Malování je zábavná a kreativní aktivita, která ti umožňuje vyjádřit svoje myšlenky, pocity a představy pomocí barev a štětců. Naučit se malovat může opravdu každý - stačí jen trpělivost a píle! Pokud jsi začátečník, nemusíš se bát - právě pro tebe jsme napsali tenhle článek, kde se o malování dozvíš více.
Takže: "Jak se naučit malovat?" a co si představit pod pojmem "Malování na plátno" ?
Bez ohledu na to, jestli se rozhodneš namalovat obraz plný života, vytvořit abstraktní dílo, nebo se vrhnout do detailního portrétu, každý tah štětce je krokem blíže k rozvoji tvého uměleckého já.
Úvod do malování aneb začni právě teď
Tip č. 1 | Kompozice a perspektiva
Jak začít malovat? Můžeš si vzít do jedné ruky štětec, do druhé paletu s barvami a jednoduše začít malovat na plátno. Pokud máš vrozený talent, bude to pro tebe nejspíš hračka. Pokud ne, je možné, že se u malování svého prvního obrazu malinko natrápíš. A právě proto by sis měl/a nejdříve zjistit něco málo o kompozici, perspektivě, světle a stínech.
📝 Světla přinášejí tvým obrazům život a dimenze, zatímco stíny dodávají hloubku a dramatický efekt.
Až budeš malovat, zkus si představit, odkud světlo přichází - je to z okna, lampy nebo slunce? To ovlivní, kam padají stíny! Nezapomeň, že stíny nejsou vždy černé - mají své vlastní charakteristické odstíny a barvy, které se odvíjejí od okolních předmětů a prostředí. Experimentuj s různými úhly světla a pozoruj, jak se stíny mění.
Kompozice obrazu je způsob, jakým jsou prvky (linie, formy, barvy a textura) uspořádány na plátně. Můžeš si to představit jako takový „stavební plán“ nebo strukturu obrazu, která řídí pohyb očí diváka a vytváří celkový dojem tvého díla.
📝 Spousta začátečníků má tendenci umístit hlavní objekt do středu obrázku. Ale pozor, ve výsledku je to pro diváka právě to nejnudnější.
Perspektiva je způsob znázornění prostorové hloubky v ploše obrazu. Ale jak na to? Použít můžeš linie nebo barvy. Lineární perspektiva využívá pravoúhlých čar, které se sbíhají v jednom bodě, tzv. únikový bod. Atmosférická perspektiva využívá rozostření a změny v intenzitě barev k tomu, aby vytvořila dojem vzdálenosti.
Tip č. 2 | Experimentuj s barvami
Zprvu se ti může zdát míchání barev zapeklité, ale není to nic, co by se nedalo naučit! Už jsi někdy slyšel/a pojmy primární, sekundární a terciální barvy? Pojďme si tyto slovíčka podrobněji rozebrat.
Primárními barvami jsou červená, modrá a žlutá. Právě tyhle barvy jsou základem pro všechny ostatní. Pokud smícháš dvě základní barvy, vznikne ti barva sekundární. Například oranžová, zelená nebo fialová.
Jak už asi tušíš, smícháním dvou sekundárních barev (nebo primární a nejbližší sekundární barvy) ti vznikne barva terciální - například žlutozelená nebo tyrkysová. A právě terciální barvy ti otevírají cestu k nekonečnému moři odstínů.
Tip č. 3 | Načerpej inspiraci
Prohlížej si díla, která vytvořili další umělci - jako jsou obrazy, fotografie nebo sochy. Stačí se podívat na internet pomocí strýčka Google nebo si zajít do galerie či muzea ve svém okolí. Choď na procházky a dívej se kolem sebe. Pořizuj fotografie toho, co tě zaujme a použij je při tvorbě svého prvního díla jako předlohu.
Inspirace se skrývá na každém rohu a může tě nasměrovat k novým nápadům na tvé tvůrčí cestě. Takže, neboj se nechat inspirovat!
Tip č. 4 | Neboj se chybovat
Když malujeme, často se bojíme udělat chybu. Máme strach, že pokazíme celý obraz a že naše dílo nebude vypadat tak, jak bychom si představovali. Ale je důležité si uvědomit, že chyby nejsou tak strašné, jak se nám zdá. Malování by totiž mělo být především o zábavě a experimentování.
Každá chyba má potenciál vést k vytvoření něčeho nečekaného a unikátního. Nejvýraznější umělecká díla často vznikají díky náhodám, experimentování a právě i chybám!
Podívej se na to takhle: Představ si, že se snažíš namalovat strom, a namísto toho to vypadá spíš jako obří květina, je to v pořádku! Můžeš si toho všimnout a snažit se to nějakým způsobem upravit nebo najít způsob, jak to začlenit do celkového obrazu. Ta "chyba" se může stát jedinečným prvkem tvého díla.
Tip č. 5 | Nepřeháněj to s detaily
Nespadni do pasti přeplácanosti! Nauč se najít rovnováhu mezi detaily a celkovým dojmem tvého obrazu. Někdy je méně více, a příliš mnoho detailů může způsobit, že tvůj obraz bude přeplácaný nebo matoucí. Uč se zachycovat jen ty důležité detaily a dej prostor divákovi pro vlastní představivost.
📝 Umělecká práce není jen o tom, co je na plátně, ale i o tom, co člověk vnímá, když se na ni podívá!
Tip č. 6 | Vyzkoušej různé styly
Barvy na malování se dělí na vodou ředitelné (tempery, akvarel a akryl) a vodou neředitelné (olejové barvy). To, co by tě mělo zajímat, je doba schnutí a možnost rozmývání. Vodou ředitelné barvy schnou na vzduchu relativně rychle a s výjimkou akrylu je můžeš po zaschnutí dále rozmývat. Olejové barvy naopak schnou několik dnů až týdnů a během schnutí jdou rozmýt jen speciálními oleji.
Tempery a akvarely si nejvíce rozumí s papírem, ale jde s nimi experimentovat i na plátně. Akrylové barvy snesou jakýkoliv podklad a olejové barvičky si zaslouží kvalitní plátno nebo dřevěnou desku.
Vodové a akvarelové barvy
Schválně jestli víš, jakou výhodu má akvarel? Na rozdíl od ostatních barev, má schopnost transparentnosti. Dává malbám takovou tu speciální jiskru, která obrazy odlišuje od ostatních. Můžeš zapíjet barvy do sebe nebo nechat každou vrstvu pořádně zaschnout a pak přidat další.
Existuje tolik způsobů, jak s akvarelem tvořit, a není žádný ten jediný správný. Nejlepší způsob je ten, který zrovna tobě sedí nejlíp! Akvarelové barvy seženeš v pevné formě v mističkách nebo jako pastu. Ještě můžeš narazit na předem naředěné barvy v tubách, připravené na nanášení.
Jak už z názvu vyplývá, vodovky ani akvarely nejsou po zaschnutí odolné vůči vodě. To znamená, že když hotový obrázek namočíš, barvy z něj můžeš vymýt! Pokud je někdy necháš omylem zaschnout na paletě, nevadí! Můžeš je znovu aktivovat navlhčením mokrým štětcem a pokračovat v malování.
Sáhni po akvarelových barvách
Akrylové barvy
Malování akrylem je fajn start pro všechny, kdo s malováním začínají. Oproti akvarelovým barvám, jsou akrylovky po zaschnutí voděodolné! A aby ti obraz vydržel “fresh” ještě po delší dobu, doporučujeme použít fixační lak, který ochrání tvoje dílko před vlhkostí nebo vyblednutím.
Barvy rychle schnou, takže můžeš vrstvit relativně po krátkém čase od nanesení. Malovat můžeš štětcem nebo zkusit techniku s houbičkou, to se hodí zejména při malování velkých ploch. Akrylové barvy na plátno seženeš jednotlivě, ale i v sadách po menších tubičkách.
Jako u každé techniky, tak i u akrylovek platí - neboj se experimentovat s barvami a odstíny! A pozor, než začneš se samotným malováním, nezapomeň povrch předem odmastit a případně zdrsnit! Tím si zajistíš lepší přilnavost barev k podkladu.
Mrkni na naši nabídku akrylových barev
Olejové barvy
Na olejových barvách oceníš jejich hladkou konzistenci, finální vzhled bez viditelných tahů štětcem a především schopnost použití na tisíc způsobů. Na rozdíl od ostatních barev, olejové barvy nemůžeš ředit vodou, k ředění použij terpentýnový, ořechový nebo lněný olej.
Olejové barvy poměrně dlouho zasychají! Výhodu v tom můžeš najít takovou, že s nimi můžeš pracovat i nějakou dobu po nanesení na plátno. Další vrstvu barev můžeš nanášet přímo na starší vrstvy, nemusíš je nijak upravovat. Počítej s tím, že po zaschnutí barvy mírně ztmavnou.
Můžeš experimentovat s různými technikami, jako je impasto (tlusté vrstvení barvy), glazování (průhledné vrstvy barvy) nebo škrábání (odstraňování vrstev barvy). Olejovky koupíš v tubách, větších plechovkách nebo v tuhé podobě tyčinek.
Jaký olejové barvičky si vybereš?
Temperové barvy
Malování temperami je takový "hybrid" mezi akrylem a olejovkami. Ředí se vodou a zároveň mají skvělou krycí schopnost, podobně jako akryly. (Ne)výhodou je, že jakmile zaschnou, můžeš je vodou opět aktivovat. Rychle schnou, ale po zaschnutí nejsou tak lesklé jako akrylovky a mění svůj barevný tón.
Tempery koupíš v tubách, kelímcích nebo lahvičkách. Barvy z tuby pak můžeš míchat na dřevěné paletě. Maluj štětcem nebo špachtlí, nanášej hustou barvu nebo maluj v několika tenčích vrstvách. Dokonce je můžeš kombinovat i s olejovkami.
Tip č. 7 | Potřeby na malování
Pustit se do malování není ve skutečnosti tak složité, jak se na první pohled může zdát. Potřebuješ několik základních věcí, které ti usnadní práci a umožní ti plně vyjádřit svou kreativitu! Začni s podkladem - plátnem nebo papírem. Plátno na malování je totiž ta první věc, na kterou přeneseš svoji myšlenku nebo inspiraci.
Pak jsou tu barvy! Výběr závisí čistě na tobě a tvých preferencích, každý typ barev má své vlastní výhody a techniky. Vyber si ten, který ti nejvíce vyhovuje. Nezapomeň na správné štětce. Jejich výběr záleží na velikosti a typu detailů, které chceš malovat.
Kromě toho je užitečné mít paletu na míchání barev a nádobu s vodou nebo terpentýnem na čištění štětců. Pokud máš možnost, ideální je vlastnit malířský stojan, který ti umožní pracovat ve správné výšce a pohodlné poloze, ale pro začátek může stačit i jeho malá stolní varianta.
Mrkni na plátna a štětce na malování
Tip č. 8 | Trpělivost růž...teda vlastně obrazy přináší
Nespěchej! My ve FYFTu dobře víme, že v tomhle světě se všechno zdá být tak nějak “šíleně rychlý” a všechno chceš mít hned teď. Ale když začínáš s malováním, musíš se naladit na takovou tu "slow motion" mentalitu.
Kvalita obrazu často závisí na pozornosti, kterou mu věnuješ. Trpělivost ti umožní pozorovat a reagovat na detaily, které by ti jinak mohly uniknout!
Malování je dovedností, která se rozvíjí s časem. Nečekej proto dokonalost hned na začátku svojí cesty. A věř nám, výsledek bude stát opravdu za to!
Tip č. 9 | Sleduj své pokroky
Tak, jako v každém koníčku, není nic povzbudivějšího než sledovat svůj progres! Každý krok vpřed vytváří vlnu radosti a uspokojení, které zvyšují tvou produktivitu. Protože když vidíš, jaký máš za sebou velký kus cesty, přijde ta pravá euforie.
Nezapomeň si pečlivě uchovávat svoje malby. Za pár let, když se na ně znovu podíváš, budeš se usmívat a vzpomínat na to, jak jsi rostl/a a kam až ses dostal/a. Každý tah štětcem, co jsi udělal/a, má svůj příběh, který stojí za to si pamatovat.
Tip č. 10 | Užívej si to!
Malování by měla být zábava - užívej si to, objevuj a tvoř! Neboj se experimentovat, zkoušet nové techniky a směry, protože o to v malování jde. Máš chuť vzít do ruky štětec a jít malovat? Hurá! Přesně to bylo cílem tohoto článku.
Věříme, že jsme ti předali alespoň ty nejnutnější základy k tomu, abys zvládl/a namalovat svůj první obraz. Brzy se můžeš těšit na další články, které už nyní aktivně tvoříme. Tak běž tvořit taky, ale se štětci a plátnem 😉
[Autor-Lucka]