Hostem další epizody FYFTcastu je Vašek Peca, žonglér a designér míčků Jugglequip Infinities.
(rozhovor byl natočen v srpnu 2020)
Dejf: Vašku, ty máš na svém webu napsáno, že se žonglování věnuješ 13 let. Je to pravda?
Vašek: To už asi pravda není, protože zapomínám to číslo aktualizovat (smích). Teď to bude 14 let, brzo 15. První impulz pro to, abych začal, byl ten, že jsem byl v Brně na muzejní noci, kde bylo vystoupení brněnského nového cirkusu LeGrando. A byli tam žongléři a mně se to moc líbilo. Zrovna jsem měl doma míčky na žonglování, takové ty z hračkářství, tak jsem to začal zkoušet. Můj táta to uměl, tak mi ukázal ten princip a já jsem se to pak naučil.
Dejf: A co tě u toho udrželo?
Vašek: To je dobrá otázka. Mě vždycky bavilo učit se nové věci ve smyslu vzít si je jako výzvu. Pak už to je sekvence dalších a dalších výzev. Po čtyřech míčcích umět žonglovat s pěti, šesti... Takže v tom hodně hrála roli cílevědomost a pak taky to, že jsem si tam časem našel spoustu kamarádů. Teď už mě u toho žonglování drží víc právě ty sociální vazby než samotný vztah ke sportu. Zároveň je žonglování hodně meditativní činnost, nemusím u toho myslet na starosti a soustředím se na něco jiného, protáhnu si svaly...
Dejf: A co je tvým cílem teď?
Vašek: Čistě žonglérsky je mým dlouhodobým cílem umět devítku (žonglovat s devíti míčky), kterou už teď celkem dávám, ale chtěl bych to umět ještě solidněji, třeba minutu. To už by byl světový rekord. Světový rekord s devíti by byl taky dobrý cíl, ale nejsem si úplně jistý, jestli to dám, tolik netrénuju.
Dejf: Ty se zaměřuješ hlavně na žonglování s míčky, ale je ještě něco s čím žongluješ?
Vašek: Taková klasická triáda je: míčky, kruhy, kužely. Kruhy a kužely jsem dlouho nedělal, protože jsem byl malý a ony na mě byly moc velké (smích). Ale teď už umím obstojně všechny tři. Ty další věci, které se považují za žonglování, moc nedělám, ale umím základy s diabolem, v kontaktním žonglování i na jednokolce.
Dejf: Mohl bys říct, kam všude tě žonglování dostalo?
Vašek: Těch míst byla spousta a rozhodně je nedokážu vypíchnout všechny, protože ročně jedu třeba na 6 festivalů. Dost to střídám, ale mám i nějaké svoje tradiční. Dvakrát jsem byl v Americe na World Juggling Federation a pak jsem byl asi na jedenácti EJC (European Juggling Convention), což jsou největší festivaly na světě. To bylo v Británii, Itálii, Německu, Španělsku, Řecku, Polsku, Nizozemí... Je toho ještě víc. Super to bylo třeba i v Izraeli, tam bývá každoročně Israeli Juggling Convention, která bývá pěkně udělaná. Jediný problém je, že je to z ruky a dostat se tam zabere třeba dva dny, protože to není přímo ve městě. Ještě to bývá v době toho svátku, Pesachu, takže nejezdí nic.
Dejf: Máš za sebou nějaké úspěchy v těch soutěžích?
Vašek: Žonglování není zase tolik kompetitivní, ale samozřejmě jsou i soutěže. Na festivalech na konci bývají hry a ty jsou třeba o výdrži s pěti, sedmi míčky. To se mi občas podaří vyhrát, ale neberu to jako něco důležitého. V té Americe je ale přece jen komepetitivnější duch, tam mají regulérní soutěže, tam jsem byl poprvé třetí a podruhé druhý v juniorské kategorii. Byly to 4 minuty sestavy, kterou předem musíš odevzdat na papíře. Každý trik má nějaké bodové hodnocení a ty pak podle toho žongluješ a když ti to spadne, tak máš dedukce a tak dále, mají v tom systém.
Dejf: Teď bych se rád dostal k Jugglequipu. Můžeš to představit?
Vašek: Jugglequip je projekt, žonglérská značka, kterou založil Tomáš Zahradník v roce 2012 a já jsem ji časem převzal. Zabývám se designem míčků, protože už od pradávna jsem přemýšlel, co je ten ideální míček na žonglování. Zkoušel jsem různé druhy a nic mi nevyhovovalo úplně. Nejdřív jsem si je začal modifikovat. Když jsem byl v Americe, tak jsem si koupil broky a řekl jsem paní, která míčky šila, aby mi je tam zašila, protože mi vyhovovaly těžší. Došlo to k tomu, že jsem úplně redesignoval beanbag, je úplně odlišný v materiálu, plnění i šití. Ty Jugglequip Infinities jsou udělané tak, aby ti vydržely, protože normální míčky se hrozně rychle ničí. Klasické míčky jsou plněné prosem, lehce se roztrhnou, protože mají tenký vnější materiál a jsou šité na stroji. Inifinity je plněný plastovým granulátem, vnější materiál je koženka, která je oproti klasickým 0,2 mm tlustá, 1,3 mm. Je proto pevnější, má lepkavý povrch, aby míček nevyklouzl z ruky. Infinity je ještě šitý ručně.
Dejf: Slovo juggle ale zahrnuje ještě spoustu jiných věcí než jen míčky. Plánuješ rozšířit sortiment?
Vašek: Plánovat je trošku silné slovo, ale nějak uvažuju o výrobě kruhů a kuželů. My jsme dřív prodávali mnoho typů míčků a já jsem se rozhodl to ořezat jen na ty, co mi připadají nejlepší, to jsou ty Infinities. Ale rozšiřovat sortiment je logicky další krok. Já rád dělám věci pořádně a nechci jen něco zkopírovat. Ono by se to totiž stejně prodávalo, stačí udělat marketing, jet trošku sociální sítě a lidi si to koupí. Já kdybych se pouštěl do kruhů a kuželů, tak bych chtěl, aby měly přidanou hodnotu, něco jako u těch míčků. Vidím na nich nedostatky, které by šly zlepšovat, ale nemám ještě prozkoumané, jestli je to reálné. Kruhy většinou totiž řežou při chytání do té kůže mezi palcem a ukazováčkem a hodně se ničí a kužely zase každý preferuje jinak při dopadu a taky by se hodilo udělat je jen z jednoho kusu. To by ti řekl každý žonglér.
Tip: Podívej se, co všechno spadá pod Juggle.
Dejf: Může se začátečník naučit žonglovat v komunitě? Je přístupná?
Vašek: Je. Jednoduše přes Facebook, najdete si mě nebo nějakého jiného žongléra a domluvíš se, kdy a kde jsou nějaké tréninky. Je určitě fajn se takhle zapojit, to pak člověka baví mnohem víc. Něco jiného je pak ještě ta evropská komunita, to je přes ty festivaly. Na jugglingedge.com se můžeš podívat na seznam festivalů a když si takhle někam zajedeš, tak se k lidem dostaneš.
Dejf: Máš ještě nějaké další koníčky?
Vašek: Mám rád šifrovací hry, tam máš vždycky nějakou hádanku, puzzle, která ti ve výsledku dá heslo. Šifrovací komunita je relativně uzavřená, lidé jsou v ní hodně šikovní a jako začátečník v těch hrách, co pořádají, nemáš šanci. Mám rád třeba i deskovky, vymyslel jsem dvě. Když mi bylo 15, tak jsem se učil programování a udělal jsem i pár nějakých jednoduchých her na počítači.
Dejf: A co říkáš na směry na FYFTu? Jak je jako žonglér vidíš?
Vašek: Samozřejmě mě baví, teď jsem hodně blbnul s kendamou, umím složit rubikovku, chtěl bych hodně zkusit discgolf...
Dejf: Díky, žes dorazil do FYFTcastu!
Vašek: Já děkuju za pozvání.
Tip: Podcasty lze poslouchat i na vámi oblíbených streamovacích platformách. Doporučujeme kliknout na odběr alespoň u jedné z nich, jelikož podcasty vychází dřív než videa – budete mít tak vše jako první.
- SPOTIFY
- APPLE PODCASTS
- POCKET CASTS
- RADIO PUBLIC
- ANCHOR
SLEDUJ NÁŠ INSTAGRAM @fyftstore
[Autor-Ája]