JUGGLING
V rámci juggle, tedy žonglování, si vybere každý. Nespadají pod něj totiž jen míčky, kruhy, nebo kužely na žonglování, ale i diabolo, poi, flowersticky, pen spinning, ale i jízda na jednokolce. A kontaktní žonglování! Žonglování má zkrátka tu výhodu, že když tě omrzí jedno, vždy najdeš něco nového, co by tě mohlo zaujmout. Zobrazit více
První Mystery Box pro všechny žongléry. Ulov tajemnou set míčků od Jugglequip! Uvnitř Mystery Boxu se nachází set míčků nebo míček v minimální hodnotě 1290,- až do hodnoty...
Proč juggle?
A co že všechny tyto předměty spojuje do jednoho směru? Komunita! A taky jde ve všech určitým způsobem o rytmus a rovnováhu. Jestli nevíš, s čím začít, vyber si prostě něco, co se ti líbí. Pokud chceš ale třeba začít žonglovat s kužely, nauč se to nejdřív s tím jednodušším – s míčky. Ty tvoří základ házecího žonglování. Na druhou stranu třeba takový pen spinning můžeš zkusit hned – s propiskou mezi prsty točil ve škole snad každý. Představme si méně známé juggle směry.
Žonglovací láhve
Šílené kousky barmanů (flair bartending) při přípravách drinků taky spadají pod juggle. Předtím, než zkusíš házet s opravdovou skleněnou láhví, potrénuj s plastovými. V nabídce máme i shaker. Ten využiješ i pro opravdovou přípravu drinků.
Kontaktní žonglování
Žonglování, kdy nic nelétá do vzduchu – předměty jsou v neustálém kontaktu s tělem žongléra. Ten dělá plynulé pohyby a koule v jeho rukách vyvolává dojem levitace. Jde o náročnou disciplínu, která je ale pořád neokoukaná. Nejčastěji se používají koule (akrylové, gumové, sametové...), můžeš však se setkat i s tyčemi.
Diabola
Dvě hůlky, mezi nimi provázek (string) a na něm "cívka" – to je diabolo. Existují dva druhy diabol: fixní (pevný střed) a ložiskové (střed se protáčí). Začátečníkům půjde učení lépe s ložiskovým – nejlepším pro začátek je Carousel diabolo, ke kterému si ale budeš muset dokoupit i hůlky (dřevěné, hliníkové, nebo karbonové) a string. Můžeš si ale pořídit i sadu, ve které je vše potřebné. Výběru diabola jsme věnovali celý článek – Jak vybrat diabolo pro začátečníky.
Flowersticks
Hračka, která se skládá ze tří tyček. Jedna z nich má na koncích třásně, které zpomalují pohyb. Pomocí ostatních dvou si ji přehazuješ a děláš triky. Pro začátečníky doporučujeme Neo flowersticky, můžeš si vybrat z mnoha barevných variant. Existují i flowersticky svítící ve tmě.
Poi
Poi nebo taky poiky jsou dva provázky a na konci každého z nich je upevněn míček. S těmi se pak točí a vytvářejí se geometrické obrazce. Původem je tento způsob žonglování z Nového Zélandu, kde se mu stále ještě věnují Maorové. I slovo „poi“ pochází z jejich jazyka, maorštiny.
Astrojax
Astrojax (výslovnost jako AstroJacks) je něco mezi yoyováním a žonglováním. Na jednom provázku jsou tři míčky – dva upevněny na koncích, jeden uprostřed na volno. Tím pak různě točíš, míčky přehazuješ a podobně.
Fidgeting
Máš neposedné ruce a chceš se věnovat něčemu podobnému žonglování, akorát třeba po cestě do práce? Fidgeting zahrnuje předměty, které se ti vejdou do kapsy a nudit se s nimi nebudeš. Toč si mezi prsty s begleri, tedy dvěma závažími na krátkém provázku. Knucklebone je zase kovová, dřevěná nebo akrylátová "kůstka", se kterou se taky dělají triky. Pen spinning je točení s tyčinkou podobnou propisce. Je lépe vyvážená, a proto ti to s ním půjde lépe.
Žonglování a matematika
Protože žonglování má dlouhou historii (první zmínka pochází ze starověkého Egypta z doby okolo 2000 let př. n. l.!), matematikové se snažili vypočítat, jak spolu souvisí počet míčků, výška hodu a čas, po který je míček v ruce. Claude Shannon pak podle tohoto žonglovacího teorému sestavil žonglovacího robota. Ale ty nic počítat nemusíš a tělo se pohyby zkrátka naučí.
Návody na žonglování, tipy na výběr nebo rozhovor s žonglérem najdeš v juggle článcích.