Jak vybrat diabolo pro začátečníky

Zajímá tě diabolo a nevíš, podle čeho ho vybrat? Poradíme ti!

Diabola se hodnotí podle toho, jak dobře se chytají, jaká je orientace a jak dlouho se dokáže točit, tedy kvalita ložiska. Velikost celého diabola nehraje až takovou roli, menší (např. Little Top diabolo) i větší (např. Whirlwind diabolo) kusy jsou lepší jen pro určité jednotlivé triky.

Tip: Všechny druhy najdeš v kategorii Diabola

Materiál

Většina diabol je z měkkého plastu. Dříve bývala méně pružná, tvrdší, ale rychle praskala.

Ložisko/pevný střed

Diabola s pevným středem (fixní) jsou vhodná, když se učíš triky s více diaboly najednou. Celkově s nimi jde dělat více triků. Fixní diabola (např. Sundia Evolution diabolo) mívají užší střed, naopak ložisková diabola mají střed široký, vejde se ti do něj prst i hůlka. S ložiskovým diabolem (např. Carousel diabolo) ti půjde učení snáz, protože se lépe roztáčí. Na druhou stranu ti s ním některé triky nepůjdou, těch je ale jen pár.

Značení orientace

Okolo středu jsou dva barevné proužky, každý jiný. Ty slouží k označení orientace. Podle značky diabola záleží, jaké barvy jsou použity. Pokud jsou proužky černý a bílý, bílá patří dopředu (pokud jsi pravák), tedy dál od těla. Značky jako Hyperspin zase mají proužky červený a černý a tady patří dopředu černá (pokud jsi pravák).

 

Carousel diaboloSundia Shining Triple Bearing diabolo

Hůlky

Hůlek je hodně druhů. Pro začátek ti stačí ty nejobyčejnější, klasické dřevěné. I Dejf , který se diabolu lehce věnuje už několik let, má pořád tyto. Existují ale i karbonové (např. Juggledream super grind), které jsou tedy cenově úplně jinde, zato jsou lehké a vydrží. Některé jsou užší, jiné širší. Které si vybereš záleží jen na tvé preferenci. Obyčejné hůlky mívají provázek vedený bokem, ideální ale je, když provázek vede středem hůlky. Dává pak jugglerovi větší možnosti pro dělání triků.

Provázek

Provázky jsou u všech diabol v podstatě ze stejného materiálu. Prodávají se na špulce a můžeš si nastříhat velikost, jakou chceš. Univerzální rada pro délku provázku zní: když si stoupneš na jeden konec, druhý konec by ti po natažení měl sahat k bradě. Důležité je, abys dokázal provázek napnout, když roztáhneš ruce. To je totiž nejdůležitější při chytání diabola. 

Diabolo set

Obvykle se diabolo, hůlky a provázek prodávají zvlášť, ale existují i diabolo sety. Například Jester vyrábí set ložiskového i fixního diabola. Pro začátek se opravdu krásně hodí.

Cena diabola

Při výběru určitě hraje roli i cena. Nejlevnějším diabolem na FYFTu je Carousel diabolo, ke kterému si ale budeš muset dokoupit hůlky i provázek. Na to, že stojí jen 300 korun je ale skvělé jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. 

Výše zmíněné větší Whirlwind diabolo je skvělé pro začátečníky, protože se díky své velikosti dobře chytá. Zároveň stojí jen 400 korun.

Diabola pro pokročilejší mají většinou vylepšení, která umožňují delší otáčení, bývají zpevněná a mohou mít i kovové krytky (třeba Cyclone Quartz 2 diabolo). Pohybují se v rozmezí 500–1000 korun

Drahá diabola bývají navržená pro profíky. Mají takové speciality jako kontrastní rim pro chytání vysokých výhozů (třeba Fascination diabolo) nebo u nich můžeš regulovat hmotnost pomocí zátěžových kroužků (např. Sundia Shining triple bearing diabolo). Cenově se tato diabola pohybují nad 1000 korun, ale najdou se i dražší.

[Autor-Ája]