Co jsou to vůbec vstupní hry? Jsou to hry, kterými se dá snadno vstoupit do světa deskovek. Nabízí jednoduchá pravidla, kratší herní dobu a téma přívětivé pro všechny – takže mají skvělý potenciál nalákat nováčky.
Pro ty z vás, co si pod deskovkami představí jen Dostihy a sázky nebo Monopoly anebo se chtějí obecně začít deskovkám více věnovat, ale bojí se pravidel, jsme vybrali 10 her, které se dobře učí a nejsou extrémně složité na pochopení.
1. Pandemic
[počet hráčů: 2-4 | herní doba: 45 min | věk: 8+ | Vydavatel: Mindok]
Pandemic je kooperativní hra – všichni hrají za jeden tým a snaží se porazit samotnou hru. Výhodou této mechaniky je to, že není překážkou, když zná detailní pravidla hry jen jeden z hráčů.
Ve hře Pandemic se 2 až 4 hráči stávají členy týmu pro kontrolu a prevenci nemocí a tvým úkolem bude zastavit šíření nemocí, vyléčit nakažené a vyvinout léky.
Akce jsou velmi jednoduché a jsou popsané na pomocné kartičce, kterou každý hráč může mít před sebou.
Hra má několik obtížností, takže pokud ti přijde první jednoduchá (tu většina zvládne i na poprvé), není problém si ji zvednout o dvě až tři obtížnosti výš. A to už je výzva!
Cesta za vítězstvím je jen jedna, a to najít léky na všechny 4 nemoci!
2. Jízdenky, prosím!
[počet hráčů: 2-5 | herní doba: 30-60 min | věk: 8+ | Vydavatel: Blackfire]
Další skvělou vstupní hrou je Ticket to Ride neboli Jízdenky, prosím!, což je dnes už klasika a není známější hry s vláčky jako je tahle.
Spočívá v tom, že stavíš železniční síť a snažíš se spojit dvě města dle úkolu na kartě, kterou na začátku hry dostaneš. Karty ještě můžeš získat v průběhu hry a na konci za ně získat body.
No a jak se to hraje? Ve svém tahu si buď vezmeš 2 karty podle barvy, nový úkol a nebo vyložíš z ruky karty jedné barvy a tím postavíš novou trať. To je ve zkratce v podstatě vše.
Za 10 minut vysvětlené, za 45 minut odehrané. Navíc si můžeš vybrat mezi mapou Ameriky, Asie, Evropy a spousty dalších!
3. Takenoko
[počet hráčů: 2-4 | herní doba: 45 min | věk: 8+ | Vydavatel: Rexhry]
Takenoko vizuálně přitažlivá hra, která zaručeně osloví i hráčky něžného pohlaví. Ve hře budeš pěstovat bambus, rozšiřovat zahrádku a zároveň krmit nenasytnou pandu.
Tohle děláš pomocí jednoduchých akcí a na základě tvých tajných úkolů se snažíš mít políčka zahrady jedné barvy v určitém tvaru, bambus jedné barvy v určité výšce a panda musí sežrat konkrétní barvy bambusů. To ti přinese vítězné body.
Jakmile někdo splní určitý počet úkolů (podle počtu hráčů), tak se sečtou všechny body a hráč s nejvyšším počtem je vítěz. Všechno má veselé barvy, bambusy před tebou doslova rostou a figurka malé roztomilé pandy udělá taky svoje.
Pokud chceš zkusit přizvat ke stolu i nehráčky, Takenoko rozhodně zabere!
4. Azul
[počet hráčů: 2-4 | herní doba: 30-45 min | věk: 8+ | Vydavatel: Mindok]
Azul je abstraktní rodinná hra, ve které máš za úkol zdobit stěnu paláce barevnými dlaždicemi. Umisťovat ale musíš strategicky!
Dlaždice si bereš ze společné nabídky výloh a vždycky si musíš vzít všechny dlaždice jedné barvy. Ty pak umístíš na levou stranu svojí desky. To samé pak udělá další hráč a takhle se postupně budete střídat, dokud nedojdou dlaždice z nabídky.
Pak se na tvé desce za každý plný řádek jedna dlaždice posune doprava na svoje místo a oboduje se. Bodování se zpočátku může zdát trochu složitější, ale po pár kolech se do toho dostaneš. Jakmile někdo vyplní jeden řádek na pravé straně desky, hra končí.
Hra je velmi svižná, má nádherné kamínky dlaždic, rychle se ji naučíš a do hodinky máš odehráno!
5. Harry Potter: Boj o Bradavice
[počet hráčů: 2-4 | herní doba: 60 min | věk: 11+ | Vydavatel: Rexhry]
Boj o Bradavice je krásná kooperativní karetní fantasy hra pro celou rodinu. Na kartách najdeš známé tváře a kouzelnické předměty z celé série Harryho Pottera.
V roli čtyř studentů (Harry, Ron, Hermiona a Neville) budeš bojovat proti silám zla. Čeká tě 7 školních roků, kde s každým rokem přijdou nové výzvy, ale i tvoje postava nabude nové schopnosti.
Svůj startovní balíček budeš postupně vylepšovat nakupováním nových karet kouzel, předmětů a postav.
Jde o kooperativní deck-building hru, která je koncipovaná tak, že tě v prvních dvou ročnících naučí metodu deck-buildingu používat. Pokud už to umíš, můžeš rovnou začít ve třetím ročníku. Každý ročník je totiž náročnější.
Pravidlům této hry jsme věnovali samostatné video a článek – Jak se hraje Harry Potter: Boj o Bradavice.
6. Na křídlech
[počet hráčů: 1-5 | herní doba: 40-70 min | věk: 10+ | Vydavatel: Mindok]
Na křídlech (neboli Wingspan) je už dlouhé roky na prvních příčkách v kategorii rodinných her. Hra má krásnou grafiku, komponenty, originální téma a jednoduché mechaniky.
Na první pohled se může zdát složitá, ale po prvním nebo druhém tahu se chytneš. Ve svém tahu zahraješ jednu ze 4 akcí – vyložíš kartu, bereš potravu, karty a nebo snášíš vejce. Pak se na tvojí desce spustí efekty karet ptáků.
Hraje se opět na vítězné body, které dostáváš za tajné a veřejné úkoly a vajíčka. Body můžou generovat i samotní ptáci.
Na křídlech je jedna z mála kompetitivních her, kde můžeš skončit poslední a stejně mít dobrý pocit ze hry.
7. 7 divů světa
[hráčů: 3-7 | herní doba: 30 min | věk: 10+ | Vydavatel: Blackfire]
7 divů světa je draftovací karetní hra, ve které se staneš vůdcem jednoho ze 7 antických měst a po dobu tří věků budeš budovat svoje město – rozvíjet obchod, vědu, vojenství...
Na začátku každého věku se hráčům rozdá 7 karet budov, jednu z nich si vyberou a zbytek pošlou dál sousedícímu hráči. Dělají to všichni současně a jakmile má každý vybráno, otočí kartu a může ji postavit, prodat, nebo použít ke stavbě divu. Této mechanice se říká draft.
Budovy hráčům přinášejí různé suroviny, slevy na stavby, obchody, vojenskou sílu, vítězné body. Tato fáze se opakuje, dokud všichni nezahrají 6 karet – tím končí věk. Pak se stejně odehrají další dva věky a na konci třetího probíhá závěrečné bodování.
Výhodou této hry je, že veškerá interakce hráčů se odehrává pouze mezi sousedy (hráči po tvé levici a pravici). Nemusíš řešit, co se děje na druhé straně stolu, a tím, že všichni hrají současně, nemá počet hráčů (až 7) na herní dobu moc velký vliv.
Hra je jazykově nezávislá, proto tolik ikonografie, ale většina symbolů je velice intuitivních. Na některé se budeš ptát, ale rychle se ti vžijí do paměti.
8. Doba kamenná
[počet hráčů: 2-4 | herní doba: 60-90 min | věk: 10+ | Vydavatel: Mindok]
V Době kamenné se staneš vůdcem kmene a budeš rozhodovat o tom, kdo obstará jídlo, kdo suroviny pro stavbu chýše, kdo obdělá pole a další věci pro civilizační rozvoj.
Doba kamenná je ukázkovým příkladem worker-placement hry. Worker-placement je mechanika, kdy máš na starosti nějaké pracovníky v podobě různých panáčků a ty pokládáš na políčka herního plánu. Tam pracovníci provádějí nějakou akci – většinou získávání zdrojů.
Ve hře hrají velkou roli i kostky, což hráčům může připadat moc náhodné do celkově strategické hry, ale lze je pomocí prvních nástrojů modifikovat. Vyhrává ten, kdo má na konci hry nejvíce bodů z budov a karet.
9. Karak
[počet hráčů: 2-5 | herní doba: 30-45 min | věk: 8+ | Vydavatel: Piatnik]
Hra Karak je skvělou volbou pro rodiny hledající zábavnou a přístupnou deskovou hru. Původní česká hra ve stylu "dungeon crawl" se pyšní jednoduchými pravidly, které ocení nejen dospělí, ale i děti od pěti let.
V Karaku se každý hráč ujme role hrdiny, který se vydává do labyrintu pod hradem Karak, aby získal poklady a bojoval. Ve hrách typu dungeon crawl hráči obvykle procházejí kobkami nebo jeskyněmi a bojují s monstry při plnění úkolů.
Přesně to budeš dělat i ty, ale v menším a zábavnějším měřítku, aby si hru užily i děti. Čekají tě nestvůry, kouzla, zbraně a poklady, a na konci tě čeká souboj s drakem.
10. Dixit
[počet hráčů: 3-8 | herní doba: 30-60 min | věk: 8+ | Vydavatel: Blackfire]
Hra nabízí jedinečný zážitek plný kreativity a fantazie a je ideální jak pro partu kámošů, tak pro rodinu s dětmi. V každém kole se jeden hráč se stává vypravěčem, který vybírá kartu s obrázkem a vytváří k ní krátký slovní popis.
Může zpívat, skládat básně, vyprávět pohádku nebo ji popsat jednou větou. Ostatní hráči vybírají ze svých karet tu, která nejvíce odpovídá popisu vypravěče.
Vypravěč všechny karty zamíchá spolu se svou kartou a rozloží je na stůl. Hráči hádají, která karta patří vypravěči, a položí na ni svůj žeton s hodnotou podle toho, jak moc si jsou jistí. Ti, kteří uhodnou, získávají body!
Cílem je vyprávět tak, aby někdo uhodl, ale ne všichni, protože podle toho se přidělují body. A čím více bodů, tím rychleji se dostaneš do cíle.
Na závěr
Nešlo přehlédnout, že všechny zmiňované hry byly rodinného typu. Ale právě tyhle typy her jsou dobrým krokem, jak přejít k lehce složitějším hrám od Dostihů apod.
Mívají zpravidla přívětivé téma, takže si je zahraješ s kýmkoliv, pravidla jsou snadná na pochopení a kratší herní doba je dalším významným plusem. Všechny hry, až asi na dvě výjimky, jsou odehrané do hodinky.
[Autor-Lucka]