Ve videu o nových texturách s Jirkou Antuškem ti ukážeme, jak jednoduché a snadné je použití akrylové pasty od Green Stuff World. Mimo jiné uvidíš i techniku dry-brush, která ti umožňuje vytvořit další vrstvy detailů.
Vyzkoušíme i novou texturu práškového sněhu od AK Interactive, o které se dočteš níže v článku. Oproti barvení figurek barvami, je texturace podstavců o něco pokročilejší, ale zvládne ji opravdu každý!
K čemu je nabarvený podstavec?
Můžeš si říkat, že podstavec je vedlejší, přece jde o samotnou miniaturu. Jenže nabarvený podstavec miniaturu hezky podtrhne a zasadí ji do určitého prostředí.
První co divák vidí, jsou výrazné kontury. Většinou to bývá obličej, zbraň, výrazná zbroj a hlavně to, na čem miniatura stojí - tedy podstavec. A byla by škoda, kdyby to byla pouze obyčejná černá placka, na které nic není.
Jak na to?
Ve videu Homie sice barví podstavce bez miniatur, ale jedná se jen o ukázku. Doporučujeme ti si nejdřív na nenabarvený podstavec miniaturu nalepit a až pak placku nabarvit. Bude se to sice dělat hůř, ale kdybys podstavec nejprve nabarvil/a, lepidlo by na vrstvě barvy vůbec nemuselo držet.
Texturové barvy jsou většinou hodně husté. Pokud je chceš nanášet štětcem, vezmi si nějaký starý. Možná časem zjistíš, že většina barvy zůstává ve štětci a nemůžeš ji z něj dostat. Proto doporučujeme použít třeba dřevěné míchátko na kávu nebo úzké dřívko od nanuku. Profesionálním ekvivalentem je pak špachtle od Citadel.
Míchátkem naber z lahvičky dostatečné množství barvy (nešetři) a rozetři ji po podstavci. Neboj se do barvy různě ťupkat, plácat nebo ji načechrávat. Pak stačí špachtli otřít.
Citadel barvy
Jedna z nejpoužívanějších texturových barev je Stirland Mud. Jak už název napovídá, vytvoří pod miniaturou takové "bláto".
Jak dodat autentičnost zimním miniaturám? Zkus barvu Valhallan Blizzard - dokáže velmi věrohodně vytvořit efekt sněhu. Nemusíš ji použít jen jako základovou na celý podstavec, ale můžeš dát jen malé množství třeba na již vytvořený a zaschnutý podstavec.
Barva Armageddon Dust po zaschnutí evokuje písek nebo prach. Dokud je barva ještě vlhká, můžeš do ní zapíchat třeba přebytečné části miniatur a vytvořit originální prostředí bojiště. Nabízí se použít i kamínky, větvičky nebo malé lístky.
Popraskaný efekt
Barvy, které po zaschnutí popraskají a simulují tak vyprahlou zemi, jsou tekutější, takové krémové. Proto je nezapomeň před nanesením protřepat. Ve videu Dorreah použil Agrellan Earth, Martian Ironearth a Mordant Earth.
Nanášej velkou a rovnoměrnou vrstvu, protože čím větší vrstva, tím znatelnější efekt rozpraskání. Neboj se, pokud třeba ani po 15 minutách efekt neuvidíš – nech barvu zaschnout déle, třeba i přes noc.
AK Interactive textury
Novinkou u nás na eshopu jsou AK Interactive textury, díky kterým dostanou tvoje podstavce úplně jinou podobu než kdy dřív a přitáhnou pozornost každého, kdo se na ně podívá.
Vlhká půda, bažina, koroze nebo iluze oceánu? Tohle všechno a ještě víc tyhle textury dokážou vytvořit.
Už to nejsou jen jednolité barvy a hmoty, ale i pěny pro vytvoření reálného mechu, prášek pro simulaci lehkého sněhového poprašku a také gely pro vytvoření efektu bažinaté vody.
Green Stuff World
Pod touhle značkou najdeš nespočet doplňků na svoje podstavce. Realistické pavučiny, pytle s pískem nebo dokonce i ostnatý drát.
Pokud hledáš perfektní texturu asfaltu, sáhni po akrylové pastě od Green Stuff World. Snadno se nanáší a vytváří přesně takovou texturu, jakou najdeš na skutečné asfaltové silnici.
V našem videu s Jirkou Antuškem jsme tuhle texturu testovali rovnou na dvou podstavcích. Na prvním jsme vytvořili variantu zašlého asfaltu pomocí techniky dry-brush a na druhém jsme "vykouzlili" sněhovou nadílku.
Na video se můžeš odsud rovnou prokliknout nebo jej také najdeš v úvodu článku.
[Autor-Lucka]