Jaké existují typy žonglovacích míčků? Jak vypadá míček na bouncing, co se používá při kontaktním žonglování a v čem se liší různé typy beanbagů? To všechno se dozvís v našem videu a článku.
Žonglování můžeme rozdělit do třech základních typů: žonglování do vzduchu (toss juggling), žonglování o zem (bouncing) a kontaktní žonglování.
Bouncing
Pro bouncing se používají míčky, které se dobře odrážejí od země, tedy třeba gumové. Jsou to vlastně takové velké hopskulky, které se odrazí až do 90 % výšky, ze které byly na zem puštěny.
Kontaktní žonglování
Kontaktní žonglování je hodně atypické, jde spíš o takové manipulování a koulení předmětů po těle. Většinou jde o akrylové nebo tvrdé gumové koule.
Žonglování do vzduchu
Míčků na toss juggling máme na FYFTu asi nejvíc. Největší zastoupení u nás pak mají beanbagy, což znamená šité míčky plněné něčím sypkým. Kromě toho se ale žongluje i se stage balls nebo třeba ruskými míčky.
Beanbagy
Míčky na žonglování si člověk vybírá podle materiálu, velikosti, barvy, plnění, gripu a layoutu panelů. Barvu míčků je dobré vybrat v kontrastu k pozadí – proti bílé stěně se nehodí bílé míčky a proti obloze se nehodí modré a bílé. Pro tmu na stage jsou naopak bílé míčky nejlepší. Většina míčků je plněná prosem, které se používáním drtí na prášek, takže míčky časem ztrácejí své původní vlastnosti. Navíc když proso navlhne, může vyklíčit a existují i lidé, kteří jsou na proso alergičtí – třeba jeden z nejlepších žonglérů na světě, Wes Peden. Stejně tak je většina míčků z látky potažené nějakou plastovou vrstvičkou, která se časem odře a míček pak může prasknout. Do začátku takové míčky stačí, ale pokud se chceš žonglování věnovat víc, doporučujeme Infinities od Jugglequipu.
Infinities by Jugglequip
Míčky Infinities jsou na rozdíl od lacinějších míčků vyrobeny z odolné japonské koženky, jsou ručně šité v České republice a jsou plněny hypoalergenním plastovým granulátem. Máš na ně záruku 3 roky a můžeš je dokonce vyprat v pračce. Vyrábí se ve 4 velikostech. Svou velikost si vybereš nejlépe, když si to zkusíš, ale v zásadě platí pravidlo, že by míček měl pěkně zaplnit ruku, když ho obejmeš prsty a zároveň by se prsty neměly dotýkat.
Flybagy
Pod beanbagy se řadí i tzv. flybagy, což jsou látkové, měkké, podplněné míčky. Jugglequip je vyrábí ve dvou velikostech: 62 a 67 mm. Menší měkké míčky jsou super na kvantitu – když chce někdo tzv. flashnout třeba 11 míčků (každý z nich vyhpdit a chytit), malé měkké se mu budou chytat lépe. Mimochodem rekord je 14 flashnutých míčků. Flybagy se dají využít i na hody za zády, protože se prostě dobře chytají. Jejich další výhoda je, že se nekutálí. Naopak nevýhodou je, že se vyhazují hůř než kulaté míčky, člověk je s nimi méně přesný.
Stage balls
Stage balls jsou plastové míčky o stěně šířky zhruba 3 mm plněné různým způsobem – třeba i tekutinou. Někdy se tyto míčky dají využít pro kontaktní žonglování, ale jinak vlastně nejsou ničím speciální.
Ruské míčky
Ruské míčky jsou taky plastové kulaté míčky, jako ty z dětského koutku, ale asi do 15–20 % plněné něčím sypkým. Díky tomuto způsobu plnění při letu míček dělá zvláštní komíhavé pohyby a pro žongléry, kteří na to nejsou zvyklí, je to zvláštní. Vašek třeba říká, že cítí, že nad míčky vůbec nemá kontrolu, protože se ve vzduchu chovají prostě jinak. Dokonce i když se ve vzduchu míčky srazí, díky poletující náplni se od sebe nerozletí jako obyčejné míčky, ale jakýmsi zvláštním způsobem se po sobě svezou a pokračují v letu tak, jak by letěly bez srážky. Nevýhodou je, že se promačkávají.
[Autor-Ája]