Mystery boxy 2024 jsou tu! ✨ Ulov svůj speedcube, kendama, yoyo, nebo juggle box 🔥

Essen Spiel 2021

Část naší FYFTcrew (Sony, Dejf, Connor) se vydala na největší deskoherní veletrh na světě – Essen Spiel. Po dvouletém čekání jsme nemohli vynechat tento svátek deskových her, omrknout co všechno nového vyšlo, nabrat inspiraci a třeba nějakou tu hru vydat sami. Mezinárodní herní event Spiel v Essenu navštěvuje okolo 200 000 lidí z celého světa, stovky médií a 1200 vystavovatelů z 52 zemí na 86 000 metrech čtverečních. Letos čísla ještě neznáme, ale můžeme říct, že stánků bylo mnohem méně, jedna celá hala chyběla, ale lidí rozhodně neubylo. 

Teď už konečně ke hrám. Od toho jsme tam přeci jeli těch 8 hodin cesty. Mrkneme na pár her, které jsme měli možnost vyzkoušet jednotlivé dny.

DEN 1

Demeter (Sorry We Are French)

Flip and Write hra od francouzských vydavatelů jejichž název rozhodně pobaví – Sorry We Are French. V této hře hrajete za vědce, kteří byli vyslání objevovat a studovat dinosaury v jejich prostředí. Princip je velmi jednoduchý jako každá Flip/Roll and Write hra. Ve hře je 5 balíčků karet a z každého balíčku se otočí jedna karta. Hráči si pak vyberou jednu z karet, a zaškrtají do archu příslušné symboly. Vědce, výzkumná zařízení, části dinosaura apod. Na konci hry se boduje asi 9 různých závěrečných úkolů a je jen na vás jestli půjdete plně do jednoho nebo od každého něco. Jednotlivé sektory jsou mírně nepřehledné a způsoby, jak získat body jsou až zbytečně překombinované. Pocit ze hry dost připomíná jednu elegantnější hru Ganz Schön Clever. Čistě abstraktní s čísly, ale co si budeme, velkolepost dinosaurů tu neucítíte.

Kingdomino Origins (Blue Orange)

Kingdomino patří mezi nejoblíbenější rodinné hry a také už si získala titul Spiel des Jahres v roce 2017. Od té doby vznikly další dvě variace (Queendomino a Dragomino). Kingdomino Origins se vrací zpět ke kořenům a to až do pravěku. Jádro hry umisťování dílků je stále stejné, a to je dobře. Navíc ovšem přibyly 3 nové moduly, které lze libovolně kombinovat. Měli jsme možnost zahrát dvě – sopky a žetony zdrojů. Sopky umožňovaly přidat do vašeho území žeton s plamínky (obdoba korunek) a tím si nahrabat ještě víc bodů. Druhý modul žetony zdrojů, taktéž přidával body. Co žeton na vašem dílků, to jeden bod. A jako bonus, kdo jich má nejvíc tak získává bonusový token, o který se navzájem přetahujete. Kingdomino Origins je rozhodně skvělým nástupcem, a pro ty, co ještě nevlastní Kingdomino, doporučujeme.

 

Mobile Markets: A Smartphone Inc. Game (Cosmodrome Games)

Pravděpodobně naše nejočekávanější hra, jelikož všichni jsme hráli a baví nás Smartphone Inc. Mobile Markets má být její rychlejší, ale komplexnější verze. Pán, který nám hru vysvětloval, to přirovnal k Arex Expedition vůči Teraformaci Mars. No nebylo tomu úplně tak. Volba akcí překrýváním desek zůstala a většina fází vám bude též povědomá. Ale z nějakého důvodu hra byla pomalejší, už to nemělo tak hladký průběh a komplexnost se zas o tolik nezvedla. Je tu větší možnost budovat nějaký engine a jednotlivé fáze si pomocí karet vylepšovat. Příjemná změna byla profit. Nezáleželo jenom na kolik jste nacenili vaše telefony, ale také náklady za technologie hrály roli. Mobile Markets přinesl pár změn k lepšímu, ale ostatní nás zklamaly. My zůstáváme u jejího většího bratříčka. 

DEN 2

Project L: Finesse (Boardcubator)

Na Essenu měli pěkné zastoupení i čeští tvůrci. Hned první, které jsme navštívili, byli Boardcubator z Brna. První jejich novinkou je rozšíření k elegantní tetrisové hře Project L. Rozšíření Finesse přidává extra hloubku do hry s destičkami cílů, které se každé kolo mění. Za splnění hráči dostávají extra body.

Kingdom Come: The Board Game (Boardcubator)

Druhou novinkou byl prototyp Kingdom Come, desková verze videohry od Daniela Vávry. I když hra byla ještě v brzké fázi vývoje, ke hře se bylo těžké dostat, neboť rezervace na ni byly po celý den plné. Bude se jednat o kooperativní hru řízenou aplikací pro 1 až 4 hráče. Hru budete moct podpořit na Gamefound.

Catapult Kingdoms (Vesuvius Media)

Dejfova nejoblíbenější hra celé akce. Rozhodně přinesla nejvíc zábavy. Kdo by si nechtěl postavit hrad, střílet z katapultu a zničit soupeřovy hradby. Každý měl 4 figurky, které musel postavit někam na svůj postavený hrad. Kdo první shodil všechny soupeřovy figurky, vyhrál. Hra, u které se točilo víc dospělých než děti a ne v jedné tašce se nesla domů.

RONE: The Aftermath (Greiferisto)

Štěpán Štefaník, tvůrce karetní hry RONE, přišel s novou hrou ze samého světa, která možná pozvedne dice-building na novou úroveň. Ve hře si totiž kostku vylepšujete tak, že šroubovákem zašroubovávate šroubečky do stěn kostky. Každá stěna šestistěnné kostky má 3 sloty na šroubky, šroubky jsou v 5 barvách a každý hráč má 4 kostky. Když si spočítáte všechny možné kombinace... no, je to hodně. Hra je kooperativní a hráči se budou snažit přežít v drsném post-apokalyptickém světě.

Paco Sako

Šachových variant existuje dnes již spousty. Jenže málokterá zaujme. Paco Sako zaujala ne jenom pěknými zakřivenými figurkami – existuje k tomu i důvod. Zde totiž figurky neberete soupeřovi, ale místo toho je spojíte do páru. Oba hráči můžou se spojenou figurkou pohybovat podle typu své figurky, ale nesmí je rozdělit. Rozdělit pár lze pouze v případě, že s jinou figurkou, která je sama, pohnete na pole s párem – tím osvobodí svoji a zaujme pozici místo ní. Osvobozená figurka pak následně udělá pohyb dle pravidel (můžete tedy i dále osvobodit jinou figurku z páru a takto řetězit pohyb). Hra končí klasicky zajmutím (spárováním) krále. Skvělý šachový mód, pro příznivce šachů nebo obecně abstraktních logických her.

Dive (Sit Down!)

Další příjemné překvapení je potápěčská hra Dive. Hra obsahuje průsvitné destičky s vodními živočichy. Každý za zástěnou hádá, jestli se na desce nachází žralok, nebo ne, a smí hádat až 5 vrstev. Desky na sobě opravdu působí, jako kdybyste koukali na dno oceánu. Navíc určujete, jak rychle se chcete potápět, protože když narazíte na želvu, tak pouze ten nejrychlejší se jí může nechat unášet a dostat se k pokladu první. Nesmíte se ale splést! Jakmile se jednou spletete, kolo pro vás končí, a další musíte být obezřetnější.

DEN 3

Almadi (Funnyfox)

Tile Placement, kde umístěním destiček spouštíte akce a občas řetězíte. Destičky draftujete ze společné nabídky a ty pak umisťujete k sobě do jednoho ze čtyř řádků. Každá destička se boduje trochu jinak, plus na konci hry jsou další kritéria, která se bodují. Průměrná rodinná hra, která neurazí ani nenadchne. 

Lava Land (Hobby World)

Lava Land je vtipná hra, kde zvířátka utíkají z ostrova, protože nastala erupce sopky a láva lítá všude. Na lodi je místo pouze pro jednoho, ale je třeba nasbírat nějaké banány na cestu. Nejenom zvírátka mají naspěch, hráči taky – akce se totiž hrají tím, že všichni najednou z krabice jednou rukou vybírají kostky. Nesmíte však žádnou otočit nebo vzít omylem dvě. Tím se posouváte zpátky. Kombinace tří kostek vám dává akce jako pohyb, sbíráte banány nebo pomocné kartičky. Zároveň se láva posouvá blíž k vám. Je to naprostý chaos nejenom z gameplaye, ale i slečna, která nám hru vysvětlila, řekla, že je třeba něco dopilovat. Základ není vůbec špatný, real time draft kostek tomu dává nádech, že opravdu někam spěcháte. Jenomže láva se hrne tak rychle, že snad není možné utéct. Jsme zvědaví, jak bude vypadat finální verze.

Vampire: The Masquerade - Vendetta (Horrible Guild)

Vendetta je hra o ovládání území, blafování a zradě, ve které bojujete o vliv a moc jako klan nesmrtelných upírů. Každý klan se hraje a působí jinak než ostatní. Na začátku nového kola získáváte novou kartu do své ruky (říkají tomu hand-building) a ty pak umístíte lícem nahoru nebo dolů do jedné ze tří lokací, kde chcete bojovat. Každá karta ma jiný efekt a s některými jdete ne vyhrát boj, ale sabotovat ostatní. Na konci hry se vůdce klanu s nejvíce hodnotnými členy stane princem Chicaga. Nemilé překvapení bylo, že deluxe verze (kovové mince, podložky, plastové žetony) kterou jsme hráli, stála nějakých 80 euro. Pro porovnání základní hra vyjde na nějakých 30.

To bylo krátké shrnutí her z letošního Essenu. Nebylo možné vyzkoušet všechno, to ani nejde, ale objevili jsme spoustu zajímavých her, příslušenství, pokecali s českými tvůrci a hlavně vám mohli udělat obrázek o tom, jak to na takovém veletrhu vypadá. Tak snad u dalšího ročníku!

[Autor-Sony]