je tu ročně 100, 150 turnajů, takže každý víkend, ale letos kvůli covidu od února do května žádné turnaje nebyly. První liga se ale hraje, mám za sebou letos tak 5 turnajů. Prvoligové turnaje jsou za rok čtyři plus do toho mistrovství republiky. Pak je druhá liga, taky víkendové turnaje a pak spousta regionálních, menších, jednodenních a taky neligové turnaje. Za rok tak dvaceti, třiceti turnajů se účastním. Letos jsem vyhrál jeden, loni víc, protože toho bylo víc.

Petr: Je něco, co spojuje šikovné discgolfery? Jsou to třeba mladé atletické typy nebo rozvážní hráči? Dril?

Michael: Dril bude asi to hlavní, jen talent ti nestačí, musíš několikrát týdně trénovat. Určitě ti pomůže vysoká postava a dlouhé ruce, ale jsou tu i ti, kteří to nemají a hrají dobře, třeba nejlepší hráč na světě.

Petr: Mně se líbí, že při discgolfu musíš znát dost věcí – sebe fyzicky i mentálně, číst fyziku hřiště, znát svoje disky...

Michael: Jo, ta mentální hra je hodně důležitá. Dobrý hráč se pozná tak, že když pokazí jednu jamku, hodí to za hlavu a hraje dál, neohlíží se na to, chce hrát pořád dobře. To je někdy hodně těžké, zvlášť když se ti to stane několikrát po sobě. Jinak discgolfista musí umět všechny typy hodů. Vybrat si vrchem, spodem, hodit roller, zkusit něco, co ještě nikdo nezkoušel... Hřiště se právě před turnaji prochází, protože když člověk hraje na hřišti podruhé, často se to úplně liší od toho poprvé. V discích je někdy těžké se vyznat, ale jakmile víš, co čekat od disku, máš ho nahraný, pak mu můžeš věřit. Na discgolfu je super to, že pro začátečníka vlastně není žádná překážka, přijdeš na hřiště s diskem a můžeš hned hrát. Je to vhodný sport pro každou věkovou kategorii.

Petr: V čem se liší discgolfer začátečník a pokročilý?

Michael: Začátečník nemusí chápat fyziku disků a může pro něj být těžká ta volba. Na začátku chce každý dohodit co nejdál, takže si koupí co nejdelší a nejlehčí driver, ale časem zjistí, že to nemá úplně význam, že záleží spíš na technice. Doporučil bych na to putter, protože ten doletí stejně daleko jako driver, ale víc tě naučí ovládání disku.

Petr: Jaká je komunita?

Michael: Není moc velká, všichni se znají, všichni si tykají. Je to kamarádské, máme se rádi, těšíme se na sebe, až se na turnajích uvidíme a popovídáme si. Celkově fakt příjemné prostředí. Je to asi i proto, že to není tak rozšířené a to jádro tvoří třeba 200 lidí, kteří chodí na velké turnaje.

Petr: Co tě nejvíc na discgolfu baví? Co tě motivuje se tomu věnovat už sedm let?

Michael: Asi to, že se člověk může neustále zlepšovat a poznávat nová hřiště a nové jamky. De facto každý turnaj je jiný, v tom se taky liší od jiných sportů. 

Petr: Chtěl bys něco vzkázat začínajícím hráčům?

Michael: Pokud ti to na začátku nepůjde, nevzdávej to, neboj se jít na turnaj pro začátečníky, tam pokročilí vysvětlují všechno. Můžeš se poradit v nějakém klubu. Důležitá je i pomoc s výběrem disku. Hlavní je, aby sis to užíval tak jako my!

 

Tip: Podcasty lze poslouchat i na vámi oblíbených streamovacích platformách. Doporučujeme kliknout na odběr alespoň u jedné z nich, jelikož podcasty vychází dřív než videa – budete mít tak vše jako první.

 SLEDUJ NÁŠ INSTAGRAM @fyftstore

[Autor-Lucka]