KENDAMA
Kendama aneb životní styl, nikoliv kus dřeva. Kendama (けん玉) je tradiční japonská dřevěná hračka, jejíž počátek se datuje už někdy v 16. století. Za tu dobu si prošla nejrůznějšími změnami a progressem. Na první pohled se zdá být až banálně jednoduchá – ken a tama (koule) spojené provázkem. Jakmile ji ale člověk vezme do ruky, zjistí, že je všechno jinak. V současné době zažívá kendama obrovský boom a vytvořila se okolo ní dost velká komunita. Všechny její členy spojuje přátelskost a otevřenost. Kromě jamů a soutěží se s ní můžeš setkávat každý den na Instagramu. Kendama playeři si svoje triky natáčejí a videa spolu pak sdílejí. Takto tě může inspirovat zahraniční profesionál i kamarád z vedlejší vesnice. Zobrazit více
Druhy kendam
Kendamy se vyrábí z různých dřevin a s různými vychytávkami, aby se ti hrálo co nejlépe. Podle těchto vlastností si můžeš kendamy vyfiltrovat v menu vlevo.
Dřeviny
Dřeviny tvoří dost podstatnou součást charakteristiky kendamy. Někdy je ken a tama z jiného druhu dřeva.
- Buk je levnější a měkčí a jeho výhodou je lepší přilnavost na stall triky. Buková je třeba Krom POP, kendama, kterou doporučujeme všem začátečníkům.
- Javor je odolnější a tvrdší, člověk z něho má pocit luxusu.
- Ořechovou kendamu poznáš na první pohled: je tmavě hnědá.
Povrch tamy
Povrch koule (paint) ovlivňuje to, jak dobře se ti chytají lighthousy, lunary a jiné triky.
- Rubber neboli pogumovaný povrch najdeš u Krom POP. Triky na něm drží lépe než na Glossy a Natty.
- Sticky, tedy lepivý povrch, jak už název napovídá, drží lépe než rubber. Najdeš ho na dražších kendamách.
- Glossy, lesklý povrch najdeš na kendamách od značky Ozora. Tento paint už se dnes na kendamy nepoužívá, ale před rokem 2010 byl hodně rozšířený. Hrát s ním není jednoduché, hodně klouže.
- Natty neboli naturální povrch je zkrátka dřevo bez nátěru. Na těchto koulích ale drží triky překvapivě dobře.
Shape
Každá kendama má určitý tvar – jinak velké kalíšky, jinak velkou díru u tamy, jinou celkovou velikost... Jako začátečník rozdíly v shapu moc nepoznáš, jakmile však budeš zkušenější, budeš vědět, co ti vyhovuje.
Výhody při hře
S nějakými modely se určité triky dělají lépe. Je to způsobeno nejen celkovým shapem kendamy, rozhodují taky jiné parametry.
- Díra v base cupu (ve spodním kalíšku) má oproti kenu bez díry tu výhodu, že spodní část odlehčí. Budou se ti proto lépe dělat lunary. Děr existují různé druhy – některé jsou hranatější, jiné zakulacené.
- Gravírování na swordu (v místě držení kenu) kromě estetického efektu umožňuje lepší grip, kendama ti jen tak nevyklouzne z ruky. Když je gravírování třeba na vršku cupů, stall triky (bird, handlestall...) drží lépe.
- Ložisko na konci provázku v tamě mají dražší kendamy, levnější pouze korálek. Díky ložisku se provázek po délce nezamotává.
- Vyváženost kenu a tamy usnadní juggle triky. Protože kendama je ze dřeva, může se hmotnost kus od kusu lišit. Většinou je to tak, že tama je těžší, ale pokud je to o moc, nemusí se ti dařit težší triky. Pokud jsi začátečník, (ne)vyváženost nepocítíš.
- Kombinace více dřevin často ulehčí triky, třeba když je tama z dřeva měkčího a ken z tvrdšího – stall triky pak lépe přilnou a ken přitom zůstává odolný.
- Zvětšená tama hole, tedy díra v kouli, dělá spike snazší. A protože spikem končí úplně každý trik, tato výhoda se hodí.
Proč zkusit kendamu
Tisíce triků a nekonečno jejich vzájemných kombinací tě doslova pohltí a kendama ti ukáže cestu k sebepřekonávání a trpělivosti. Opravdu to není tak jednoduché, jak to vypadá. Pomůže ti nalézt souhru duše, mysli a těla. Na kendamě je super i to, že si ji můžeš vzít díky její velikosti všude s sebou a máš o zábavu postaráno.