Jak vybrat dron pro začátečníky

Jsi nováček v FPV a přemýšlíš jak začít, jaký dron koupit a podle čeho vlastně vybírat? Tak to jsi na správném místě, protože v tomto článku se budeme věnovat právě tomu, jak vybrat dron pro začátečníky. Do tohoto článku jsme zahrnuli 4 kritéria podle jakých dron vybírat - velikost, účel, typ a cena dronu.

Pokud jsi četl(a) článek Závodní drony od A do Z, už nejspíš víš, že létání s FPV drony zahrnuje 3 disciplíny: freestyle, cinematic a racing. Ta nejčastější a nejvíce oblíbená u FPV pilotů je freestyle, což je volný styl létání, kdy letíš zajímavou scenérií, mezi úzkými prostory, stromy a jinými překážkami a děláš cool triky jako flipy, powerloopy, splity apod.

Pilotům disciplíny cinematic jde o co nejkrásnější záběry krajiny, zajímavostí nebo pohyblivých předmětů, jde tedy o drony na focení a natáčení s další extra kamerou typu GoPro. V neposlední řadě FPV létání zahrnuje taky sport budoucnosti: FPV drone racing se závodními drony.

Pro všechny tyto disciplíny se hardware dronů přizpůsobuje. Pro každou z těchto disciplín existují 3 možnosti, jak začít: RTF set, BNF + PNP dron, nebo postavení vlastního dronu. 

Tip: Všechny drony v naší nabídce najdeš v sekci Drone racing

Podle čeho vybírat?

1) Podle velikosti

Jak vybrat dron? Prvním parametrem podle kterého si můžeš dron vybrat je velikost. Velikost se většinou označuje číslem, které definuje maximální velikosti vrtulí, které na dron můžeš nasadit.

TinyWhoopy a drony do 2″

Je tím nejmenším z FPV dronů. Kromě toho, že jsou malé, jsou hlavně velmi lehké. Díky nízké hmotnosti dokáží i takto miniaturní drony létat stejně dlouho jako jejich velcí bráchové. Díky jeho malým rozměrům a chrániči vrtulí můžeš létat bezpečně i v interiéru. Nemusíš se bát ani plastových rámů, takto malé drony jsou tak lehké, že i plastový rám vydrží tvrdý náraz. 

do 2 palců

Existují dva typy TinyWhoops - Brushed TinyWhoop a Brushless TinyWhoop (s kartáčovými či bezkartáčovými motory)

Brushed TinyWhoop (s kartáčovými motory)

+ je tišší, lepší přesnost ve velmi stísněných prostorech, delší doba letu

- neumí Turtle mode (crash flip), motory se velmi rychle opotřebují, je vhodnější pro létání v interiéru

Brushless TinyWhoop (s bezkartáčovými motory)

+ lepší letový výkon a vlastnosti, umí Turtle mode, delší životnost motorů, skvělý pro létání v exteriéru

- vyšší cena, tvrdší pády (kvůli vyšší rychlosti), lehce vyšší hmotnost

2″- 2,5″

Drony s vrtulemi od 2 do 2,5 palce. Drony jsou malé a velmi lehké. Jedná se o hraniční velikost pro indoor létání. Tyto drony jsou vhodné pro piloty, kteří chtějí něco menšího na blbnutí. Velmi oblíbené jsou také Cinewhoop drony s montáží motorů směrem dolů (pusher), které se často využívají k natáčení v interiérech nebo ve stísněných prostorech.

 2-2,5 palce

3″ - 3,5″

Drony s vrtulemi od 3 do 3.5 palce. Jedná se o velikost pro venkovní létání. Tyto drony jsou vhodné pro piloty, kteří si chtějí postavit něco menšího na blbnutí, ale stále si chtějí zachovat vlastnosti 5" dronu. Dron je vhodný na závodění i freestyle. Velmi oblíbené jsou také Cinewhoop drony s montáží motorů směrem dolů (pusher) a kombinací uhlíkového rámu s plastovými chráničemi vrtulí, tyto drony se často využívají k natáčení ve stísněných prostorech.

3-3,5 palce

4″

Drony s vrtulemi o velikosti 4 palce. Při stavbě takového dronu se většinou cílí na ušetření hmotnosti pro dosažení lepší manévrovatelnosti nebo letového času. Jedná se o velikost dronu pro venkovní létání. Tyto drony jsou vhodné pro piloty, kteří si chtějí postavit něco menšího nebo specifického na závodění nebo long-range lety. Při výběru vhodného rámu jsou drony velmi lehké a při výběru správných komponent jsou tyto drony schopny létat i 30 minut a urazit tak velké vzdálenosti.

crocodile-baby-(geprc)-4-palce_optimized

5″

Drony s vrtulemi o velikosti 5 palců. Jedná se o nejčastější o drony pro venkovní létání. Tyto drony jsou vhodné pro piloty, kteří si chtějí postavit něco bytelnéhorychlého a hlavně výkonného. Tyto drony lze využít na závoděnífreestyle i longrange létání díky své univerzálnosti. Při volbě vhodného rámu je dron lépe ovladatelný ve vysokých rychlostech a nedochází k tak velkému odporu vzduchu (u závodních dronů).

 5 palců

7″

Drony s vrtulemi o velikosti 7 palců. Jedná se o největší velikost dronu používána v hobby FPV létání. Tyto drony jsou vhodné pro piloty, kteří si chtějí postavit něco odolného a výkonného pro velmi dlouhé lety. Tyto drony lze využít i na freestyle, ale hlavně jsou využívány na longrange létání. Díky velké ploše vrtulí a výsledné efektivitě tyto stroje dokáží urazit desítky kilometrů a létat i 30 minut. Tyto drony jsou schopné unést větší baterie a plnohodnotné akční kamery bez ztráty výkonu.

long-range-dron-crocodile-7-pro_optimized

2) Podle účelu

Freestyle 

Freestyle letání je létání ve volném stylu. Nejsou tam žádná pravidla, závodní trať ani časomíra. K létání si vybereš zajímavé prostředí, například opuštěnou budovu, stromořadí na louce nebo skalní útvar, prostě cokoli co tě zaujme. Cílem letu je procvičit si samotné létání, dát prostor fantazii a zkombinovat triky s prostředím. Piloti většinou takové triky natočí a poté se o záběry podělí na internetu.

Tyto drony mají obvykle rám s protáhlým středem, kamera je vytažena dopředu, aby nebyly vidět vrtule v záběru, a nahoře je místo pro držák na HD kameru i baterii. Rámy jsou robustní a docela těžké, proto je třeba zvolit adekvátní výkon. Staví se vcelku jednoduše, je v nich dostatek místa a jsou tak vhodné i pro začátečníky.

Racing

Prioritou u závodních FPV dronů je hlavně rychlost, dobrá ovladatelnost a odolnost při potenciálním nárazu. Pro tohle odvětví se vyrábí i speciálně navržené FPV závodní drony, které zvládnou letět rychlostí i 150 km/h. Létání skrze překážky z pohledu první osoby (First Person View – FPV) v takových rychlostech může být opravdový adrenalin a zážitek nejen pro piloty, ale i diváky. Jestli se na velké závody necítíš, dráhu si můžeš postavit doma nebo na zahradě a trénovat podle svých možností, stačí jen ten správný racing dron

Cinematic

Kombinace techniky z racingu a umění z freestyle. Pilotům disciplíny cinematic jde o co nejkrásnější záběry krajiny, zajímavostí nebo pohyblivých předmětů, jde tedy o drony na focení a natáčení. Je libo cool videa mrakodrapů, letů ze skály nebo driftujících aut? Díky cinematic dronům existují takové záběry, jaké by dřív ani nebyly myslitelné – následování letícího šípu nebo prolétávání konstrukcemi hovoří za vše. S klasickými leteckými záběry se vůbec nedají srovnat. Moderní drony umí pořídit velice kvalitní fotografie a videa ve vysokém rozlišení. Ty lepší zvládnou snímky a záznamy stvořené jak pro filmovou tvorbu. Pro cestovatele nebo hobby fotografy je skvělý dron, který lze pohodlně schovat do batohu. Výběr je široký, neboť točení dronem je čím dál větším hitem.

Long-range

Jedná se o sestavený dron primárně pro delší dobu letuKombinací větších vrtulí s malou hmotností docílíš delší doby letu a dokážeš letět mnohem dál než s klasickým 5" freestyle dronem. Přední ramena jsou posazena až za kamerou (rám typu deadcat), aby ve videu nebyly vidět vrtule. Pořídíš tak třeba dechberoucí záběry z letu na vrchol hory, kam se běžný turista nedostane. Long range drony bývají na svoji velikost velmi lehké, navržené většinou pro 4" nebo 7" vrtule.

3) Typ - chceš kompletní set, postavit si FPV dron sám nebo si koupit již sestavený?

RTF set

Zkratka RTF znamená ready to fly. Takový set obsahuje brýle, vysílačku i postavený dron, tedy všechno co k letu potřebuješ.

Velikou výhodou je, že se již nemusíš starat o výběr vhodných brýlí a vysílačky. Set obsahuje i baterie, vrtule a kabel na propojení s počítačem. Naopak někdy v setu chybí tužkové baterie do ovladače a často taky musíš přikoupit microSD kartu pro záznam obrazu.

Ve většině případech je nevýhodou nižší kvalita, především ovladače a brýlí. Protože se firmy snaží jít s cenami RTF setů co nejníže, aby byly dostupné co nejširšímu okruhu lidí, na něčem se to musí projevit. Ovladač bývá pouze základní a nepoužiješ ho k ničemu jinému než právě k zakoupenému dronu. Brýle jsou použitelné na všechny drony, ale jejich kvalita je velmi nízká oproti kvalitním brýlím (často dětská velikost, horší příjem signálu, nemožnost nahrávat DVR - záznam z letu). Pokud by ses pak chtěl posunout k lepším brýlím, tyto horší z RTF setu ti můžou sloužit jako monitor při opravách, dáš divákovi při létání, nebo je zkrátka budeš mít jako náhradní.

Který RTF set je ten nejlepší?

Připravili jsme si pro tebe malé srovnání sedmi RTF setů, které u nás můžeš koupit. Jsou seřazené dle našeho doporučení od nejlepšího.

1) TinyHawk III (EMAX) - RTF kit

+ Brýle umí nahrávat videozáznam letu

+ Oddělitelný display lze použít jako obrazovku 

+ Brýle dokáží měnit ohniskovou vzdálenost

+ Vysílačka má plnohodnotné gimbaly

+ Vysílačku i FPV brýle lze použít i s dalšími drony

+ Možnost připojení vysílačky k PC pomocí USB kabelu a trénování na simulátoru

+ Vysílačku i brýle lze nabíjet pomocí USB

+ Výkonný video-vysílač

+ Dobré letové vlastnosti s jednou baterií

2) TinyGO 4K (GEPRC) - RTF kit

+ Brýle umí nahrávat videozáznam letu 

+ Vysílačka má plnohodnotné gimbaly

+ Pokud se do dronu vloží SD karta je možné nahrávat 4K obraz

+ Vestavěná baterie v brýlích

+ Vysílačku lze propojit se simulátorem přes Bluetooth

+ Plná podpora ExpressLRS

- Brýle nedokáží měnit ohniskovou vzdálenost

- Nutno dokoupit dvě 18650 Li-ion baterie do vysílačky

3) TinyGO (GEPRC) - RTF kit

+ Brýle umí nahrávat videozáznam letu 

+ Vysílačka má plnohodnotné gimbaly

+ Vestavěná baterie v brýlích

 

+ Vysílačku lze propojit se simulátorem přes Bluetooth

+ Plná podpora ExpressLRS

- Brýle nedokáží měnit ohniskovou vzdálenost

- Nutno dokoupit dvě 18650 Li-ion baterie do vysílačky

4) EZ Pilot Pro (EMAX) - RTF kit

+ Jedná se o nejlevnější vstupenku do FPV od EMAXu, nahrazuje tak TinyHawk II

+ Brýle dokáží měnit ohniskovou vzdálenost

+ Oddělitelný display lze použít jako obrazovku

+ Ovladač má plnohodnotné gimbaly

+ Vysílačku i FPV brýle lze použít i s dalšími drony

+ Možnost připojení vysílačky k PC pomocí USB kabelu a trénování na simulátoru

- Brýle neumí nahrávat videozáznam letu 

- Balení je pouze krabice (bez kufříku)

- Samotný dron je méně kvalitní než TinyHawk III

5) Tinyhawk II Freestyle (EMAX) - RTF kit

+ Letovými vlastnostmi se blíží více k plnohodnotným freestyle dronům

+ Brýle dokáží měnit ohniskovou vzdálenost

+ Brýle lze použít i s dalšími drony

+ Vysílačku i brýle lze nabíjet pomocí USB

- Brýle nedokážou nahrávat video-záznam letu

- Nelze létat doma, nedoporučujeme začátečníkům jelikož nemá chráněné vrtule

- Vysílačka nemá plnohodnotné gimbaly

- Vysílačku není možné propojit se simulátorem ani s jiným dronem

6) TinyHawk II (EMAX) - RTF Kit

+ Brýle dokáží měnit ohniskovou vzdálenost

+ Brýle lze použít i s dalšími drony

 + Vysílačku i brýle lze nabíjet pomocí USB

- Vysílačka nemá plnohodnotné gimbaly

- Brýle nedokážou nahrávat video-záznam letu

- Vysílačku není možné propojit se simulátorem ani s jiným dronem

7) EZ PILOT Drone (EMAX) - RFT Kit pro začátečníky

+ Vhodné pro malé děti co už zvládnou třeba autíčko na ovládání, má módy kdy se dron dá ovládat jednou páčkou a relativně dobře drží výšku bez nutnosti nějakého skillu

+ Brýle dokáží měnit ohniskovou vzdálenost

+ Brýle lze použít i s dalšími drony

 + Vysílačku i brýle lze nabíjet pomocí USB

- Nemá závodní/freestyle mód - ACRO MOD

- Brýle nedokážou nahrávat video-záznam letu

- Vysílačka nemá plnohodnotné gimbaly

- Vysílačku není možné propojit se simulátorem ani s jiným dronem

 

V této recenzi Dejf srovná dva RTF (ready to fly) sety: TinyHawk 2 (EMAX) vs. TinyGo (GEPRC)Na závěr si s Connorem zalétají každý s jedním dronem. Kdo bude mít lepší skóre? Mrkni se na video! 

BNF & PNP set

Tato možnost znamená koupit si koptéru, kterou stavěl někdo jiný a připojit k ní svůj ovladač a brýle. Pokud ovladač ani brýle nevlastníš, musíš si je dokoupit. Tedy zakoupíš tři samostatné věci, které nejsou spárované a musíš se o to postarat ty sám.

BNF znamená bind and fly a takové drony obsahují přijímač. Musíš si jen vybrat dron s konkrétním přijímačem, který je kompatibilní s tvojí vysílačkou. To znamená, že nemusíš nic pájet, jen si spáruješ přijímač se svojí vysílačkou a letíš.

PNP znamená plug and play a takový dron neobsahuje přijímač. Proto bývá často levnější, na druhou stranu je na tobě, abys příslušný přijímač koupil a na dron napájel. Tento typ je vhodný pro ty, kteří mají doma nevyužitý přijímač a nebo v situaci, kdy nelze koupit BNF dron s vhodným přijímačem.

Výhodou sestavených dronů je, že si vybereš ovladač i brýle podle svých preferencí a rozpočtu. Je to sice dražší, ale brýle i ovladač budou kvalitnější, déle ti vydrží a budeš je moci spárovat i s jinými drony. Dále je výhodou ušetřený čas, nižší cena než nákup samostatných komponentů a ověřená konfigurace (vyrobeno specializovanými firmami, které použijí své zkušenosti do návrhu dronů)

Nevýhodou je, že si nemůžeš si vybrat jednotlivé komponenty sám, přijdeš o zábavu při stavění dronu a neprocvičíš si pájení ani vlastní stavbu dronu.

 Z PNP setů ti můžeme doporučit Mark4 (GEPRC) v analogové nebo v digitální verzi na 4S nebo na 6S baterky.

Stavba vlastního FPV dronu

Když si sám stavíš dron, má to několik nesporných výhod: můžeš si sám vybrat komponenty pro daný účel, můžeš si přizpůsobit cenu (jen základní levné komponenty, věci snadné na opravu nebo ty nejkvalitnější komponenty bez kompromisů) a zároveň si ověříš dostupnost komponentů a můžeš si nějakou komponentu koupit víckrát (taky pak umíš vybrat alternativu, pokud by se nějaký komponent třeba přestal vyrábět).

Stavba dronu, je z největší části pájení. Pájí se drobné a často drahé komponenty, takže je důležité mít alespoň minimální skill v pájení, abys předešel poškození těchto komponentů a dron byl kvalitně sestaven, spolehlivě fungoval a aby byl bezpečný.

Všechny výše zmíněné výhody jsou ale vlastně i nevýhody. Výběru předchází dlouhé studium, např. druh baterky určuje odpovídající elektroniku. Kdyby sis to nenastudoval, nebude ti to fungovat. Pro stavbu dronu je potřeba mít základní nářadí: sada imbusů, kleště, pájka, cín, šroubováky, nůž, skalpel, pinzeta, bužírky, izolační a spojovací materiál, ale konec konců, tohle vybavení budeš zřejmě stejně potřebovat i k opravám RTF, BNF a PNP dronů.

Po sestavení jednoho nebo dvou dronů budeš hodně v obraze, co se týče oprav a všech nastavení. Informace můžeš sbírat na webu a youtube (většina v angličtině), v diskuzních fórech či se zúčastnit našeho workshopu. 

 dron

4) Cena

Vezměme to nejdříve obecně, podle požadavků na pořizování záznamu můžeme drony rozdělit na - TinyWhoopy bez kamery (létáš pouze na dohledovou vzdálenost, vhodné jako hračky pro děti, můžeš si na tom zkusit základní manévry), drony s vestavěnou kamerou (různá kvalita natáčení podle typu implementované kamery, většinou vyšší cena = lepší kvalita videa) a jako poslední jsou drony s vestavěnou kamerou, na které si můžeš připevnit další kameru na natáčení dle tvého výběru, například GoPro.

Na našem webu nalezneš především drony s vestavěnou kamerou. Jejich cena je v rozmezí od 1399 Kč do 13 490 Kč. 

Ceny RTF setů se pohybují již od 5 000 Kč do přibližně 10 000 Kč. Pokud chceš kvalitní dron, brýle i vysílačku je lepší si připlatit.

Pokud se budeme bavit o BNF a PNP dronech, můžeme pořizovací cenu rozdělit do 3 kategorií.

Dron do 5 000 Kč – V nejnižší cenové kategorii najdeš výhradně drony typu TinyWhoop a drony do 2,5 palce

Dron do 10 000 Kč – V této kategorii nalezneš drony o velikosti 3 - 5 palců

Dron nad 10 000 Kč – Takovou cenou disponují kvalitnější analogové drony a drony kompatibilní s DJI FPV HD

Jak už jsme v tomto článku zmínili, pokud si budeš FPV dron stavět sám, výsledná cena a zvolené komponenty jsou pouze na tobě. Můžeš si leccos načíst na internetu, s někým se poradit, tipy okoukat z youtube videí nebo na facebookových skupinách.

[Autor-Jirka]