Jak na natáčení a focení s dronem

Zdravíme všechny piloty! Dnes se můžete začíst do dalšího článku o dronech - tentokrát se jedná o natáčení a focení dronem. Videa a fotky z dronu jsou nádherným zpestřením jakýchkoli filmů i videoklipů a my tě naučíme, jak taková videa z dronu pořizovat!

opt_jak-natacet-fpt-dronem

Užitečné tipy pro natáčení dronem

Jakou kameru zvolit?

Při natáčení FPV dronem piloti převážně natáčí jinou kamerou než tou, díky které dron ovládají. Kamery zabudované v dronu totiž nejsou tak kvalitní, jako akční kamerky, které se na dron nasazují těsně před letem.

Nejpopulárnější kamery, které piloti používají na video z dronu, jsou:

  • DJI Action
  • GoPro
  • Insta360
  • akční kamery od Caddx

Profesionální filmaři používají větší kamery, například RED Komodo. Takové kamery stojí i více jak 100 000,- za kus. Síla, co?

Navíc takovým kamerám musí být přizpůsobená i koptéra. Namísto čtyř motorů má dron pro každé rameno dva motory nad sebou. Celkově má tedy dron (pokud je to kvadrokoptéra) 8 motorů. Zároveň musí i používat výkonnější baterky a tak dále.

A navíc - taková koptéra, když spadne, může nadělat obrovskou, nejen finanční, paseku - tak pozor na to!

fpv dron s DJI Action 2 kamerou

Printy na akční kamery

Tím, že freestyle rám je často uzpůsobený tak, aby se na něj něco dalo našroubovat, stačí sundat první čtyři šrouby z horního plata a místo nich nasadit tzv. 3D print. Často print má přímo daný úhel. Dělají se i printy, u kterých nastavíš konkrétní úhel ale může se stát, že se při letu pohnou. Ale jsou modulární - všechno má svá pro a proti.

Tip: Mrkni na naše 3D printy.

Print je často z flexibilního materiálu, takže kamerku do něj snadno vložíš, při letu drží pevně. Na konci ji mírným násilím vyndáš.

Omrkni drony na natáčení, osaď je akční kamerou a natoč epic záběry!

Na úhlu kamery záleží!

Pokud člověk při natáčení a focení FPV dronem nepoužívá DJI FPV (jemuž piloti rádi říkají "kávovar") nebo DJI Avatu, kde se úhel kamery mění sám podle stylu letu, je nezbytné nastavit úhel před letem!

  • Pokud chceš sledovat pomalejší objekty typu chodec, nebo prostě jen letět pomalu, nízký úhel je nutnost. To je cca 5 stupňů. Pokud by sis nastavil větší úhel, koptéra bude na chodce nalétávat, když kolem něj budeš kroužit. To může člověka dost ohrozit. A za to foto z dronu fakt nestojí.
  • Při nízkém úhlu je styl letu velice náročný na throttle control - tím, že máme skoro nulový úhel, dron při přidání plynu vystřelí přímo nahoru. Letět tak rovně beze změny výšky je dost obtížné.
  • Při natáčení je také nutné myslet na bezpečnost a volit drony s chrániči vrtulí. Nezapomeň, že je to stále jen stroj a může kdykoliv selhat a někoho zranit!
  • Čím rychlejší pohyb, tím vyšší úhel. Pokud budeš nahánět driftující auta, vystačíš si i s úhlem 30°.
  • Na sprinty nebo rychlá auta na okruhu klidně zvol 7" dron a zvedni si úhel na 45°, abys "nekoukal na žížaly", ale měl horizont přibližně uprostřed obrazu.
Tip: Nezapomeň, že jakmile zvedneš úhel FPV kamery, nutně musíš zvednout i akční kameru, jinak by výsledné video z dronu bylo k ničemu.

fpv záběr na loď

Jak zvolit styl létání pro natáčení?

Při natáčení FPV dronem platí trochu jiná pravidla než pro DJI drony.

U DJI dronů by měla být voda stále rovně a zároveň by se měl dodržovat tzv. zlatý střed. U FPV se o to můžeš samozřejmě také pokusit, ale jak každý pilot ví, letět rovně je s těmihle koptérami nuda a zároveň to ani nevypadá hezky.

Krása FPV spočívá v vtom, že můžeš natočit dechberoucí dynamické záběry a točit stylem zvaným "skating" - plynulým pohupováním ze strany na stranu. Když pilot letí s rovným horizontem, měl by udržet rovný horizont i při zatáčení, což už je o dost složitější. Když se pohupuješ ze strany na stranu, prostě se u zatáčky zhoupneš míň (nebo víc).

fpv záběr driftujícího auta

Tip: Zkus experimentovat s různými perspektivami a úhly záběrů. Záběry z vyšších nebo nižších úhlů mohou dodat scéně zajímavost a jedinečnost. 

Drž sledovaný objekt ve středu záběru

Tím, že ovládáš dron skrze FPV kameru, vidíš trochu jiný obraz. Je tedy důležité udržovat sledovaný objekt uprostřed.

Pokud máš připravenou akční kameru na natáčení na výšku, mysli na to, ze se ti to ořeže. Navíc budeš pravděpodobně zapínat stabilizaci nebo budeš záběry stabilizovat v postprodukci v programu GyroFlow nebo RealSteady. To ti taky bohužel okouše kraje videa, aby video vypadalo plynule.

fpv záběr vrtulníku

Základní pojmy nutné pro natáčení a focení dronem

Pokud člověk natáčí nebo fotí, měl by znát základní pojmy, jako je rozlišení, snímkování, shutter speed, ND filter nebo ISO.

  • ROZLIŠENÍ - počet pixelů, který se zobrazí na obrazovce. Rozlišení u video se udává jako počet sloupců (to se uvádí jako první - X) a počet řádků (vertikální rozlišení - Y). Čím větší rozlišení, tím bude video/foto kvalitnější a ostřejší. Standardní rozlišení bývají 1920 × 1080 (Full HD), 1920 × 1200, 2560 × 1440 (QHD), 3440 × 1440, 3840 × 2160 (4K)
  • SNÍMKOVÁNÍ - snímkování neboli snímková frekvence (fps - frames per second) je počet snímků, které se zobrazí za vteřinu. Čím vyšší fps, tím plynuleji obraz působí. Vyšší snímkové frekvence jsou pak ale na úkor rozlišení. Obecně, pokud chceme natáčet velice svižné záběry, hodí se nastavit vyšší snímkovou frekvenci, například 120 fps - záběr pak lze zpomalit až 4x. Pro běžné natáčení stačí 50-60 fps.
  • SHUTTER SPEED - shutter speed je rychlost, kterou se zavírá závěrka fotoaparátu. Rychlá závěrka vytváří kratší expozici (množství světla, které fotoaparát zachytí). Pomalá závěrka naopak poskytuje fotografovi delší expozici.
  • ND FILTER - "neutral density" filter - filtr, který snižuje nebo mění intenzitu všech vlnových délek nebo barev světla stejně, takže nedochází ke změně odstínu barevného podání. Účelem filtru je snížit množství světla vstupujícího do objektivu. Díky tomu může fotograf zvolit kombinace clony, expozičního času a citlivosti snímače, které by jinak vedly k přeexponovaným snímkům. 
  • ISO - nastavení ISO ovlivňuje citlivost obrazového snímače na světlo. Čím vyšší je hodnota ISO, tím je citlivější a tím jasnější foto nebo video bude. Pří slabém osvětlení je často nutné zvýšit citlivost ISO, abychom získali jasný snímek.

fpv záběr driftujícího auta

Jak nejsnadněji nastavit kameru pro natáčení - praktické rady

  • Pokud tvé video z dronu poputuje na YouTube, ideálně nastav rozlišení 4K - některé kamery zvládnou i 5K. To je výhoda, protože postprodukční stabilizací se záběry z dronu oříznou a z 5K se dostanou na původní 4K.
  • Pokud točíš na výšku na IG reels, ty aktuálně zvládnou fullHD 30fps - na to je dobré při editu myslet. Nicméně stejně je vždy lepší točit na větší rozlišení a pak jej zmenšit až při editu.
  • Zatím nejlepší poměr snímkovaní ku shutteru je vždy 1:2 - tedy pokud točím 60fps, dám shutter 120. Pokud točím 30fps, dám shutter na 60. Tento poměr je především kvůli tomu, že obraz rychle ubíhající krajiny je mírně rozmázlý a vypadá to, jako by dron letěl rychleji (a to vypadá více filmově) - dělá to tzv. motion blur.
💡 Tip: Jaké parametry jsou důležité při výběru akční kamery na FPV dron? Vzali jsme si 10+ akčních kamer pod drobnohled. Mrkni na článek - Jakou vybrat akční kameru na FPV dron?
 

motion blur

  • Pokud je záběr z dronu moc světlý kvůli slunečnému dni, nasaď ND filtr. Jsou to takové sluneční brýle na kameru.
  • ND filtr ani shutter není třeba nastavovat, pokud nastavíš automatický shutter. Při změně světla se ale bude měnit světlost obrazu a nebude to vypadat tak pěkně - speciálně když budeme v jednom záběru létat proti slunci a pak do stínu.
  • ISO radši nastav nižší než vyšší. Čím vyšší ISO, tím více digitálního šumu bude ve videu. Pokud však létáš venku i uvnitř budov, nastav si dynamické ISO - záběr uvnitř banda se zesvětlí a bude tam toho vidět víc.

fpv záběr z budovy

Focení s FPV dronem

Focení s FPV dronem není až tak populární, ale pár jedinců se tomu samozřejmě věnuje. Nicméně nejjednodušší je udělat screenshot z natočeného videa než letět a soustředit se na to, kdy dát povel k vyfocení aktuálního záběru. Na toto jsou lepší DJI drony, protože udržují stabilitu. FPV drony jsou až moc svižné.

FPV není DJI

DJI drony sice u nás na FYFTu nevedeme, protože jejich ovládání nevyžaduje tolik skillu, nicméně takové záběry jsou také zajímavým zpestřením. DJI drony jsou vhodné stativy do nebe - ani vítr s nimi mnohdy nepohne. Udělají super fotografii nebo videa z ptačí perspektivy. Video záběry jsou plynulé a dron dobře drží horizontální rovinu.

Spousta DJI dronů má i funkci trackování objektu - člověk se tak o nic nemusí starat, dron automaticky objekt sleduje. Dá se též nastavit automatické obkroužení objektu apod.

fpv záběr věže 

Při zachycování objektů nebo scén se snaž vytvořit příběh. Mysli na kontext a zaměř se na detaily, které přispívají k vyprávění. Promysli si, co chceš pomocí svých snímků vyjádřit a jaký dojem chceš divákovi předat. Hraj si s různými technikami, efekty a kompozicemi. Sleduj své vlastní vnímání a vyjadřuj svou kreativitu skrze obraz.

Pamatuj, že je důležité najít rovnováhu mezi technikou, uměleckým výrazem a respektováním prostředí, ve kterém natáčíš.

Tak ať to lítá!

[Autor-Ája]