Víš, jak důležitý je volný čas pro tvé osobní blaho a rozvoj? Každá volná minuta má potenciál stát se nezapomenutelným zážitkem!
Ukážeme ti, jak najít a smysluplně využít tvůj volný čas tak, aby každá chvíle byla plná zábavy, úspěchu a sebezdokonalování.
1) Identifikuj, jak aktuálně trávíš svůj volný čas
Jak poslední dobou trávíš volný čas? Je skutečně volný, nebo ti ho užírá tvá elektronická placička zvaná mobil?
Zastav se na chvilku a polož si tyhle 3 otázky:
💭 Jak poslední dobou trávím svůj volný čas?
🤔 Jsem spokojený/á s tím, jak volného času využívám?
🕐 Kolik % času strávím neefektivními aktivitami?
Zjisti, jak jsi spokojen/a s tím, jak volného času využíváš - a pokud ne, zamysli se, co je třeba změnit. Identifikace žroutů volného času je klíčem k nalezení sebe sama.
Může se stát, že ti čas doslova protéká mezi prsty - proto je důležité provést sebereflexi a podívat se na své denní rutiny z hlediska času - protože den má bohužel jen 24 hodin.
Zamysli se nad tím, kolik času trávíš na sociálních sítích, sledováním televize nebo jinými neefektivními aktivitami. Identifikuj časové zbytečnosti a hledej způsoby, jak je eliminovat, nebo je alespoň omezit.
Zamysli se nad tím, jaké aktivity tě skutečně baví a nejvíce naplňují. Je to čtení, trávení času s kamarády, vaření, nebo třeba horolezectví? Každý si vždy najde to svoje.
2) Plánování a organizace - ulev svému mozku
Jakmile si ujasníš, jak trávíš svůj volný čas a co bys na tom chtěl/a změnit, přichází čas na plánování a organizaci.
📒 Pořiď si diář nebo plánovač a udělej z něj svého každodenního parťáka.
📝 Sepiš si seznam činností a aktivit, které tě baví a naplňují.
😴 Vytvoř si ve svém harmonogramu meziprostor na skutečný odpočinek.
Lidský mozek není všemohoucí a pokud ho přehlcuješ zbytečnými daty, úkoly a povinnostmi, neodvděčí se ti - naopak se unaví a jednoho dne prostě padne za vlast.
Jestliže cítíš, že v tvých myšlenkách neplyne nic než nekonečná číslíčka, pořiď si diář nebo plánovač a udělej z něj svého každodenního parťáka.
Prioritizace je zásadní pro efektivní využívání času. Urči si, co je pro tebe nejdůležitější a co tě baví nejvíce - vytvoř si seznam preferovaných aktivit a zaměř se na to, co ti přináší radost a naplňuje tě.
Vytvoř si časový harmonogram
Časový harmonogram a time management ti zabezpečí dostatek času na aktivity, které jsou pro tebe důležité.
Uvědom si ale jednu věc - plánování by nemělo být striktní pravidlo, ale spíše nástroj, který ti lépe umožní organizovat volný čas. Pamatuj, že volný čas má být zábavný a osvobozující, nikoliv další zdroj stresu.
Nezapomeň na časové rezervy
Vytvoř si ve svém harmonogramu meziprostor - buď na neočekávané situace, nebo jednoduše na odpočinek a nicnedělání. Odpočinek je nepostradatelnou částí života a jakmile ho není dostatek, tělo nám to dříve či později dá najevo.
Časovou bublinou získáš flexibilitu a snížíš stres, který je často spjatý s příliš pevným plánováním.
3) Pravidlo 3x NE - budování silnější vůle
Pokud nemáš rád/a vystupování z komfortní zóny, můžeš aplikovat jednoduché pravidlo - 3x ne. Spočívá v tom, že si 3x denně zakážeš něco, co tvůj mozek chce.
Příklad: Jdeš do obchodu pro chleba, ale cestou na tebe v uličce vykoukne oblíbená tyčinka ve slevě. Mozek tě urguje, ať si ji koupíš. Zakroč a řekni mu "NE!". Kup jen to, co jsi potřeboval/a, a jdi pryč.
A výsledek? Za pět minut ani nebudeš vědět, že sis nějakou tyčinku chtěl/a koupit. A mozek ti nakonec bude vděčný, že jsi udělal/a něco pro své zdraví.
❌ Řekni NE nákupu zbytečných věcí nebo častému kontrolování telefonu.
🎨 Využij ušetřený čas k rozvoji nových dovedností (např. nové koníčky).
✅ Postupně si vybuduješ silnější vůli a zlepšíš své mentální zdraví.
Tohle pravidlo aplikuj 3x denně, to stačí pro vybudování silnější vůle. 3x denně mozku odepři něco, co víš, že není správné - například potlač právě nutkání čapnout telefon (a místo toho se hecni a nauč se nový trik s kendamou nebo si zalétej na simulátoru). Uvidíš, že v budoucnu se ti to vyplatí.
4) Snaž se smysluplně využít volný čas v harmonogramu
Hledej nové koníčky na volný čas a inspiruj se lidmi, kteří mají podobné zájmy. Zkoušej nové aktivity. A hlavně - neboj se vystupovat ze své komfortní zóny. Bojíš se jít speedcube soutěž? Ale notak, do toho.
Máš strach z Pokémon turnaje? A co se jako může stát? Koneckonců - všechno zlé je pro něco dobré. Už jen ten fakt, že ses rozhodl/a vyšlápnout z komfortní zóny, posilní tvoji vůli a dodá dopamin.
Vyber si koníčky, které můžeš v pohodě začlenit do svého každodenního života - nemusí to teda nutně být tříhodinové dření v posilovně. Stačí si pořídit nějakou skilltoy do kapsy (třeba begleri) a trénovat, kdykoliv pojedeš v MHD.
Někdy stačí i pár minut denně, abys zdravě zvýšil/a hladinu štěstí - a navíc, věř nebo ne, pět minut tréninku denně se fakt vyplatí v budoucnu.
5) Propoj své koníčky s povinnostmi
Propojením koníčků s povinnostmi získáš další dimenzi využití volného času. Při cestě v MHD si místo oblíbeného playlistu pusť audioknihu nebo podcast.
To samé platí třeba během domácích prací. Mozek bude spokojen, že je zase o něco chytřejší - a odmění tě nepopsatelnou formou štěstí.
Neboj se omezit aktivity, které ti nepřinášejí vnitřní hodnotu. Odstraň ze svého života lidi, kteří ti do něj nic nepřinášejí a spíše tě emočně vysávají.
Ať chceš, nebo ne, přemýšlení nad situacemi, které ti nedělají dobře, také žere tvůj vlastní volný čas! Tak ho radši strav sám se sebou a zdokonalováním sebe sama.
Jak funguje mozek aneb trocha biochemie pro fajnšmekry
Jak vlastně reaguje mozek na telefon? Pokud si myslíš, že telefon je tvým zdrojem štěstí, rádi tě vyvedeme z omylu - mobilní telefon (ani žádné jiné podobné zařízení) ti opravdové štěstí nedodává. Definujme si pojem "opravdové štěstí".
"Štěstí" je souhra takzvaných "hormonů štěstí" - mezi ně patří serotonin, oxytocin, endorfiny a dopamin. Právě dopamin má na svědomí pocit zadostiučinění a motivace. V minulosti, kdy ještě neexistovaly prostředky pro rychlý přísun dopaminu, jaké známe dnes, museli lidé odvést nějaký výkon, aby je vůbec mozek tímto hormonem (též "neurotransmitterem") odměnil.
Jak funguje hormon dopamin
S vynalezením mobilů, počítačů, videoher a internetu se ale objevil strašák jménem "levný dopamin". A právě levný dopamin je příčinou toho, že se poslední dobou tak rapidně zvyšuje procento lidí trpících depresemi (převážně teenagerů). A jak levný dopamin funguje?
Tohle je levný dopamin. Hodnota pravého dopaminu každým dnem rapidně klesá - a my to musíme zastavit! Jdeš do toho s námi?
V boji proti levnému dopaminu pomáhá stanovit si dlouhodobější cíle - například v rámci týdnů či měsíců. Uvidíš svůj progress a to tě namotivuje se koníčku věnovat dál a stále se zlepšovat.
Jak si najít nové koníčky?
Nové koníčky ti pomohou trávit volný čas efektivně. Ve FYFTu máme desítky koníčků a nikdy se nestane, že by nikoho nic neuchvátilo. Své si tady najdou děti, teenageři, dospělí, ale i důchodci.
Najdeš u nás přehršel tipů na dárky pro všechny věkové kategorie - stačí se jen probrouzdat naším webem nebo články. My ti mile rádi v krátkosti představíme TOP 3 z našich koníčků a věříme, že najdeš něco, co tě chytne!
Speedcubing - pro milovníky výzev
Jakmile se vydáš cestou speedcube, výzvy tě čekají na každém rohu. Výzva č. 1 - Jak vůbec složit Rubikovu kostku? Další výzvou je zapamatování algoritmů, abys kostku složil/a alespoň začátečnickou metodou - a budeš rád/a, když to zvládneš pod 5 minut.
Trpělivost růže přináší, a tak máš šanci zdolávat další, klidně i osmivteřinové, osobní rekordy. Speedcube je na výzvy naprosto ideální.
Jaké jsou největší výhody speedcubingu?
- Skladnost - kostku můžeš vzít, kamkoliv se ti zlíbí. Do metra, parku, nebo i pod školní lavici (ale psst).
- Cena - Pokud si nebudeš trvat na značkových kostkách, seženeš super kostky za pár kaček, takže tvoji pěněženku speedcube rozhodně nezruinuje.
- Komunita! Kolem speedcube je dnes tak široká komunita, že vždy najdeš někoho, s kým si můžeš zazávodit nebo třeba vyměňovat tipy a triky.
- Soutěže - ve FYFTu pravidelně pořádáme speedcube soutěže, které se těší veliké oblibě. Můžeš předvést, co v tobě je!
- Pro děti, teenagery i dospělé - mladší ocení výzvy, dospělí si užijí nostalgické momenty.
##PRODUCT-WIDGETS-32180##
Kendama - fantazii se meze nekladou
Kendama je tradiční japonská hračka, která se využívá k trénování trpělivosti, ale i motoriky. Je to i skvělá učební pomůcka - proto se v Japonsku využívá v hodinách tělocviku. Pozor, kendama je taky hodně návyková.
Kendama má mnoho vzorů a typů - opravdoví fajnšmekři si vždy najdou tu svou. Do začátků je nejlepší Krom Pop, Krom Pop LOL nebo Lotus Bloom.
Jaké jsou největší výhody kendamy?
- Jednoznačně komunita! Komunita je to, co dělá kendamu kendamou. Jakmile se dostaneš mezi kendama komunitu, na telefon ani nepomyslíš (teda pokud si zrovna nebudeš točit svoje super klípky).
- Šílené možnosti - kendama umožňuje popustit uzdy fantazii a kombinovat různé triky. Sestav si svoje vlastní kombíčka a vytři ostatním zrak.
- Soulad s přírodou - tím, že kendama je téměř celá ze dřeva, tak nějak popichuje k tomu, přiblížit se přírodě. Vytáhnout kendamu nějak k potůčku do lesa má svoje kouzlo.
##PRODUCT-WIDGETS-32181##
Drone Racing - vzhůru do oblak
Schválně - kdy naposledy jsi ve filmu či videoklipu viděl/a dynamický průlet podél skály nebo driftujících aut? To je Drone Racing. Drony, které jsou svižné a dokážou vyvinout až 200km rychlost za pouhou 1 vteřinu!
Záběry z FPV dronů jsou teď používány čím dál častěji - zčásti asi i kvůli tomu, že dnešní doba je uspěchaná a prostě potřebuje svižné klipy. Proto Drone Racing, i přes svou vyšší pořizovací cenu, je super volbou, pokud chceš skloubit koníček s profesí.
Jaké jsou výhody Drone Racingu?
- Výběr stylů létání - protože ne každý rád závodí s drony (Racing), někdo radši letí desítky kilometrů daleko (Long Range, Cinematic). A někdo si zase rád obletí skály (Freestyle), nebo taky zalétá doma a na zahradě (Whoop).
- Má potenciál výdělku - o záběry z FPV dronů ti filmaři utrhají ruce. Stačí se jen dobře ukazovat veřejnosti (například skrze sociální sítě) a nabídky začnou přicházet samy.
- Je to fakt flex! Létání s FPV dronem není jednoduché, ale o to větší dojem uděláš na ostatní.
Zorganizovat si svůj život rozhodně stojí za to - nejen, že budeš mít mnohem více volného času, ale opadne z tebe stres, únava a třeba i některé zdravotní (ať už fyzické, nebo psychické) problémy s tím spojené. My se ve FYFTu snažíme poukázat na různé možnosti a cesty, které tě do zdravého životního stylu vtáhnou už napořád - tak dej šanci offline světu a přijď se za námi třeba někdy podívat na Osadní 35 v Praze, Holešovicích. ♥
[Autor-Ája]