Jízda na jednokolce může být zpočátku náročná, ale s praxí a trpělivostí se na ní můžeš naučit jezdit zdatně. My pro tebe máme průvodce krok za krokem, který ti pomůže začít s tímto zajímavým stylem jugglingu.
Bezpečnost především
Než začneš jezdit, vezmi si na sebe vhodnou bezpečnostní výbavu - helmu, chrániče kolen a loktů. Jízda na jednokolce může být fyzicky náročná, zejména když se teprve učíš, proto je nezbytné chránit se před případnými pády a zraněními.
Vyber si správnou jednokolku
Pokud jsi začátečník, zvaž, zda nezačít s větší velikostí kola (20-24 palců) - to totiž poskytuje větší stabilitu. Menší velikosti kol se obvykle používají pro triky (tzv. freestyle unicycling) a pokročilou jízdu. Ujisti se, že jednokolka má pro tebe správnou výšku, při které můžeš sedět na sedadle s nohama naplocho na zemi.
Tip: Přečti si náš článek Jak vybrat jednokolku
Najdi si vhodné místo pro trénink
Pokud se chystáš poprvé vlézt na jednokolku, nezapomeň dobře zvážit, kde tak učiníš. Asi se těžko rozjedeš na trávníku nebo blátě. Začni na volném prostranství s hladkým, rovným povrchem, nejlépe s něčím, čeho se můžeš přidržet, jako je zábradlí, zeď nebo rameno kamaráda.
A jedem! Aneb první balanc na jednokolce (s oporou)
Jednokolka je vcelku fyzicky náročný sport, a to proto, že minimálně zezačátku spíše stojíš, než sedíš - to dopomáhá větší stabilitě a ovladatelnosti jednokolky. Až budeš mít něco natrénováno, můžeš zkoušet sedat a trochu si při tom jezdění i odpočinout.
A jak že tedy naskočit na jednokolku? Doporučujeme začít mezi dvěma židlemi, které ti poskytnou oporu z obou stran. Polož jednu nohu na spodní pedál a druhou nohou se odlep od země. Pozor, šlapky nesmí být ve stejné výšce, jinak by se ti jednokolka hned rozjela - a to klidně i dozadu. Jakmile získáš stabilitu, voz se mezi židlemi jen sem a tam - tím se s jednokolkou seznámíš.
Po nasednutí na jednokolku udržuj tělo vzpřímeně a dívej se přímo před sebe. Nedívej se dolů na nohy, ale zaměř se na bod před sebou, abys udržel/a rovnováhu. Balanc je v jednokolkaření stěžejní.
Jakmile se mezi židlemi cítíš safe, můžeš přitvrdit - postav se s jednokolkou ke stěně a zkus oporu jen z jedné strany. Zde si šlapky narovnej do stejné roviny a prvně dej nohu na spodní šlapku - tím se jakoby rozjedeš dozadu, čímž se opřeš o stěnu a získáš stabilitu. Pak můžeš položit druhou nohu a rozjet se opatrně dopředu.
Pak zkus jezdit podél plotu a přehmatávej.
V další fázi seznamování se s jednokolkou požádej dva kámoše, kterých se chytíš kolem ramen - a pojedeš. Snaž se udržet v co nejvzpřímenější pozici. Pak už popros o pomoc jen jednoho kámoše - a od něj se potom vzdal a drž se ho na dálku jen za ruku.
A jak začít se samostatnou jízdou na jednokolce?
Už ses naučil/a s jednokolkou zacházet? Blahopřejeme! Nyní je čas naskočit na jednokolku jako správný profík. Bez opory.
Na jednokolku samozřejmě nasedej s pomocí opory - například sloupu. Nebo naraz jednokolku na stěnu a na vodorovných pedálech se rozjeď. Pro větší stabilitu roztáhni ruce do stran. Paže fungují jako protizávaží, která tě udrží ve středu jednokolky.
Pozor: Na vodorovných pedálech se rozjížděj jen a pouze, pokud máš oporu přímo za sebou. V ostatních případech vždy pokládej první nohu na spodní šlapku!
Nasedání bez sloupu nebo stěny ti bohužel učení moc neurychlí - spíš ti ho znepříjemní. Dej tomu čas a bez opory začni jezdit, až když si budeš jistý/á v kramflecích.
Pokud se do jednokolky už chceš vrhnout zcela bez opory, nejlepší je z rozběhu, ať máš dostatečnou energii směrem vpřed. Chyť jednokolku za sedlo, stoupni si kus za ni a drž ji na místě. Pak se k ní rozeběhni, dej nohu na spodní šlapku a pak druhou na horní šlapku. A jedeš!
Základ je nejezdit pomalu, ale středně rychle. Funguje to stejně jako na kole - dokážeš na kole stát na místě nebo jet ultra pomalu? Spíše ne.
Jakmile začneš mírně padat, nelekej se - prostě začni více šlapat, aby ses začal/a jakoby trochu předjíždět. Jezdi si rovinky a dej tomu čas. Zatáčení nijak neřeš, to přijde samo se cvikem.
Nauč se sesedat
Stejně důležité jako nasedání je i bezpečné sesedání. Chceš-li sesednout z jednokolky, zpomal a zastav. Poté chytneš jednokolku za sedadlo, dáš nohu z vrchního pedálu na zem, nakonec ze spodního a voilá.
Kdy s jednokolkou trénovat?
Pokud chceš jezdit na jednokolce jako profesionál, ber jednokolku ven při každé příležitosti - třeba až půjdeš pryč s kámošema. Výhodou bude, že ti pravděpodobně jednokolku nikdo nebude brát, protože tento skill málokdo ovládá. Zároveň můžeš využívat i jejich přítomnost a požádat je o pomoc při trénování balancu.
Jednokolku můžeš využít i jako dopravní prostředek, když třeba budeš potřebovat nakoupit. Pak si cestu okořeň třeba prudčími zatáčkami a kopečky. Zkrátka postupně posouvej limity.
Tip: Neboj se používat ruce - nejen na balanc, ale i při pádu se snaž jednokolku zachránit, ať si ji neodřeš.
Jízda na elektrické koloběžce
Jízda na elektrické koloběžce je značně jednodušší - i tak je ale třeba se naučit na jednokolce pohybovat. Elektrické jednokolky se ovládají pomocí náklonu - kam se nakloníš, tam jedeš. Funguje to vlastně na principu hoverboardu. Jízda na elektrické koloběžce je limitována baterií a hůře se s ní dělají triky, jako například na freestyle nebo trialové koloběžce. Nemluvě o tom, že cena se pohybuje také někde jinde.
Jednokolkaření je těžká dřina, ale o to větší si zaslouží obdiv. Časem se naučíš při ježdění třeba i kendamovat, žonglovat, nebo třeba skládat rubikovku.
Pamatuj, že zvládnutí jízdy na jednokolce vyžaduje čas a trpělivost, ale jakmile ji zvládneš, může to být neuvěřitelně obohacující a zábavná dovednost. Pokračuj v tréninku a za chvíli budeš jezdit s jistotou! Věříme, že tě náš článek uvrhl do spárů tohoto cool koníčku a těšíme se, až si přijdeš přečíst další!
[Autor-Ája]