Moje první zkušenost - Malování miniatur

malovani

Miniatury, nebo zjednodušeně figurky, jsou krásným zpestřením každé deskové hry. Někdy jsou k dispozici jako oficiální vydání výrobce k dané hře, jindy je můžeme najít jako 3D modely a nechat si je vytisknout v tiskárně.

Když moje dcerka dostala deskovku Karak, nápadně podobající se dětské verzi DnD, objevil jsem na internetu příslušnou sadu figurek a hned mě napadlo, že bych jim mohl dát nějakou tu barvu a oživit naši hru. Hned mi hlavou začaly lítat myšlenky a střádaly postup:

  • Seženu figurky
  • K tomu barvy. Jaké barvy?
  • Taky štětce
  • Barvy určitě musí jít na základní podklad, ten musím taky sehnat.

I s takhle krátkým plánem jsem se spokojil (nejsem žádný myslitel), takže jsem mohl začít.

Figurky

První krok byl jednoduchý, ale klasicky jsem si ho udělal složitější než bylo třeba – místo koupě na oficiálním webu jsem hledal někoho s 3D tiskárnou. Ukázalo se, že takových lidí moc v okolí nebylo a když už jsem někoho našel, nepodařilo se nám sehnat modely, které by mohl použít k tisku. Tak teda zpátky na web.

Barvy

Sehnat barvy na modely není tak těžké, ale značek je spousty. A stejně tak i otázek: Co typ barev? Akrylové, nebo transparentní? A kolik jich je dost? Šest základních, jako když jsme si kupovali fixy do školy? A jaké odstíny? Jakého výrobce si vybrat? Často jsem se motal kolem značky Citadel, vypadaly zajímavě, dokonce se objevily i v prvním tutoriálu, na který jsem narazil, ale zdály se dražší a moc se mi nelíbila jejich aplikace. Víc mi byly sympatičtější ty, které vytlačím kapku na paletu.

Nakonec jsem ale našel přímo celou sadu akrylových barev od Warpaints, která poskytovala celkem deset barev, včetně základové barvy (primer), odstín na kůži, ale i – a to mě překvapilo – metalickou barvu pro meč a brnění, která se vyznačuje mírným třpytěním. Velmi příjemným bonusem byla přiložená postavička, která mi posloužila jako zkušební kus, než se pustím do těch z Karaku.

Postavicka

Štětce

V rámci šetření jsem vybíral samozřejmě ze stejného serveru a našel sadu tří štětcůklasický, malinkatý na detaily a Dry brush. Tady moc těžké rozhodování nebylo, prostě štětce pro začátečníka, let‘s go!

Primer

Základová barva pro každý model, alias primer. Bohužel jsem nedával pozor, a to dokonce dvakrát: Nejen že primer byl součástí koupené sady barev, ale ten, který jsem si vybral, byl pro AirBrush (nanášení barvy pistolí pomocí stlačeného vzduchu). To znamená, že byl výrazně řidší a musel jsem aplikovat dvě vrstvy, aby na mě nátěr působil jednolitě. Z foukacích fix od dětí jsem se snažil vyrobit si svůj vlastní airbrush – marně, akorát jsem ušpinil ubrus, to manželka doteď neví.

„Když už jsem tu, vezmu i tohle…“

Klasika, přece už to poštovné jednou platím, tak proč nepřidat i pár dalších věcí?

Matný lak ale teda byla dobrá volba. Díky němu postavičky ztratily lesk a působily víc živěji.
A pak taky gel na opravu štětců. Po umytí štětců jim dal zase správný tvar, určitě jsem neprohloupil.

Jdeme na to!

Sada obsahovala i jednoduchý návod jak zacházet s barvami před použitím (pořádně protřepat), jak odkládat štětce (štětinami vzhůru) a i odkaz na video, jak přímo těmito barvami namalovat přiloženou figurku. To bylo velmi užitečné, vysvětlilo to využití právě metalických barev nebo čemu se vyvarovat. Vyhrál jsem si i s detaily jako šněrování provázku na kůži na jílci meče apod. Podle videa jsem se s postavičkou popral, ušpinil se, namíchal co bylo třeba a za dvě hodiny bylo hotovo.

Když jsem byl s figurkou spokojený, video bylo asi v polovině. „Co by tam mohlo být dál?“

A teď mi ukázali něco, co mě silně překvapilo: Shade, alias stíny.

Jedná se o řidší a tmavší odstíny barev, které víc ulpí ve spárách modelu a po zaschnutí vytvoří iluzi stínu v záhybech. Zkusil jsem si je vyrobit sám kombinací tmavší barvy, vody a trošky mýdla pro snížení povrchového napětí. Výsledek ale nebyl nic moc, na místech zůstávaly nerozmíchané pigmenty barvy,… no nebyl jsem spokojený. Nakonec jsem se smířil s tím, že to nejde obejít a musím ohyby pláště namalovat jednoduše tmavší červenou.

Dry brush jsem u prvních postaviček vůbec nevyužil. Jako laik jsem neviděl úplně důvod, je to prostě široký štětec na velké plochy. Chyba lávky! Své využití najde společně s výrazně hustšími barvami pro hrubé tahy štětcem na vystouplých částech postavičky, které by měly být víc světlé díky pomyslnému světlu. Správně použitý Dry brush dokáže přidat až realistickou fyziku. Takže Dry brush určitě nepodceňovat!

Závěr

Nádhera. Ne ty postavičky, ale ta zkušenost. Že jsem si nekoupil barvy pro stínování mě zas tak netrápilo, přece jen jsem byl začátečník a investice dalších několika stovek do něčeho, o čem nevím, jestli mě bude bavit, prostě nebyla rozumná. Snažit se vystínovat miniaturu za použití štětců a vlastních odstínů byla nakonec výzva, která stála za to – naplácat Shady přece umí každý, ale najít vlastní způsob, to je odměna sama o sobě.

Když jsem se pustil do postaviček, které byly důvod celého tohoto šílenství, stupňovaly se moje požadavky na detaily. První dvě postavičky trvaly dvě hodiny, pak jsem ale zainvestoval a nakoupil sadu pro obličeje a sadu pro další barvy (včetně pěti odstínů metalických s odstíny třeba pro stříbro, měď, cín nebo zlato), takže další dvě postavičky zabraly čtyři hodiny a ta poslední šestnáct hodin malování (jen se samotnou kapucí jsem si hrál čtyři hodiny – Vtipné zjištění: stínování na tak tmavé kapuci jde vidět jen pod světlem, které jsem používal velmi zblízka, takže výsledek není tak úplně odpovídající).

Nakonec ale můžu říct, že i přes nezanedbatelnou investici to je krásný koníček.  Hledat techniky nanášení, míchat barvy pro dosažení správného odstínu a dělit se o výsledek s okolím je krásný zážitek. Někdy se určitě pustím do vytváření celých krajin nebo místností, abych dál podtrhl hratelnost jiných her.

Pokud zvažuješ o prověření své pevné ruky a trpělivosti, tohle je ten správný koníček! Jestli si nejsi si jistý, že se investice vyplatí, doporučuju ji propočítat na hodiny. Jak dlouho budeš postavičky asi malovat? Chtěl bys sadu s více odstíny? Budeš mít co malovat dál, až budeš mít hotovo?

Osobně můžu s čistým svědomím říct, že já nelituju! :-)

Zdar a sílu při malování!

Pro FYFT napsal Martin Doušek

Postavicka2

[Autor-FYFTtalent]