Kendama od A do Z – úvod pro začátečníky

Co je to kendama?

- životní styl, nikoliv kus dřeva 

Kendama je tradiční japonská hračka, ze které se stala freestylová skilltoy i kompetitivní sport! Rozvíjí člověka po fyzické i mentální stránce.

Navíc ti umožní se naučit až stovky různých triků, které můžeš postupně zdokonalovat a vytvářet vlastní originální kombinace. 

Tip: Jak začít, jak vymýšlet triky a jak se o kendamu starat, najdeš v našem článku Jak na kendamu?
 

Možná už se kendamě věnuješ roky a víš o ní všechno nebo s ní třeba právě začínáš a hodily by se ti nějaké rady do začátků. Ať už jsi v jakékoliv fázi, naše video "Vše, co potřebuješ vědět o kendamě" ⬇️ ti určitě přinese cenné informace, které ti pomohou posunout tvůj kendama koníček ještě dál.

“A co s tím mám jako dělat? Trefit se na ten kalíšek?”

Přesně takhle začala cesta každého kendama hráče. Cesta začínající hecováním se s kamarády o to, kdo první dostane kouli na kalíšek, konče… vlastně, tahle cesta nekončí nikde. A to je na tom nejlepší. Není žádný cíl, jen nikdy nekončící cesta ke zlepšení.

Aby se člověk v kendamě dostal na vysokou úroveň, musí mnohokrát překonat sám sebe. Na první pohled se zdá být až banálně jednoduchá. Jakmile ji ale člověk vezme do ruky, zjistí, že je všechno jinak.

 Když kendamu držíš poprvé, trefíš se na velký kalíšek jednou z několika pokusů. Tréninkem se ale zanedlouho dostaneš na úroveň, kdy se trefíš téměř pokaždé. Stačí každý den chvíli trénovat a za chvíli na sobě začneš pozorovat pokroky, o kterých se ti na začátku ani nesnilo.

Jak se starat o kendamu a co udělat jako první?

Z čeho se kendama skládá? 

Všechny kendamy jsou složeny z kenu, tamy (koule) a provázku. Ken má ještě dvě části, které jdou oddělit.

Hlavní část tvoří sword (base cup – spodní kalíšek a spike – hrot) a na něm je nasazeno sarado (small a big cup – malý a velký kalíšek).

Na konci provázku v tamě je buď korálek (u levnějších kendam), nebo ložisko (u dražších). Ložisko má výhodu v tom, že se ti provázek oři roztočení tamy nezamotává.

Tip: Mrkni do kategorie Kendama, kde najdeš všechny kousky skladem.
 

##PRODUCT-WIDGETS-34260##

Povrch koule a tracking

Může se ti zdát, že se koule na první pohled liší jen barvou, není tomu tak. Naopak, jedním z nejdůležitějších parametrů kendamy je právě povrch koule.

Existují asi 4 základní typy povrchu koule (tamy):

  • Natty (naturální) – klasický dřevěný povrch bez jakékoli úpravy
  • Glossy (nalakovaná) - lesklý lak, někdy klouže více než naturální a po zahrání dobře drží
  • Rubber (pogumovaná) – máš s ní skvělý pocit v ruce, oproti natty a glossy mnohem lépe drží
  • Sticky rubber (extra lepivá) – nejběžnější u většiny kendam, balanční triky s ní skvěle drží

Natty (naturální)

Dřevěná koule bez jakékoliv povrchové úpravy. Většinou klouže.

Rubber (pogumovaná)

Méně klouže, proto je lepší na balanční triky jako je Lighthouse nebo Lunar.

Glossy (nalakovaná)

Některé lepí, některé zase kloužou více než naturální.

Sticky (lepivá)

Lepivá koule – dnes ten nejběžnější typ povrchu.

 

Tracking je barevné označení toho, kde se nachází díra - usnadňuje to spikování. Dřív kendamy žádný tracking neměly, ale časem se začal využívat víc a značky na jeho základě tvoří nejrůznější designy.

Rozdíl mezi Krom LOL clear (sticky paint) a rubber paintem

Pro začátečníky doporučujeme kendamu KROM POP, nebo KROM POP LOL, které seženeš v různých barvách.
 

##PRODUCT-WIDGETS-35407##

Tvar a druh dřeva

Každá kendama má trošku jiný tvar a každá je lepší na něco jiného. Rozdíl není velký (není to tak, že s jednou kendamou by trik šel a s jinou ne), ale s určitou kendamou se ti některé typy triků budou dělat o něco pohodlněji.

Začátečníci většinou rozdíly ve tvaru kendamy ani nepoznají – proto bude nejlepší vybrat něco univerzálního, například KROM POP nebo její novější lepivou verzi KROM POP LOL. Ta má zároveň i větší kalíšky, takže je jednodušší se na ně trefovat a balancovat na nich.

Dřeviny tvoří dost podstatnou součást charakteristiky kendamy. Co možná nevíš, je to, že někdy je ken a tama z jiného druhu dřeva.

  • Buk - je levnější a měkčí, jeho výhodou je lepší přilnavost na stall triky
  • Javor - je odolnější a tvrdší, máš z něj pocit luxusu a je super například na tapy
  • Ořech - pokud hledáš lehkou kendamu, ořech je ideální volba
  • Bambus - skvěle drží na stallové triky, je velmi odolný, srovnatelný s javorem

Provázek a detaily

Jaký používáš provázek je celkem jedno – důležitá je délka. Obecně se doporučuje 3 až 4 prsty (přesah přes spodní kalíšek, když je tama napíchnutá na spiku), ale je to o vkusu a spousta lidí používá delší. Delší provázek se hodí třeba na juggly, ale dnes už je normální mít provázek o délce třeba 8 prstů.

Další věc, co může kendamu ovlivnit je například vyváženost kenu a tamy. Když váží ken a tama podobně, dělají se líp triky typu juggle. Určitě bys neměl/a opomenout ani gravírování. Na kendamě najdeš občas i vygravírované plošky, které zlepšují grip (držení kendamy).

##PRODUCT-WIDGETS-35408##

Soutěže a zkoušky v kendamě?

Ačkoliv je kendama skilltoy do pohody, může být i dost kompetitivní. Existuje několik soutěžních eventů, se kterými se na soutěžích můžeš setkat - Game of KEN, Freestyle, Open Division nebo World cup.

Ať už jsi nováček nebo zkušený hráč, soutěže jsou otevřeny všem! 

Tip: Mrkni do článku Jak se soutěží v kendamě? a zjisti, v čem se jednotlivé soutěžní eventy liší a jaký se nám zdá nejvíc fér. 
 

V kendamě si taky můžeš nechat udělat zkoušku dovedností podobně jako se dělá pásek v judu. Je několik stupňů a podle toho, kam se dostaneš, dosáhneš KYU, PREDANu, nebo DANu různých úrovní. 

Více informací o zkouškách najdeš na stránkách britské kendama asociace. Musíme ale říct, že tohle dnes není běžná součást kendamy a kromě pár OG kendama playerů neznáme nikoho, kdo by zkoušky dělal.

 

Kendama ve FYFTu

Protože komunita je pro nás to nejdůležitější, pravidelně pořádáme offline eventy. Každou středu se můžeš zúčastnit kendama sessions pod vedením Franty a Tomáše. Cíl je jednoduchý, potkat se s dalšími hráči a užít si společně strávený čas. Nicméně občas si pro tebe kluci připraví i nějaké mini challenge.

Několikrát do roka pořádáme kendama jamy, kde se soutěží formou Game of Ken a jednou ročně se můžeš zúčastnit epického FYFT Kendama Open v kategoriích Pro a Intermediate. Neboj, i pro úplné začátečníky máme připraveny menší challange, takže budeme rádi za účast hráčů všech úrovní. 

Historie kendamy

Kendama byla úplně původně inuitská hračka jménem Ajagak. Je starší než 2500 let! Skládala se z dlouhé a tenké kosti a zvířecí lebky.

ajagak-min

Dalším známým předchůdcem kendamy ze 14.–16. století je francouzský Bilboquet, což je taky koule a spike, jen větší. Hrál se jako drinking game, takže kdo nedal spike, musel si dát panáka. Do Japonska se Bilboquet dostává okolo roku 1777, kdy bylo Nagasaki jediným otevřeným přístavem pro svět. Za rodiště moderní kendamy je považováno město Hatsukaichi a dodnes se zde pořádá Kendama World Cup.

Bilboquet-Moyen-Ball-in-Cup-Natural-Wood-2-lg-min

V roce 1920 získal patent na kendamu Hamaji Egusa. Tehdy se stále ještě nepoužívalo pojmenování kendama, ale Nichi getsu ball, což znamená "slunce měsíc koule". Později se ustálil název kendama, což znamená "meč a koule".

 

nichi-getsu-ball-min

Japonská kendama asociace (JKA)

Japonskou kendama asociaci založil v roce 1975 spisovatel Kazuo (Issei) Fujiwara. Když byl ještě dítě, jeho rodiče se rozvedli a on zůstal s otcem, který byl alkoholik a nechával syna často samotného bez jídla a bez peněz. Jedinou útěchu v té době mladý Fujiwara nacházel v kendamě. Když mu bylo 6 let, jeho otec záhadně zmizel. Tehdy ho adoptoval nedaleký kostel a kněz mu změnil pohled na svět.

V době, kdy založil Fujiwara JKA, založil Hideo Shinma Tokijský kendama klub (TKC). Kendama začala získávat na popularitě, ale Shinma s Fujiwarou se nedohodli: Fujiwara chtěl kendamu ukotvit pravidly jako sport a Shinma chtěl šířit kendamu bez pravidel, jako hru. Shinma se stáhl, TKC zanikl a JKA zůstala jedinou asociací šířící kendamu v Japonsku. Protože nebyl internet, každý měl jinou kendamu a každý kendamoval jinak.

Fujiwara chtěl designy unifikovat, aby se kendama mohla stát sportem. Hideo Shinma vymyslel model S, Fujiwara model F. V roce 1978 byl na trh uveden model F16 (F – Fujiwara, ken má na výšku 16 cm). Tento model už používal dnešní metodu stringování – provlečení do sarada. V roce 2001 byl uveden model F16 2. Dnes pod JKA spadají značky Yamagata Koubou Ozora, Kashimaya Meijin Takumi, Gentosha Stars, Ikeda Kogyosha Kodama a Yumu Pro Racing.

Na šíření kendamy se podílí kromě JKA taky GLOKEN (Global Kendamas Network), který pořádá Kendama World Cup nebo Catch & Flow. I GLOKEN pod sebou má nějaké vlastní značky: LegaxisMugen musou nebo TK16. Mugen kendamy jsou legendární záležitost a prodávají se za hodně peněz. Zajímavé je, že firma dřív vyráběla prémiové make-up štětce.

jka-min

Kendama v Evropě a Americe

Z Japonska sekendama do západního světa dostala okolo roku 2009 skrze lyžařskou a bruslařskou komunitu a od té doby zažila několik boomů.

Evoluce kendamy

Když srovnáme to, jak vypadala kendama dřív a jak vypadá dneska, všimneme si, že hlavní trend je zvětšování kendamy a zjednodušování hraní. Díky tomu se otevírají nové možnosti triků a je to větší zábava. Postupně rozebereme vývoj povrchu tamy, shapy (tvary), apod.

Srovnání moderní a tradiční kendamy.

Povrch tamy (paint)

Kendamy dřív měly natty povrch koule, tedy dřevo bez jakéhokoliv nátěru. Ten dost klouže, ale výjimkou může být třeba jasanové dřevo. Existují rady, jak udělat natty tamu trochu lepivější, třeba namočit ji do slané vody. Ale s tím opatrně, tamu je potřeba vždycky pořádně vysušit. Navíc třeba na javor, ořech nebo bambus to fungovat nebude.

Časem se dělaly glossy tamy, tedy lakované, které klouzaly ještě víc než dřevo bez nátěru. Postupně se začaly vyvíjet painty tak, aby lépe držely triky jako lighthouse nebo lunar, takže žádoucí bylo, aby tama trochu víc lepila.

A tak vznikl rubber paint, který má třeba Krom POP. Rubber paintu existuje víc druhů, kromě Krom rubberu třeba cushion clear od Sweets Kendamas, nebo rubber od Kendama Israel a Legaxis. Potom ale i rubber přestal stačit a vznikl dnes asi nejpoužívanější sticky paint. Něco mezi rubberem a sticky (sticky rubber) na sobě má kendama od Pavla Tenčíka, YANG.

A něco mezi glossy paintem a sticky paintem byl Pro clear od Sweetsu – nejdřív byl spíš glossy a klouzal a časem se z něho stal hodně lepivý povrch. Glossy sticky paint mají i kendamy Ozora premium – u těch je to ale naopak: nejdřív jsou sticky a později glossy.

natty tamaglossy tamarubber paintsticky paint

Zleva natty povrch, glossy paint, rubber paint a sticky paint

Tracking

Spolu s paintem se vyvíjí i tracking, tedy nějaké barevné označení toho, kde se nachází díra. Usnadňuje to spikování.

Nejdřív kendamy žádný tracking neměly, později byla označená díra jinou barvou (jako třeba u Krom POP, třetí obrázek) a časem se začaly dělat half split tamy – každá polovina koule má jinou barvu a kolem díry je ještě proužek (jako třeba u Lotus Bloom, čtvrtý obrázek). Nakonec se začalo dělat označení i kolem string hole.

Shape (tvar)

Dřív byly všechny kendamy menší, s menšími cupy a bylo těžší s nimi hrát. Když se začalo experimentovat s triky, začal se vyvíjet i shape kendamy. Po malých Ozorách následovala Krom Chari & Co a Slaydawg 1 a 2. Slaydawg 1 byla jedna z prvních kendam s většími cupy, která ale byla pořád legitimní pro soutěžení.

V roce 2017 pak vyšla Krom POP, od které už pokračuje vývoj lepší a lepší hry až dodnes. Z Krom shapů můžeme jmenovat 1%, což je vlastně shape Krom POP (BL shape) zvětšený o 1 %.

V té době se taky začínají objevovat lunar holes – díry v base cupu, díky kterým je snazší udělat lunar. Najdeme ji třeba na Slaydawgu 7Y Bday Krom kendamy, tam je díra nijak neohlazená.

Později vznikla tzv. warp hole, ohlazená díra v base cupu, kterou najdeme třeba u Slaydawg Da Gang, Headshot Pro Modu a 1% Stroga. Už dřív ale něco jako warp hole existovala u Analog kendam, kde se díra jmenuje Portal.

U Sweets kendamas se díra jmenuje Balance bevel. U Slaydawg shapu pak Krom zvětšil i díru na tamě, aby se lépe spikovala.

Důležitým milníkem ve vývoji shapů je značka Lotus kendamas. Modely Bloom i Sacred mají stejný shape, jen Sacred je z javoru a má díru v base cupu. Revoluční je svou velikostí – small cup je relativně malý, ale big cup obří. Třeba Frantu tento rozdíl hodně baví.

V roce 2019 vyšel AK shape od Kromu, poprvé na 9Y Bday. Stejný shape najdeme i u Jody Barton kendam (Ufo, Skeletons, Skeletons Orange a Flowers). 9Y Bday kendama pak byla navíc udělaná z více dřevin tak, aby byl naplno využitý jejich potenciál.

Záměr Kromu asi byl ten, aby s 9Y Bdaykou šel udělat co nejlépe lunar (má zúžený base cup s velkou dírou) a stally (na stall ponity je použita bříza, což je extra měkké dřevo). Spike je zase ze zebrana, extra tvrdého dřeva.

Nevýhoda laminování dřev (slepování různých druhů) je ale ta, že jsou pak mnohem méně odolné – často se ve spojích zlomily.

krom-9y-bday-min

V roce 2020 pak vyšla kendama bez názvu, která byla taky na AK shapu, ale neměla vůbec žádný ring, což byl spíš experiment. Zároveň s ní vyšla taky kendama s názvem Black Hole, která měla opravdu obrovskou díru v base cupu. Po AK shapu vznikl CK shape, který je ještě víc specializovaný na lunary.

V collabu Kromu a No Jumper vyšly kendamy na shapu, který byl nejdřív nazýván Slaydawg hybrid, což je takový mix Slaydawgu a 1%. A další vývojovou fází je 2GOOD shape, který najdeme u 10Y Bday a nebo Krom Unity.

Birthday desítka má navíc barevné laminování, kterému se anglicky říká spectraply. Kendama je kvůli laminaci celkově o dost těžší než běžné kendamy, ale zase má váhu rozloženou tak, aby to bylo ideální.

Dál existují keny, které jsou úplně modifikované, třeba promodel Adriana Estebana od Grain Theory – ten na sobě má drážky pro stringové triky.

ae-pro-mod-gt-min

Gravírování

S gravírováním Krom experimentoval už dřív, třeba Ajagak kendama, Kamo nebo narozeninové modely na sobě něco vylaserované měly. U Plasticity kendam jsou vygravírované nejen čáry nebo ozdobné prvky, ale opravdu plošky, které zlepšují grip, tedy držení kendamy, a dělají se na nich lépe stally. Gravírování do hloubky má Krom Unity kendama, což si Franta i Honza chválí.

String

Vývojem prošel i provázek – dřív býval bílý nylonový, tenký 0,8 až 1 mm. Později byly používané saténové stringy, které třeba Honza rád nemá. Franta je používá na tama whipy a taky jsou dobré na učení butterfly triků apod., protože neřežou do prstů. Jejich nevýhoda je, že se rychle zničí.

V roce 2019 král string triků Adrian Esteban přišel se svými stringy, které jsou o něco tlustější než běžné. Díky tloušťce je string těžší, má setrvačnost a dělají se s ním lépe třeba green triangle nebo brent stole. Je taky nylonový, ale neřeže do prstů.

Ložiska

Dřív bývaly na konci stringu v tamě plastové nebo skleněné korálky. Skleněné dnes najdeš u Krom POP a nebo u Da Originz (Da O) kendam. Později se začala používat ložiska, která byla nejdřív mini, později se zvětšila. Protože ložisko je důležitý prvek pro stringové triky, opět s vylepšením přišel Adrian Esteban, který ložisko ještě víc zvětšil a taky přišel s kovovým korálkem.

Rada na závěr:

Snaž se převést zkušenosti a principy z kendamy do každodenního života. Když si v kendamě řekneš „to nejde, nikdy se to nenaučím“, tak se opravdu nikdy nic nenaučíš. Kendama přináší pohled, kdy hledáš cestu k řešení problému, místo pouhého mávnutí ruky s tím, že je něco nemožné. A to je to, co nás posouvá dál.

[Autor-Franta]