SPEEDCUBE
Rubikova kostka byl doslova vynález století a po uvedení na trh se okamžitě stala bestsellerem!
⏱️ Co je speedcube? Speedcubing je skládání kostky na čas a k rozjetí své speedcuberské kariéry potřebuješ jen kostku, případně pak timer nebo podložku, pokud to se speedcubingem myslíš vážně.
🧩Jak skládat? Nejprve se nauč, jak kostku složit začátečnickou metodou a postupně budeš znalosti nabalovat, učit se algoritmy a zrychlovat se. Jestli už tě klasická kostka omrzela, máme pro tebe spoustu dalších hlavolamů na podobném principu.
🏆 A co rekordy? Skládání kostky není jenom hrou, ale také výzvou, která posouvá naše myšlení a trpělivost na novou úroveň. Aktuální světový rekord v hlavní kategorii 3x3 je neuvěřitelných 3,13 sekundy! Zobrazit více↓
MonsterGO Pyraminx je velmi tichý a především cenově dostupný pyraminx od GANu
Jedna z nejlepších speedcube kostek pro začátečníky díky skvělému poměru cena/výkon na trénování rychloskládání.
Vynález Rubikovy kostky
V roce 1974 vynalezl Ernö Rubik svůj hlavolam a o rok později si jej nechal patentovat. Byl tehdy profesorem architektury na budapešťské vysoké škole umění a designu. Původním účelem kostky bylo, aby jeho studenti lépe pochopili fungování v 3D prostoru. Sám Rubik se snažil přijít na to, jak má mechanismus fungovat, aby byl schopen hýbat jednotlivými dílky, a přesto se kostka nerozpadla. Kostku vyráběl ručně ze dřeva a gumiček. Sám netušil, že sestrojil hlavolam, do té doby, než kostku poprvé zamíchal a pak se ji pokoušel složit. Pak ji nazýval "Magic Cube" (maďarsky "Bűvös kocka").
Išigiho kostka?
V době, kdy byl Rubikův nápad posuzován pro udělení patentu, požádal o patentování téměř identického mechanismu i Japonec Terutoši Išigi, majitel železáren poblíž Tokia. Jeho vynález je považován za nezávislé znovuobjevení.
Nejprodávanější hračka světa
Rubikova kostka se v následujících letech rozšířila do celého světa a získala obrovskou oblibu. První speedcube soutěž se konala už v roce 1981 a do konce roku 1983 se prodalo 200 milionů kusů kostek po celém světě. Prodávat ve velkém se začaly i příručky o tom, jak kostku složit. Trend postupně upadal, avšak v roce 2000 se kostka s velkou pompou vrátila. V roce 2003 se konala první speedcube soutěž po 21 letech. Díky této soutěži se o rok později zformovala WCA (World Cube Association). Ta zastřešuje oficiální soutěže a rekordy dodnes.
Světový rekord
Světovým single rekordem je čas 3,13 sekund, kterého dosáhl Američan Max Park v roce 2023. Rekordem average (průměr 5 solvů, nejhorší a nejlepší čas se škrtne, zbytek zprůměruje) je 4,48 sekund. Dosáhl jej Číňan Yiheng Wang. Rekordu dosáhl v roce 2023. V Česku rekord drží Matěj Grohmann za single (4,97 sekund) i average (7,22 sekund). Oba rekordy padly v roce 2019 a doposud se žádnému Čechovi nepovedlo rekordy dorovnat či překonat.
Rubikova kostka se vyrábí ve spoustě velikostí
Samozřejmě existuje celá řada různých velikostí Rubikových kostek pro speedcubing. Kromě klasického standardního modelu 3x3x3 se vyskytují kostky ve velikostech 2x2x2, 4x4x4, 5x5x5, 6x6x6 a dokonce 7x7x7, které jsou využívány ve formálních sportovních soutěžích. Pokud ti jde o mimořádné výzvy, existují také kostky ve velikostech 8x8x8 a větší, jako například ohromující 15x15x15 kostka, která je spíše určena pro zkušené hráče hledající extrémní výzvu.
Jiné tvary Rubikových "kostek"
Ale nejde jen o různé velikosti kostek; pokud už jsi unavený z klasického tvaru Rubikovy kostky, můžeš se pustit do jiných tvarů. Existuje celá řada alternativních hlavolamů, jako je Pyraminx, Megaminx, Kilominx, Ghost Cube, Mastermorphix, Skewb, Square-1, Mirror Cube nebo Clock. V nedávné době se zlepšila kvalita těchto různých tvarů, což znamená, že skládání těchto variací je stejně uspokojivé jako skládání klasické kostky. A co je nejdůležitější - mnoho z těchto alternativ lze také použít ve sportovních soutěžích, což nabízí hráčům další možnost rozšířit své dovednosti a zapojit se do soutěží s novými výzvami.