V čem je krása kontaktního žonglování? | Tipy a triky

Zdravíme všechny žongléry a žonglérky! Už jste slyšeli o kontaktním žonglování? Že jo, ale nevíte, co to obnáší a jak na to? We got you - právě proto jsme si pro tebe připravili video a tento článek, který vás všechny provede úžasným světem kontaktních koulí.

V čem spočívá kontaktní žonglování?

Kontaktní žonglování je umělecká forma, která přináší do žonglování novou dimenzi. Tato technika se zaměřuje na přímý kontakt s kontaktními koulemi a objekty, kterými žongluješ, čímž vytváří vizuálně působivé a esteticky atraktivní efekty. Existují tři hlavní typy kontaktních triků: kontaktní triky, izolační triky a balanční trikyPoužíváš hlavně svoje tělo - prsty, dlaně, pěsti, předloktí nebo dokonce i čelo a uši.

Kontaktních koulí je mnoho typů - mohou být velikosti malého melounu, ale třeba i jablka. Rozdíly jsou především v materiálu, váze, dutosti/plnosti a dalším přídavném materiálu.

Typy kontaktního žonglování

Každý trik nabízí jedinečný způsob manipulace s koulemi, které rozšiřují možnosti a estetiku žonglování. Při prozkoumávání těchto triků objevuješ plynulé pohyby, zdánlivou beztížnost a mistrovskou rovnováhu. Ať už jste začátečník nebo pokročilý žonglér, mrkni do magického světa kontaktních triků - pomůže ti to rozvinout tvoje žonglérské dovednosti na nový level.

Kontaktní triky - umělecká symfonie s míčky

Kontaktní neboli rollovací triky spočívají v kutálení koule různě po těle bez toho, aby ti upadla. Koule může jet třeba přes krk po ramenou až k loktu a zápěstí.

U těchto triků platí - čím větší koule, tím lepší. A to proto, protože se dotýká větší plochy těla. Zezačátku můžeš trénovat klidně s nějakým míčem.

Je lepší si do začátku vybrat kouli s výplní, protože váha ti usnadní kontrolu při rollování.

balanční neboli rolovací trik


Izolační triky - tvoř iluzi beztíže

Izolační triky se zaměřují na zdánlivé oddělení míčků od žonglérů, vytvářejí iluzi beztíže a levitace.

Izolace je nejvděčnější s akrylovou koulí - je průhledná a triky s ní díky tomu vypadají fakt hustě. Po kouli různě jezdíš prsty a vytváříš jakousi iluzi - koule ti v podstatě levituje na místě.

Pro začátečníky je lepší menší velikost, s větší a těžší koulí to jde podstatně hůře, protože musíš vynaložit větší sílu. Na druhou stranu - větší a těžší koule bude snáz držet na místě. Manipulace s kontaktní koulí je holt tak trochu věda.

Pozor - po dni ustavičného trénování tě bude bolet zápěstí, tak se neděs.

izolační trik s kontaktní koulí 

Balanční triky - na hraně dokonalosti

U těchto triků se snažíš udržet kouli co nejdéle na jedné části těla. Spánek, čelo, loket - je to jedno, hlavně ať tam drží!

Především se využívají tzv. balanční body na těle - na těch se to dělá nejlépe. Můžeš se ale hecnout a zkusit nějaké složitější místo.

U těchto triků je, stejně jako u izolačních triků, lepší spíše menší (nebo střední) velikost - větší už na balančních bodech moc v rovnováze neudržíš

balanční trik s kontaktní koulí

Balanční triky se lépe dělají s kontaktní koulí naplněnou silikonem, rollovací triky zvládneš lépe s koulí dutou a o větším průměru.


Co bys měl/a vědět, než začneš

Buďme upřímní - rekordmanem se nestaneš za měsíc. Musíš mít odhodlání, vůli a hlavně trpělivost. Při kontaktním žonglování děláš relativně nepřirozené pohyby - pravděpodobně nejsi zvyklý/á po sobě něco kutálet.

Zezačátku ti doporučujeme si radši prostě jen hrát než zkoušet nějaké těžší triky. Potřebuješ se s koulí seznámit. Krása kontaktního žonglování (a vlastně obecně celého jugglingu) je v možnosti improvizace. Žádný trik zkrátka není zakázaný - proto se neboj a vymysli si klidně svůj vlastní. Neboj se experimentovat!

Nezapomeň - ber v úvahu, kde je publikum. Hodně totiž záleží na úhlu. Ideální je držet kouli v rovině s tělem, kolmo k publiku. Ruce měj od těla tak, aby to bylo pohodlné pro tebe. Nechceš přeci při představení mít vykloubené ruce a trpět bolestí. A triky by ani nevypadaly tak dobře

Tip: Vem si tričko s krátkým rukávem - po kůži se koule kutálí lépe než po látce.

Akrylová kontaktní koule - a co když spadne?

Rozbije dlaždičky! Akryl je tvrzený plast - není to sklo, a tak rozbije kdejaký křehký materiál. Rozhodně proto nedoporučujeme trénovat v koupelně, kuchyni nebo jinde, kde je křehčí podlaha. Ideálně si trénuj venku v trávě a dovnitř choď, až si budeš jistý/á tím, že máš kouli pod kontrolou.

V trávě si ale dej velký pozor, aby v okolí nebyly ostřejší předměty, třeba kamínky. Ty by totiž i přes svou velikost mohly jednoduše do koule udělat rýhu, která fakt nejde rozleštit. A to u kontaktního žonglování nechceme, je lepší, když koule vypadá ze všech stran stejně.

Tip: Při vystoupení si publikum myslí, že koule je skleněná. Proto je neustále v tenzi, že když spadne, roztříští se na milion kousků. Tak jim hlavně kouzlo akrylu neprozraď!

Další využití akrylové kontaktní koule

Čirou akrylovou kouli rádi využívají fotografové. Převrací totiž obraz vzhůru nohama a snímky to obzvláštní.

A navíc je to jakási lupa. Proto ji skladuj v neprůhledném pytlíku - může se totiž stát, že ti sluneční paprsky skrze kouli vypálí díru třeba do oblečení. I při balančních tricích to může být nevýhoda - když slunce hodně praží, klidně tě paprsky mohou popálit na kůži. Proto se využívají speciální zatemněné akrylové koule - ty jsou barevné.

První trik - základ kontaktního umění

Ideální je postavit se před zrcadlo. Vidíš, jak přesně se ve tvých rukou koule chová, a dá ti to možnost vypilovat to, co ti nejde. A ty potřebuješ vidět, jestli trik vypadá dobře tam, kam ho předvádíš.

Základní kontaktní triky

1) Vůbec nejjednodušší a nejzákladnější trik je nechat kouli překutálet z dlaně k lokti (po vnitřní straně předloktí).

  • Buď ruku nakloníš tak, aby se koule kutálela sama,
  • nebo se svižně pohni tělem dopředu tak, že koule zůstane na místě a pohne se jen tvá ruka. Takové triky jsou těžší.

2) Nech sjet kouli k lokti jako v předchozím triku, druhou rukou uchop kouli a v ten samý okamžik nataženou rukou obkruž kouli. Jakmile se vrátí do původní pozice, pusť kouli a nech ji sjet zpět do dlaně.

3) Nech kouli sjet z dlaně k předloktí a snaž se ji tam udržet co nejdéle. Takto potrénuješ balanční triky.

4) Polož kouli na balanční bod a zkus se pohybovat. To tě ujistí v konkrétních balančních bodech.

 

Základní izolační triky

Izolační triky jsou asi nejefektnější ze všech. Všem s nimi vytřeš zrak. A jak na ně?

1) Nastav si dlaně rovně, jednu mírně nakloň a dlaň za koulí postupně a plynule zavírej. Ve výsledku ti pak koule bude balancovat na zavřené pěsti. Kouli pak nech plynule sjet do druhé otevřené dlaně a udělej to samé.

2) Polož si kouli do dlaně a dostaň ji znovu do pozice na zavřené pěsti. Zvrchu polož druhou ruku v pěsti a kouli otoč. Nyní máš dlaň, ve které byla koule původně, nahoře. Sundej ji, rozevři dlaň a nech kouli plynule sjet do ní. Zopakuj uzavření pěsti a následně celý trik. Takto můžeš trénovat donekonečna.

3) Uchop kouli pěstmi tak, abys jednu měl/a hřbetem ruky nahoru a druhou dolů - tedy v horizontální rovině. Pak s koulí jeď do strany, otevři ruce a přejeď dlaněmi přes kouli tak, aby ses dostal/a do stejné polohy, akorát otočené o 90° - nyní budeš mít ruce nad sebou jako v předešlém triku. Tento trik můžeš opakovat neustále a vytvoříš s tím jakýsi čtverec.

4) Uchop kouli do jedné ruky a snaž se ji držet na stejném místě. Hýbej se zápěstím tak, jako když otáčíš kulatou klikou. Doslova se totiž tento trik jmenuje "Klika od dveří". S rukou můžeš otáčet různě - do stran, nahoru a dolů, nebo třeba dokola. 

5) Uchop kouli rozevřenýma rukama mezi palcem a ukazováčkem a pak přejížděj jednou rukou dopředu (palcem na kouli) a druhou rukou obráceně (ukazováčkem a ostatními prsty na kouli). V jednu chvíli bude koule držet díky tlaku bříška palce jedné ruky a prstů druhé ruky. Pak ruce jakoby zavři. Až budeš v původní pozici, trik zopakuj. Stále se snaž kouli držet na jednom místě.

6) UFO - uchop kouli opět rukama mezi palci a ukazováčky a různě je nakláněj. Vypadá to jako UFO.

Tip: Pokud si netroufáš rovnou na kouli, zkus si prstem ukázat na konkrétní bod ve vzduchu a kolem něj se snaž otáčet celou ruku - tak, jako by byla špička ukazováčku někde přilepená a tys kolem něj jen kroužil/a.

Izolace jsou jedny z nejtěžších triků. Doporučujeme proto typy triků střídat, abys měl/a nějaké záchranné body (triky), kterými si jsi jistý/á, a neztratíš tak odhodlání.

Pokročilejší triky pro mistry - které jsou nejtěžší?

Jestli nejsi v žonglování úplný začátečník, můžeš balanční a kontaktní triky kombinovat. Určitě se taky nemusíš vázat jen na jednu kouli - vyzkoušej jich více, zkoušej si je přehazovat z ruky na ruku.

Nejtěžší triky jsou ty, na které nevidíš. U balančních triků je to například balanc na hlavě. U rollovacích triků je to třeba roll za krkem, taky na kouli nevidíš. 

Dále pak jsou těžké triky s nohama, protože v nich obecně nemáme takovou motoriku jako v rukou.

Tipy pro vystoupení

Super je si vystoupení natrénovat tak, abys nejvíc používal/a triky, co tě nejvíc baví a jdou ti. Můžeš i improvizovat, ale měj radši nějaké záchytné body. Dále si vyber i nějakou oblíbenou hudbu, se kterou bude tvůj act ladit.

Tak co, zaujalo tě kontaktní žonglování?

[Autor-Ája]