Jak vybrat deskovku

 

Možná se ti už někdy stalo, že sis koupil deskovou hru, která měla nádherný cover (víko krabice), splňoval jsi veškeré doporučené požadavky - věk, počet hráčů a herní doba byla přívětivá, ale pak se ukázalo, že jste se nemohli prokousat pravidly, a když už ano, tak hra nebyla taková, jakou jste očekávali.

 

Návod, jak přesně vybírat hru asi neexistuje. Pokud máš tu možnost, nejlepší je si hru osobně vyzkoušet. Budeš vědět, jak se hra hraje, jaké pocity z ní máš, a jestli ji vážně chceš. To se nejlépe dá zjistit na deskoherních akcích, kde jsou přímo vysvětlovači, kteří ti hru rádi ukážou a některé specializované obchody na deskovky mají stoly na hraní, někdy i s přímo rozloženou hrou, kterou si můžeš zkusit.

 

No a jestli nemáš to štěstí, nebo se nemůžeš k takovým místům dostat, tak se podíváme na několik bodů, na které se zaměřit při výběru hry

 

Tip: Všechny naše deskovky najdeš v kategorii Deskové hry.

jak vybrat hru

 

1. Téma / žánr

Deskovka by měla především bavit. Téma proto beru na prvním místě. Sami víte, co máte rádi. Fantasy, sci-fi, western, logické, párty hry apod. Pokud hru vybíráš pro někoho, tak si určitě zjisti, co má dotyčný rád. Jestli víš o oblíbeném filmu nebo knize, můžeš vybrat deskovou hru, která je adaptací nějakého filmu, seriálu nebo knihy. 

 

2. Počet hráčů

Kolik vás bude? V deskovkách si nejčastěji zahrajete hry ve dvou až čtyřech hráčích. To je rozmezí, ve kterém se nejčastěji setkáte. Pokud víte, že jste většinou dva, tak doporučuji zaměřit se přímo na hry pro dva hráče. I když hra ukazuje minimální počet dva a více, nemusí vždy ve dvou úplně fungovat, a ze hry máte jiný požitek. Pokud je vás pět a více, tak spíše narazíte na párty hry nebo menší karetky. Samozřejmě se v takovém počtu dají hrát i složitější hry, ale budou časově náročnější.

 

3. S kým budu hrát

Dalším důležitým bodem je zvážit s kým budu sedět u stolu. S témou můžou být všichni spokojeni, ale když nikdo nepochopí pravidla nebo se na stole toho “hýbe” tak moc, že hráči nestíhají sledovat, co se děje, trápí se u toho, a nebo nudí, není to ideální. Když mám kolem sebe zkušenější hráče, nemusím se bát sáhnout po nějaké větší těžší krabici. Na druhou stranu s mladšími nebo příležitostnými hráči, je lepší vybírat mezi rodinnými hrami nebo párty hrami. 

 

4. Herní doba

V neposlední řadě nezapomeňte zvážit, jaké časové možnosti máte. Pokud spíše hledáte nějakou krátkou výplň mezi jinými aktivitami nebo čekáním na ostatní hráče, zvolte hru s dobou třeba do 20 min (tzv. filler). Rodinné hry se pohybují kolem hodinky. Jestli vás čas neomezuje, tak se herní doba bude pohybovat nejčastěji kolem 2 hodin. Důležité je vzít v potaz, že první hra bývá delší, než je na krabici uvedeno. Herní doba totiž počítá s tím, že pravidla už znáte. 

 

Zjisti si více

Za mě je nejdůležitějším bodem při výběry hry zjistit si co nejvíce informací. Všechny body které jsme si vysvětlili ještě nemusí zaručit, že jste si vybrali tu správnou hru.

Pokud si jdeš vybrat hru osobně (nejlépe do speciálek), určitě se ptej a řekni si, jakou hru by sis představovali a buď co nejvíce konkrétní. Hodně pomáhá například, když zmíníš hry, které jsi doposud hrál a hledáš nějakou podobnou, ale trochu náročnější, nebo naopak jednodušší, aby to zvládly i děti.

Počet hráčů na krabici také dost často klame a při různých počtech jsou hry razantně jiné. Například ve dvou byste si tu hru nikdy nezahráli, ale jako skupina čtyř ano.

Věk je další kategorie sama o sobě. Tuhle vám zkušení hráči, prodejci, různá deskoherní videa a stránky o deskových hrách prověří a nás se nemusíte bát zeptat přímo na pobočce nebo emailem, pokud objednáváte online. 

  

Doufám, že ti tento článek pomohl a najdeš tu pravou deskovku!

 

[Autor-Sony]