Každý Pokémon hráč nebo sběratel se už jistojistě setkal s fejkovými Pokémon kartami. Dost často nejsou jen tak rozeznatelné, a proto se může stát, že tvá celá sbírka, která měla v tvých očích hodnotu v řádech desetitisíců, nemá hodnotu větší než Pokémon album, ve kterém máš karty uložené. Proto je lepší se naučit rozeznat falešné Pokémon kartičky dříve, než je pozdě. Takže jak poznat fake Pokemon kartu? Nebo, chceš-li to brát z té pozitivní stránky, jak poznat real Pokemon kartu?
Pekémon fake cards se k nám dostávají po tunách - na falešné Pokémon Booster Packy narazíš ve kdejaké vietnamské sámošce, menších potravinách nebo třeba na Aliexpressu. Falešnou Pokémon kartu ti ale můžou i prodat či vyměnit jiní Pokémon sběratelé - a to už je jinačí problém, zvlášť pokud vyměníš nějaký vzácný pravý kousek.
Prvotním varovným signálem je cena balíčku. Pokud ti přijde balíček nějak podezřele levný - nejásej. Není to důvod k oslavám, nýbrž důvod dát ruce pryč. Žádný pravý pokémon booster zkrátka neseženeš za padesát korun. A pokud si už falešný balíček koupíš, informuj někoho z distributorů pravých karet (třeba Blackfire), ať se dalšímu šíření fejků zamezí.
Jak poznat original Pokémon kartu? 5 zaručených způsobů
Existuje také 5 efektivních způsobů, díky kterým pravost karty poznáš. Celkově jich je tedy mnohem více, ale toto je taková svatá pětice.
Velikost karty aneb i mistr tesař se někdy utne
Někteří výrobci Pokemon fake karet se zkrátka neobtěžují ani správnou velikostí pokémon kartičky. Ačkoliv se to zdá úsměvné, existují i tací, kteří falešné karty vyrobí se stranami třeba o půl centimetru kratšími! Zde není nad čím polemizovat - jakmile se liší velikost, ihned s kartami do koše. Všechny Pokémon TCG karty mají stejné rozměry, neexistují žádné větší nebo menší edice.
Většina falešných karet ale má podobné rozměry jako originál, jen třeba nebude mít tak kvalitní okraje - bude okousaná atd. To také svědčí o nekvalitním provedení.
Informace na kartě - není Pokémon téměř nesmrtelný?
Pamatuj si, že všechny pravé Pokémon karty mají maximálně 340 životů (údaj vpravo nahoře). Jakákoliv karta, která má vyšší číslo, je jednoznačně fejk.
Lišící se obrázky na kartě bohužel nemusí nutně znamenat fejk - může se jednat pouze o jinou edici Pokémon karet.
Barevné provedení Pokémon kartičky - vyblitá, nebo až moc sytá?
Pokud se ti karta z přední strany barevně nepozdává (má příliš "vyblité", nebo až moc syté barvy), je to varovný signál, že tu není něco správně. Samozřejmě existuje šance, že ji předchozí majitel nechal třeba delší dobu na sluníčku a trochu se vyšisovala. Proto radši přesuň svou pozornost na zadní stranu karty.
Zadní strana, na rozdíl od přední, je vždy stejná - ať je karta z jakkoliv staré edice. U originálních pokémon karet je zároveň modrý rámeček na hranách karty sytě modrý a značně a přesně oddělen od vnitřku karty. U fejků často hrana splývá a není tak snadno rozeznatelná. Jasnej fake. Nemluvě o tom, že fejky mívají hrany i třeba užší/tlustší/křivé a zkrátka to nevypadá dobře.
Falešnou kartu poznáš, i když porovnáš nápis Pokémon na zadní straně, a to konkrétně barvu. Dobrým záchytným bodem je i červená barva na Pokébalu, potažmo ten lehounce namodralý puntík uprostřed. Pokud bude až moc modrý nebo třeba nafialovělý, je to fejk.
Způsob rozlišení tisku karty - kvalitní? Leda z rychlíku!
U originálních Pokémon karet nikdy neuvidíš jednotlivé pixely. Veškeré obrázky i text je vždy kvalitní. Zato fejky se většinou vyrábí tak, že výrobce oskenuje originální kartu a tu pak vytiskne. Při skenování se samozřejmě ztratí kvalita a karta už zkrátka nemá šanci vypadat jako originál. Jakmile ti něco na kartě přijde "rozpité" - ruce pryč.
Složení (materiál) Pokemon kartičky - není papír jako papír
Originální karty jsou složeny ze 3 vrstev - přední a zadní strany a mezi nimi je jedna tenoučká černá vrstvička, téměř nerozeznatelná okem (zato lupou už ano). Díky tomu se karta hůře trhá a je celkově pevnější. Fejky jsou složené jen ze 2 vrstev - přední a zadní strany. Karta je měkčí a roztrhneš ji, ani nemrkneš. Občas fejky bývají složeny i z prázdné bílé karty a fólie.
Fejky se často liší i například lesklostí. Ty příliš lesklé prostě nejsou pravé pokemonkarty - a to uvidíš na první pohled, pokud to porovnáš s originálem.
Aby se "zvýšila hodnota" fejků, výrobci přidávají na padělky folie s nějakým holografickým vzorem - chtějí napodobit holo karty. Bohužel (nebo spíše bohudík) pravé holokarty vypadají úplně jinak - holografický je pouze obrázek, zbytek karty je matný. Dále pak existují tzv. reverse karty, které mají naopak matný obrázek a celý zbytek karty lesklý.
Existují i jiné lesklé pokemonkarty, ale lesknou se zkrátka jinak než fejky. Fejky na sobě mají nalepenou tu nejlevnější folii, kterou raz dva sloupneš. Existují tedy také vyvedené fejky, které dobře napodobují holo efekt, ale u nich zase určitě najdeš rozdíly mezi originálem na základě tipů vyjmenovaných výše.
Fejky jde teda rozeznat celkem jednoduše a my doufáme, že si tímto způsobem jen potvrdíš, že tvé karty jsou pravé. Neboj, u náš na FYFTu seženeš pouze originální Pokémon kartičky.
[Autor-Ája]