Jaké jsou výhody různých prvků kendamy?

Kendam máme nepřeberné množství. A, světe, div se - každá je jiná! Kendamy se mohou lišit různými vlastnostmi. Ty základní jsme probrali v předchozích článcích.
A dnes se i těm méně výrazným aspektům podíváme na zoubek.
 
Výhody jsme rozdělili do určitých parametrů, které si při výběru kendamy na webu můžeš jednoduše navolit. Jestliže si nevíš rady, po přečtení tohoto článku už budeš mít jasno.
 

Díra v basecupu nebo OG basecup?

Začneme prvkem, který bude velice důležitý při učení lunaru (ken drží big cupem na tamě) a jeho kombinací.

kendama - díra v basecupu

Kendama díru má!

Pokud se chceš naučit lunar a jeho všemožné kombinace, usnadní ti to aspekt rozložení váhy. Potřebuješ kendamu, která bude na spodní části kenu co nejlehčí. To znamená, že tam prostě a jednoduše bude mít díru!
Díra v basecupu (spodním kalíšku) usnadní balancování kenu na tamě. Ken nebude tolik přepadávat. A právě k této vyváženosti velmi přispívá díra ve spodním kalíšku.
Podle tvaru díry se rozděluje například na warp hole, straight hole a další. Každá z těchto děr navíc přináší další možností kreativních triků. Třeba chytání kenu na prst.
 
  • ❓ Co jsou to lunarové triky? U lunarových triků balancuješ kenem na kouli (tamě). Ken přitom balancuje na velkém či malém kalíšku. Kombinací lunarových triků jsou stovky.

Díra v basecupu chybí

I ken bez díry (OG basecup) má své výhody! Mnohem snáz se naučíš triky jako různé fingerspiny a finger balanční techniky, kde ken na prstu jen stojí a tvým úkolem je ho vybalancovat.. Takto se dřív vyráběly všechny kendamy, proto tomuto typu dnes říkáme OG.
 

Pokud možno, zvol LOŽISKO

kendama - ložisko vs. korálek

Další výhodou je určitě ložisko.
Díky ložisku se ti bude mnohem méně zamotávat a uzlovat provázek. To by se ti určitě například u dlouhých sérek nelíbilo. Toto platí převážně u žonglování nebo u string flows. Ložisko je zkrátka nezbytnou součástí každé pokročilejší kendamy. Pokud ale nechceš sahat hluboko do kapsy, korálek je levnější variantou.
 
  • ❓ Co je žonglování s kendamou a string flows? Toto jsou naprosto rozdílné kendama styly, u kterých využiješ ložisko. Mají totiž společné to, že snadno zamotají provázek. Při učení obou těchto stylů kendamování je velkým pomocníkem ložisko a vyváženost cenu a tamy.

GRAVÍROVÁNÍ - výhoda i flex

kendama - gravírování

Gravírování je spíše vizuální záležitost. Ale ne výhradně. Vypálené ornamenty rozhodně dokážou změnit a vylepšit herní vlastnosti.
Gravírování může zlepšit cit tvé ruky - zvláště pokud je na místech, kde kendamu držíš. Mimo jiné ale dokáže zlepšit přilnavost kenu a tamy při stall tricích (takových, kde balancuješ na neobvyklých místech kendamy, tzv. stall pointech).
Zajímavost: Tímto se oslím můstkem dostáváme k zajímavému vylepšení, které se objevilo zatím jen u jedné kendamy (KROM BDAY 11) a to jsou STICKY STALL POINTY. KROM použil na místo gravírování přímo sticky paint (lepivý povrch), který se používá převážně na tamách. Umístil jej jak na sarado stall pointy, tak na basecup handle stall point. Rozhodně to stojí za vyzkoušení!
 
  • ❓ Co jsou stall triky a stall pointy? Stallové triky jsou triky, kde ken či tama drží ve stabilní pozici právě na stall pointech - místech na kendamě určených přímo k těmto trikům. Jedná se například o hranu kalíšků.

Na VELIKOSTI záleží!

kendama - různé velikosti

Přehlížet by se ani neměla samotná velikost kendamy. Tady obecně platí, že čím je kendama větší, tím je stabilnější.
Na druhou stranu - menší kendamy mohou být rychlejší. To může být dost nápomocné například u late kenflipů (ken otočíš ve vzduchu).
 
 
Stejně jako ken a tama se může lišit velikost díry v tamě. Čím větší, tím jednodušší bude ji trefit spikem. Pokud ale bude až moc velká, může zavázet kenu při balancování na tamě.
 
Shrnuto podtrženo, správná velikost kendamy záleží hlavně na kompromisech a osobních preferencích.
  • ❓ Co je to late kenflip? "Late" triky jsou triky, které se dějí ve stejném hodu/jugglu jako hlavní trik. Například late kenflip je kenflip následující hned po tom, co chytnu ken po jugglu, a až pak kendamu spajkneš. Nebo třeba whirlwind late kenflip - to je trik, kde po klasickém whirlwindu hodíš ještě jeden kenflip. A až pak spikuješ.

VYVÁŽENOST KENU A TAMY

vyváženost kenu a tamyvyváženost kenu a tamy

Neméně důležitý aspekt je vyváženost kenu a tamy. Tzn. že koule a ken váží, pokud možno, stejně. To pomůže například u žonglování nebo opět u string flows. Tam právě tato vyváženost napomáhá ke konzistentnímu stylu hry.
Kendamy z vyšších cenových kategorií většinou garantují, že rozdíl nebude více než 7 gramů. Profi hráči často preferují tamu o malinko těžší než ken (cca 2-4 g). To totiž není na škodu při stallovových tríčcích nebo turntablech. Tam těžší tama napomáhá lepší stabilitě v daném triku.
  • ❓ Co je turntable? Trik, kde je většinou tama v big cupu a celý ken i s tamou se otáčí na prstu.
Věříme, že teď už víš, po které kendamě jít! V případě dotazů neváhej napsat na instagram @frantamars nebo se stav za námi přímo na pobočku!
 

[Autor-Franta]