Jak vybrat disky na discgolf?

Jak vybrat ten správný disk na discgolf? Kterým házet na dlouhou vzdálenost? Kterým puttovat? A co znamenají čísla na discích? Stejně, jako se při golfu využívá pro danou situaci specifický typ hole, i pro discgolf byly vyvinuty 3 typy disků - Putter, Midrange, Driver, které mají odlišné vlastnosti a každý je určen pro jinou vzdálenost. 

V tomto článku se podíváme blíže na základní typy disků, jejich číslování a letové vlastnosti. Na konci článku tě čeká malé srovnání dvou disků. Jestli nerad/a čteš, natočili jsme pro tebe skvělé video, kde vše vysvětlí náš mistr discgolfu Filip.

Tip: S discgolfem teprve začínáš a vůbec netušíš, jak to na hřišti chodí? Tak právě pro tebe máme článek Úvod do discgolfu pro začátečníky, kde tě seznámíme s těmi největšími základy.

Discgolf putter je základní disk. Opravdu ten nejdůležitější! Bez něj by to zkrátka nešlo. Protože má neutrální letovou dráhu, je vhodný na kratší přesné hody, ale dá se s ním dohodit i hodně daleko. Proto je to super disk pro začátečníky. Je dobré najít ten pravý putter a následně jej mít v batohu víckrát – kdyby se ti ztratil nebo se přestal vyrábět.

Discgolf midrange je po putteru druhý nejdůležitější disk. Je o něco ostřejší a doletí tak dál, ovšem často to může být na úkor přesnosti. Je vhodný především na střední vzdálenosti, ale využiješ ho téměř ve všech situacích – třeba na riskantní OB za košem, tunnelshots nebo drive z kopce, při kterých je lepší házet na jistotu. 

Discgolf fairway driver je dobře ovladatelný disk určený na delší vzdálenosti. Je rychlejší a aerodynamičtější než předchozí midrange. Zároveň ale pomalejší a lépe ovladatelný (tedy přesnější) než distance driver. Číslo rychlosti se pohybuje v rozmezí 7-9, jedná tedy o dobrý kompromis mezi midrangem a distance driverem.

Discgolf distance driver je disk na nejvzdálenější hody. Dosáhneš s ním velkých vzdáleností, ale musíš být opravdu přesný, aby disk dopadl tam, kam potřebuješ. Pro začátečníka je zcela nevhodný, protože ho musíš hodit pořádně rychle, aby se letová dráha blížila křivce na grafu. Čím vyšší číslo, tím větší silou je potřeba hodit.

Čtyři číslice jako charakteristiky disku

Letové vlastnosti disku se dají zapsat čtyřmi číslicemi, které jsou standardizovány napříč výrobci. První číslo značí speed (rychlost), další glide (plachtivost), třetí turn (stabilitu v první fázi letu) a poslední fade (stabilitu v poslední fázi letu). Pro pochopení toho, jak disky létají, je nejdůležitější pochopit vzájemný vztah rychlosti (speed) a stability (turn), tedy prvního a třetího čísla.

První dvě čísla ovlivňují délku doletu disku, třetí a čtvrté číslo v pořadí určují stabilitu diskuSprávný výběr disku ti ovšem sám o sobě nezaručí, že z tebe bude Tiger Woods v discgolfu. Let disku ovlivňuje úroveň a síla hráče, typ a technika hodu, ale také opotřebení disku, povětrnostní podmínky a spousta dalších faktorů.

Speed – rychlost (1–15)

Čím je číslo větší, tím je disk rychlejší a měl by tedy doletět dále. Pro zjednodušení si představ rychlost jako sílu, na kterou je disk stavěn, aby letěl rovně. Rychlost 3 můžeš hodit pomalu, na rychlost 6 se už napřahuješ, rychlost 9 házíš už dost silně a na rychlost 13 a víc už provádíš atletický pohyb s rozběhem. 

Pokud tvoje síla odpovídá rychlosti disku, disk letí zhruba podle své letové křivky. Pokud bys hodil méně, než disk potřebuje, začne se velmi brzy stáčet doleva. Pokud bys ale naopak házel moc silně, disk se stočí doprava. Proto někteří výrobci uvádějí více letových křivek, podle toho, jak se do hodu opřeš.

Rychlost poznáš i podle tloušťky ráfku – čím širší, tím rychlejší disk. Pro puttery jsou většinou čísla 1-3, pro midrange 4-5, pro fairway drivery 6-9 a pro distance drivery 10-15. Pokud házíš do kopce, disk se brzdí, letí pomaleji a brzy padá doleva. Házíš-li naopak z kopce, disk letí rychleji, stáčí se doprava a začne se kutálet.

Pokud ti fouká vítr do zad, disku připadá, jako by letěl pomalu a stočí se doleva. Fouká-li protivítr, disk se chová, jako by letěl rychleji a stáčí se doprava. Na první pohled poznáš rychlost přibližně podle ostrosti disku – putter je kulatější, driver je ostřejší.

Tip: Je ti číslování jasné a chceš se rovnou poohlédnout po prvním disku? Mrkni do naší kategorie discgolfu, skladem máme přes 400 disků!

Glide – plachtivost (1–7)

Číslo pro glide (plachtivost), najdeš na disku na druhé pozici. Hodnoty se pohybují v rozmezí 1-7 a popisují, jak dlouho disk bude plachtit vzduchem čím vyšší číslo, tím disk doletí dál. Zároveň ale bude trajektorie disku s velkou plachtivostí méně předvídatelná. U putteru tohle číslo bývá zpravidla nižší než u driveru nebo u midrange. 

Putter Pure má glide 3, kdežto Fuse má glide 6, to znamená Fuse bude dlouho plachtit, dlouho se udrží ve vzduchu a až potom půjde k zemi. Disky s menším glidem využijeme například pro puttování nebo ve větru, protože je proudění vzduchu tolik neovlivňuje. Obecně také platí, že čím menší glide disk má, tím je stabilnější.

Turn – stabilita v první fázi letu (-5 až +1)

Třetí číslo značí turn, neboli to jak se disk chová v rychlé části letu, typicky hned potom co ho vypustíme. Hodnoty jsou v rozmezí od +1 do - 5 a čím nižší číslo, tím víc se disk bude chovat nestabilně ve své první části letu. Pokud bys hodil naprosto stejně dva disky lišící se jen ve stabilitě, jeden ti poletí více doleva, jeden více doprava.

V praxi tedy "nestabilně" znamená, že pro praváka při bekhendovém hodu disk půjde v první části letu doprava. Nestabilní disky se snadněji překlápí. Někdy až tak, že se začnou kutálet. Stabilním diskům se naopak moc překlápět nechce, i když do nich dám větší sílu. Proto se drivery při vyhození podklápí. Jejich doprava stáčící se tendence srovná disk a ten pak letí rovně.

Pokud je bezvětří, vezmi si méně stabilní disk, který podklopíš a vyrovnáš tím jeho nestablitu. Pokud fouká protivítr, vezmi si stabilní disk. Disk se chová, jako by letěl rychleji, ale overstabilita disku to částečně nebo úplně vyrovná. Pokud by foukal vítr do zad, vezmi si méně stabilní disk. Disk se chová, jako by letěl pomaleji, ale nestablita disku ti disk udrží déle rovně. 

Pokud ještě nemáš takovou sílu, ať už proto, že neumíš techniku, jsi začátečník, vezmi si méně stabilní disk. Tím, že do něj nedáš takovou sílu, disk se chce stáčet doleva, ale protože si vezmu nestabilní disk, tak se vyrovná a letí zhruba tak, jak chci. Do kopce si rovněž vezmi méně stabilní disk, vyrovná to slabší hod. Z kopce si vezmi stabilní disk, jako bys byl najednou silák.

Fade – stabilita v poslední fázi letu (0–6)

Poslední číslo značí fade, neboli to, jak se disk chová, když už zpomaluje na konci svého letu a padá k zemi. Tato škála je odstupňovaná od 0 do 5 a čím vyšší číslo, tím více disk půjde k zemi ve směru svého letu. To znamená, že opět pro praváka disk půjde doleva k zemi. A čím vyšší tato hodnota je, tím více bude padat a více poletí doleva.

Jak to bude v praxi?

Představme si dva disky, které mají jiné letové charakteristiky, tudíž poletí jinak. Sapphire, což je driver od Latitude64, má letové charakteristiky: rychlost 10 (poměrně rychlý), glide 6 (udržuje se ve vzduchu hodně dlouho) a poslední dvě čísla jsou - 2 a 1,5. To znamená, že při výhozu bekhendem, disk ve své první fázi letu poletí doprava a na konci se snese doleva.

Oproti tomu Saint, taktéž od Latitude64, má podobné hodnoty, nicméně poslední dvě čísla se mírně liší, Sapphire má - 2 a 1,5 a Saint má - 1 a 2. To znamená, že Saint poletí na začátku méně doprava a na konci hodně doleva, ideálně ke koši.

[Autor-Lucka]