Jak na žonglování se 3 míčky


Václav Peca, přední český žonglér, tě naučí žonglování s 3 míčky

Tip: Přečti a poslechni si rozhovor s Vaškem Pecou

Toto základní žonglování se jmenuje kaskáda. Na naučení ti stačí pouhá hodina. Žonglovat se můžeš naučit v podstatě s čímkoli, ale žonglovací míčky se ti třeba na rozdíl od tenisáků nebudou odrážet od země a přizpůsobí svůj tvar tvé ruce.

Tip: Všechny míčky míčky pro žongléry najdeš v sekci žonglovací míčky.

Jeden míček

Učit se začni s jedním míčkem. Lokty by měly být u těla a pohyb vykonává celé předloktí, ne jen zápěstí. Míček z jedné ruky do druhé vyhoď před pupíkem, vyhození předchází polokruhový pohyb směrem ke středu těla.

Dva míčky

Hod bude vypadat úplně stejně jako s jedním míčkem, jen ve druhé ruce držíš druhý míček, který před dopadem prvního míčku taky vyhodíš. Míčky se tak vystřídají. Pokud jsi pravák, začínej pravou rukou. Postupně pak můžeš začít ruce různě střídat a začínat i levou rukou. Důležité je zautomatizovat určitou fázi, aby ses mohl soustředit na něco dalšího.

Tři míčky

Do své dominantní ruky si dej dva míčky. Jeden z nich jen drž a zopakuj si házení se dvěma míčky z předchozí fáze. Až ti to půjde, začni vyhazovat třetí míček, jakmile začíná padat druhý.

 Taky se můžeš naučit žonglovat se dvěma míčky v jedné ruce. Tam je důležité dělat krouživý pohyb v pravolevé rovině (stejně jako u žonglování oběma rukama), ne předozadní.

Pokud už umíš kaskádu, nauč se s Vaškem základní variace žonglování se třemi míčky! 

Při kaskádě se využívá tzv. vnitřkový hod – míček vyhazuješ před tělem a chytáš dál od těla. Jde to ale i naopak: míček vyhazuješ dál od těla a chytáš před pupíkem. Tomu se říká reverzní kaskáda.

Existují ale i hody, které vyhodíš venku a chytíš venku druhou rukou, nebo naopak vyhodíš vevnitř (před tělem) a druhou rukou chytíš vevnitř. Když jednou rukou hážeš jen vnější hody a druhou rukou jen vnitřkové hody a zacyklíš je, vznikne ti poloviční sprcha.

Když vyhazuješ jeden míček z venku do venku pořád dokola a jinak žongluješ kaskádu, říká se tomu tenis.

Stejné hody vnitřkové a vnější existují i pro jednu ruku (vyhazuješ i chytáš jednou rukou), říká se jim rovné hody. Pak můžeš žonglovat se čtyřmi míčky, v každé ruce se dvěma. Takhle se můžeš naučit fontánu a nebo sloupy. Zkrátka jakmile se do toho jednou dostaneš, variací existuje nepřeberné množství :) 

Tentokrát má Vašek něco pro pokročilé žongléry: složitější variace. Jak žonglovat za zády, pod nohou, nad hlavou?

Žonglování je vlastně taková skládačka: stačí znát pár hodů a chytů a můžeš vytvářet vlastní triky. Jaké jsou ty nejsložitější? 

Abys mohl vytvořit trik jménem Backcross, musíš se naučit házet za zády. Pravou ruku si dáš za záda a vyhodíš míček směrem dopředu, přes levé rameno (křížem). Nejlepší je ze začátku dávat ruku co nejdál od těla a házet hlavně tak, aby se míček nedotknul hlavy ani ramene. Pravou ruku při výhozu měj uprostřed zad. Levou rukou míček chytíš před tělem. Nejlépe zjistíš, jak na tom jsi, když se natočíš na video nebo se podíváš do zrcadla. To stejné se nauč i na druhou stranu. Backcross je pak zacyklení těchto hodů.

Dalším typem je hod pod nohou. Vašek říká, že je asi jednodušší než Backcross, takže pokud ti nešel, zkus tohle! Pokrč nohu v koleni a míček vyhoď pod ní, chytej do druhé ruky. Ruku pod nohou nenechávej, následující míček už chytni normálně. Hod pak můžeš zapojit do běžné kaskády.

Házet můžeš i nad hlavou. Existují na to dvě techniky: s lokty do stran a s lokty dopředu. Vašek preferuje lokty do stran, protože má pak nad míčky větší kontrolu, ale můžeš zkusit obojí a přijít na to, co ti vyhovuje :) Zápěstí máš před obličejem, díváš se směrem nahoru a vyhazuješ pohybem předloktí. Je normální nemít nad směrem hodu takovou kontrolu jako běžně, chce to hodně cviku.

 

[Autor-Ája]