Dron nemá žádná křídla - co to znamená? Že ho ve vzduchu drží pouze tah působený vrtulemi (propellers). To naznačuje, že není úplně jedno, jaké vrtule si na svůj stroj nasadíš. Vrtule svým tvarem v podstatě jen posouvají vzduch za ně - v tom se skrývá dost široké odvětví aerodynamiky.
Neboj, nebudeme se zabývat fyzikou, ale pokusíme se ti přiblížit, na co je třeba dbát a podle čeho bys měl vrtule vybírat!
Každý typ má svou velikost, počet listů, stoupání a váhu. To jsou základní parametry, které můžeš najít pod produkty v e-shopu - níže si je probereme. Zároveň ti řekneme i vlastnosti přímo spjaté s letem, a to efektivitu vrtule a vztlak.
Menší slovník pojmů
RPM - rounds per minute/otáčky za minutu
vztlak/tah - v gramech, udává, kolik dokáže udržet ve vzduchu váhy při udaných RPM
průměr - použité jednotky jsou palce, jedná se o průměr kruhového obrysu roztočené vrtule
stoupání/pitch - každý list vrtule je nakloněný od vodoroviny o nějaký úhel. Používá se vzdálenost v palcích - o jakou vzdálenost se vrtule nejvíce dokáže posunout při jedné otáčce
nejvyšší rychlost/top speed - mluví se o nejvyšší rychlosti proudění vzduchu při nejvyšších dosažených RPM
Něco o velikostech vrtulí
Jakou velikost vrtulí na dron vybrat, to je první otázka, kterou si musíš položit. Již v článku Vše o rámech pro stavbu FPV dronu jsme psali, že je potřeba se řídit tím, jakou velikost vrtulí nám dovolí rám.
Nemusíme však vždy vybrat tu největší vrtuli, která je možná. Nejzákladnější označení velikosti vrtule se uvádí průměr v palcích. U nejmenších vrtulí v milimentrech. To se najednou metrický systém hodí co?!
Nejčastějšími velikostmi jsou 2", 3", 4", 5" a 7" - to rozhodně ale nejsou jediné velikosti a mohou být větší, menší nebo se lišit o desetiny palce. Podle těchto velikostí se obvykle kategorizují i drony. Pravděpodobně zaslechneš v mnoha anglických videích například five inch drone/5" quad. Tím je myšlen dron na rámu, který pojme 5" vrtule.
Není sjednocené označení vrtulí, a tak můžeš nalézt různá označení v závislosti na výrobci. Není ale těžké pochopit, co znamenají. Nejčastěji se vyskytují dvě označení - první je čtyř nebo pěticiferné číslo, dvě cifry znamenají průměr v desetinách palce a zbylé stoupání.
Příklad: 5125 znamená, že jde o vrtuli o průměru 5,1" a stoupání 2,5" (prop pitch).
Druhý typ označení je například 5x3x4. Takové značení má první průměr v palcích, druhé stoupání a třetí počet listů.
U některých vrtulí můžeš naleznout značku T před názvem - to znamená, že se přichycují pomocí dvou šroubů.
Na počtu listů záleží
Každá vrtule se skládá z listů - jejich počet výrazně ovlivňuje, jak dron bude létat.
Dvoulisté vrtule jsou efektivní a úsporné - hodí se především na Long Range dron, protože tě nepodrží v zatáčkách. Mají menší maximální vztlak (max thrust) než vícelisté vrtule.
Třílisté vrtule jsou zlatý střed. Májí vyvážené vlastnosti pro většinu účelů. Budeš s nimi moct dělat prudké pohyby s vyšší maximální rychlostí a dostatečným tahem.
Čtyřlisté vrtule mají nejvyšší rychlost a vztlak. Vyšším počtem listů také přibývá hmotnost, proto takové vrtule hůře reagují na změny. Dron s nimi sice bude velmi rychlý a bude lépe zvládat například přidání HD kamery.
Pokud s ním budeš chtít udělat prudkou otočku nebo zrychlit, nebude tak živý jako třeba třílisté vrtule.
Existují i vícelisté vrtule (šesti, osmilisté). Hodí se na cinewhoop, protože mají silný tah a pomůžou tvému dronu unést velký náklad - takové vrtule jsou těžké a mají stabilní vztlak při stálém RPM.
Jejich setrvačností bude let a jeho záznam klidný a plynulý. Pokud ale chceš například šestilisté vrtule na svém dronu a budeš se snažit létat závodně, můžeš přetížit a spálit motor nebo regulátor.
Co znamená stoupání
Už víš, jak stoupání vyčíst z názvu, ale co si pod tím představíš? Představ si stejný typ vrtulí na stejném dronu, jedny budou s vyšším stoupáním - ty budou rychlejší a budou spotřebovávat více energie. Zároveň mohou zajistit agresivní a energetický let a budou stabilní ve vysokých otáčkách.
Naopak ty druhé, s nižším stoupáním, budou šetrnější a budou dosahovat stabilního letu bez záchvěvů a vibrací při nízkých hodnotách RPM.
Pár dalších věcí
U vrtulí bys měl ještě zvážit možnosti uchycení - nejběžnější jsou dvě - přichycení matkou na hřídel motoru a zmíněné T uchycení nasazením na úzkou hřídel motoru a přichycení dvěma pomocnými šrouby.
U drobných vrtulí pro whoop drony se můžeš setkat ještě s uchycením pouhým nasazením na hřídel. V takovém případě si určitě dej pozor na průměr hřídele!
Zajímavé provedení vrtulí je takzvané floppy - listy jsou volně uchycené a roztáhnou se odstředivou silou. Výhodou těchto vrtulí je skladnost při přepravě, menší pravděpodobnost uvíznutí v koruně stromu a že list se při nárazu sklopí a nemusí dojít k jeho poškození.
Nevýhodou je hodně vibrací a špatná reakce na rychlé změny RPM.
A až zlomíš (svoji první) vrtuli, poběž za náma na pobočku, mile rádi ti poradíme s dalším výběrem!
[Autor-David]