Kreslení tužkou | Tvrdost tužek a jak stínovat? | Návod krok za krokem

Kreslení tužkou. No, začátek je vždycky nejtěžší. Mohou se objevit obavy ohledně nedostatku skillu nebo kreativity. Ale ty hoď tyhle starosti za hlavu! Kreslení tužkou totiž není jen o výsledku, ale o procesu. Je to cesta objevování a zdokonalování se. Cesta, která může být stejně inspirativní jako výsledek.

Zajímá tě, jak kreslit tužkou a jak vybrat tu správnou? Tak to jsi tu správně! Vysvětlíme ti rozdíly mezi druhy tužek, poradíme ti, jak začít kreslit, pokud jsi začátečník, a ukážeme ti super vychytávky, co se ve tvém výtvarném repertoáru doslova blejsknou. Tak jdem na to!

Kreslení tužkou | Tvrdost tužek a jak stínovat? | Návod krok za krokem

Úvod do kreslení tužkou

Kreslení tužkou není skill, kterému se naučíš za den. Ani za týden. No, a asi ani za měsíc. Naučit se kreslit trvá fakt dlouho.

Tip:
- Základní kreslicí potřeby najdeš v kategorii Malování a kreslení
- Chceš se seznámit s kreslením obecně? Mrkni na článek Jak se naučit kreslit? 10 tipů pro začátečníky.

Jak se naučit kreslit?

  • Kresli pravidelně.
  • Studuj, jak kreslit. Správné techniky, anatomii...
  • Měj trpělivost a vůli.

Tady máš pár základních tipů na kreslení tužkou pro začátečníky:

  • Stanov si cíl. Jak chceš kreslit za rok odteď? Co jsi vždy toužil/a nakreslit, ale nikdy to nevyšlo?
  • Začni s jednoduchými tvary. Kreslení je pouze o tvarech.
  • Pracuj s různými tvrdostmi tužek. (Jak s nimi začít kreslit? Dozvíš se o pár řádků níž.)
  • Neměj strach z chyb.
💡 Víš, že...
Kreslení je spočívá ve tvoření linií, bodů a zastínění ploch (převážně) suchou metodou, kdežto malování spočívá v systematickém nanášení barvy v souvislých vrstvách za pomoci štětce? Zjednodušeně: kreslení = čáry; malování = plocha). Nyní už víš, jaký je rozdíl mezi kreslením a malováním - a už se nikdy nespleteš.
Mimochodem, pokud tě zajímá i malování, nezapomeň si přečíst náš článek Jak se naučit malovat.

Druhy tužek - páč není tužka jako tužka

Myslíš, že kterákoliv tužka, co vytáhneš z penálu, je tužka na kreslení? Omyl! Pravdou je, že tužky na kreslení doma najdeš málokdy.

Účel tužky záleží na vlastnostech grafitu (tuhy) uvnitř. Tuha je pouze uhlík (s příměsí jílu). A víš, že grafit je úplně to stejné, co diamant? Akorát má trochu jemnější strukturu. S diamantem totiž uděláš díru do betonu, kdežto grafit se ti zlomí i po pádu ze stolu.

✏ Grafitové tužky: klasika, která nezklame

grafitové tužky, rozdíl mezi tužkami, tužky na kreslení

Tužky dělíme dle tvrdosti. Z toho vyplývá, že každá má jiný účel.

B tužky: top tužky na kreslení

B tužky (black) určitě nesmí ve tvojí sbírce chybět. S nimi vyčaruješ ve svém skicáku cokoliv. Dokonce i obraz, který bude 1 ku 1 odpovídat reálné černobílé fotce. Ale to už mluvíme o profíkách. My tě teprve kreslit učíme.

  • Tužka B: Pro začátek bys měl/a znát stupnice tvrdosti. B tužky na kreslení (stejně jako H tužky) označujeme stupnicí čísel. Tužka B (běžně označovaná jako tužka č. 1) je nejtvrdší z řady B tužek a hodí se spíše na skicování. Nebo třeba na psaní. Z B tužek se nejméně tupí - déle jí vydrží ostrý hrot. A ačkoliv se na ni snažíš tlačit, úplně černou čáru s ní nenakreslíš. To spíš tužku zlomíš. Tužku 1B vol na předkreslení. Jemné, ale přeci viditelné tahy touto tužkou se ti nebudou mazat. Zároveň je ale snadno překreslíš měkčími tužkami.
  • Tužka 2B:  O trochu měkčí a tmavší než tužka č. 1. Svými vlastnostmi je ale tužce B velmi blízko. Použij ji na skicování nebo pokud potřebuješ vybarvit plochu velmi jemně.
  • Tužky 3B a 4BTito pomocníci tě nikdy nezklamou. Pokud nechceš, aby tvá kresba byla příliš tmavá, vystačíš si klidně s těmito měkkými tužkami. Jsou dostatečně měkké a tmavé, takže s nimi nějakou méně komplexní kresbu hravě vystínuješ.
  • Tužka 5B: Tady už začíná přituhovat. Teda... Spíš nabírat na měkkosti. Tužka 5B ti do tvých obrazů vnese opravdu tmavý nádech. A velmi dobře, stejně jako ostatní velmi měkké tužky, reaguje na přítlak. Fakt skvělá tužka na kreslení.
  • Tužky 6B, 7B a 8B: Přestože tyhle tužky nepotřebuješ mít v repertoáru, někdy se fakt šiknou. Jsou to ty nejměkčí tužky, které existují (9B už je přírodní grafit). Nakreslíš s nimi ty nejčernější stíny. Ale pozor, fakt hodně se rozmazávají. A taky jim stačí pád z fakt malé výšky a celé se uvnitř tužky polámou. Zacházej s nimi radši hodně šetrně.

rozdeleni tuzek, druhy tuzek

Črty tužkou na obrázku jsou pouze ilustrativní. Každé zařízení zobrazuje barvy jinak :)

 

Overall, určitě se vyplatí vlastnit celou škálu tužek na kreslení. Pak už mezi tebou a úžasnými kresbami stojí jen vytrvalost a píle.

HB a F tužky: zlatý střed ve světě tužek

  • Máš chuť na ňákou rychločmáranici? Sáhni po HB (neboli tužce č. 2). Je to ideální tvrdá tužka, která se nemaže, a přesto je dostatečně tmavá (podobně jako B). Od toho nese i svoje označení - HB = hard, black (tvrdý, černý).
  • F tužka (tužka č. 3) je HBéčku podobná, ale je o trochu pevnější. O tom vypovídá její označení - F = firm (pevný). Na jemné skicování nebo napsání nákupního seznamu si s ní vystačíš.

H tužky: leda tak pro architekty

Tužky s označením H (hard) asi žádný artista nepotřebuje. Jsou to velmi tvrdé tužky. A nejsou pigmentované. Ty nejtvrdší dokonce skoro nejsou na papíře vidět. Pokud ale rád/a rýsuješ projekty, oceníš je. Skoro se netupí a vůbec se nerozmazávají.

⚙ Mechanické tužky: dej sbohem ořezávání!

Jaké jsou výhody mechanických tužek a mikrotužek?

Kromě obyč grafitových tužek tu je ještě další varianta - a dokonce ekologičtější! Jsou to tužky, které ti vydrží klidně několik let. A jediné, co k nim budeš přikupovat, jsou tuhy.

Mechanické tužky (někdo zdá pod slovem verzatilky) jsou pomocníkem nejednoho kreslíře. A skvělou alternativou, jak kreslit tužkou.

💡 Výhoda č. 1: Jsou univerzální. Můžeš si do nich nakoupit přesně tak tvrdé/měkké tuhy, jak potřebuješ.

💡 Výhoda č. 2: Tuhu si vysuneš z těla tužky, takže nemusíš pořád ořezávat. Pokud neumíš udržet ostrý hrot během kreslení, můžeš si jednoduše dopomoct šmirgl papírem.

💡 Výhoda č. 3: Vydrží fakt dlouho. Což ušetří jak přírodu, tak tvoji peněženku.

💡 Výhoda č. 4: Mikrotužky nemusíš nikdy brousit. Jsou vždy ostré, a to díky tuze o průměru cca 0,5 mm. Díky tomu můžeš kreslit sebemenší detaily.

💡 Výhoda č. 5: Mají pohodlnější grip! Spousta mechanických tužek má ergonomický tvar, který ulehčí tvé ruce.

Průvodce kreslicími technikami

Návod na kreslení tužkou krok za krokem? Here you go! Ukážem ti základní techniky kreslení, se kterými nešlápneš vedle. A to ani pokud jsi tak trochu "výtvarné nemehlo".

Jak správně držet tužku?

Grip jako při psaní: Tužku čapni mezi palec, ukazováček a prostředníček. Přesně tak, jak tě to učili v první třídě. Tento grip je vhodný pro detaily a jemné opravy. Na tužku ale moc netlač, jinak si do papíru vytlačíš rýhu. 

Grip "črtací": Tužku uchop v jedné třetině, ale nejlépe v polovině délky tužky. Nedrž ji mezi třemi prsty jako při psaní. Spíš si ji na prostředníček polož. A hlavně tužku drž volně. Krečovité sevření není ono. Taky měj uvolněné zápěstí, protože to ti dává velký rozsah pro kresbu. Pohybem zápěstím docílíš rozmáchlých tahů a hezkých oblouků.

Grip stínovací: Tužku si polož jemně do dlaně tak, aby směřovala hrotem nahoru. K pohybu používej celou ruku až po rameno (případně loket). Tento grip je vhodný pro stínování nebo kresbu na větší formát.

Stínovaná kresba tužkou: detailní, realistická, plastická.

Jak jistě víš, stínovaná kresba tužkou spočívá v kreslení stínů. A tvoření plastického dojmu. Stínovat můžeš (minimálně) třemi základními způsoby:

Linka - přítlakem na tužku vytvoříš linku o různé tloušťce a sytosti. Přitlačením na začátku linky a postupným ubíráním přítlaku docílíš plastičtějšího efektu (např. oční řasy, vlasy).

Šraf - to je vlastně spousta rovnoběžných linek vedle sebe. Jednotlivé linky můžeš přes sebe vrstvit v jiném úhlu. Tím docílíš jakýchsi čtverečků nebo kosočtverců. Čím menší mezery mezi nimi budou, tím hlubšího dojmu docílíš.

Stín - klasika. Hrot tužky si nakloň tak, aby byl plochou stranou téměř vodorovně s plochou papíru. A lehce po papíře přejížděj. Pro vytvoření hlubšího dojmu přidej další vrstvu. Tak dosáhneš požadovaného plastického efektu.

Takto vypadá stínovaná kresba tužkou:

Jak stínovat?

 Nenech se odradit! Stínování, stejně jako vše ostatní, je o cviku. Je jasný, že tvá první stínovaná kresba bude tak nějak ušmudlaná a nehezká.

 

1. Vyber si, co chceš kreslit. Najdi si předlohu na netu, pořiď fotku... Nebo zkrátka koukej na nějaké zátiší v místnosti. Ideálně něco, co je osvětleno stále stejně a nehýbe se to. Domácí mazlíček není dobrá volba. Pokud volíš fotku, převeď ji na odstíny šedi. Pomůže to.

2. Ujisti se, že si ruku neopíráš o papír. Kresba by se ušmudlala.

3.  Načrtni si základní osu (hrubé obrysy). 

4. Uvědom si, kde je zdroj světla. Nejjasnější místo bude u zdroje, nejtmavší bude v zákrytu.

5. Plochou hrotu začni jemně vybarvovat plochu na papíře. Linkami, obloučky, křížky.. jak je libo. Místa, kde jsou odlesky, nech bílá. Jakmile budeš mít první vrstvu, pusť se do další. Místa, která jsou ve stínu, přejeď tužkou znovu. Plocha bude tmavší - vytvoříš kontrast. A takto můžeš pokračovat téměř do aleluja.

Důležité je netlačit a vrstvit. Tím docílíš jemných přechodů. A během ztmavování si postupně ber měkčí tužky.

6. Rozetři stíny do ztracena. Tento bod není nutný, ale pokud ti přijde, že je kresba tak nějak "kostrbatá", můžeš tužku opatrně rozmazat. Tím kresbu uhladíš. Stačí ti prst, ale super je třeba uchošťour nebo spešl blender.

Stínovaná kresba tužkou pro začátečníky: návod krok za krokem

Stínovaná kresba tužkou pro začátečníky: návod krok za krokem

Lineární kresba tužkou: v jednoduchosti je krása. Fakt.

Kouzlo lineární kresby spočívá v tom, že vynechává šedou zónu. Pro lineární kresbu neboli line art využiješ tužku, ale i inkoust nebo propisku.

Lineární kresbou tvoříš monochromatické kresby z různě silných, tenkých, rovných i zahnutých čar. Lineární kresbou překvapivě dosáhneš i hodně komplexních obrázků.

Tip: Hraj si s přítlakem. Čím více na tužku přitlačíš, tím silnější tah bude. Naopak slabým přítlakem do linie vneseš světlo.

 

Můžeš si zvolit jednoduché linie, obrysy (jako například u kreslených postaviček). Skvěle vypadá i kreslení jedním, popřípadě dvěma až třemi dlouhými tahy. Takhle umělci kreslí například portréty. Kresba pak má abstraktní nádech a působí velice simple. Chce to sice trénink, ale jakmile to dostaneš do ruky, bude to pro tebe mega oddechovka.

Nebo chceš nakreslit nějaké zvíře, ale netroufáš si na stínovanou kresbu? Zvol čáry. Spoustu čar. Vytvoř si obrysy a následně je vyplň zakroucenými linkami.

A pokud rád/a experimentuješ, zkus čistě hru s linkami. Nakresli si pár nahodilých obloučků, které pak budeš kopírovat po celé ploše papíru. Pro doplnění plastičtějšího efektu můžeš využít tečkování. Vytečkuj to místo, které chceš mít ve stínu.

Tady máš pár obrázků na inspiraci

Lineární kresba tužkou je jednoduchá, ale zároveň mocná forma uměleckého vyjádření.

Jak zafixovat kresbu tužkou?

Zvol si vhodný fixativ. Buď umělecký spray přímo na kresbu, nebo lak na vlasy. Překvapivě funguje dobře. Pod kresbu zasuň karton nebo čistý papír (nepoužívej noviny). Protřepej fixativ a nanes ho zhruba z 20-30 cm. Možná se kresba pod vrstvou fixativu rozmočí. Nelekej se, je to žádoucí. Prostě to nech uschnout.

Jaký vybrat papír?

Při výběru papíru na kreslení uvažuj 3 věci:

📜 Rozměr: Klasikou je A4. Tu vol na komplexnější kresby. Při skicování dej šanci menším papírům, třeba A5 nebo A6. Nebudeš se muset tolik zabývat detaily. Volba rozměru je ale samozřejmě čistě na tom, jak to feeluješ.

📜 Struktura: Na kresbu je nejvhodnější jemný papír. Ale ne příliš lesklý. Taktéž některé skicáky na kreslení mají jemně strukturované papíry. Drsné papíry se hodí spíš na pastely. Na kreslení tužkou ne.

📜 Barva: Skicáky a papíry na kreslení mívají čistě bílou nebo jemně nažloutlou barvu. Záleží, jak moc kontrastní kresbu chceš. Najdeš i barevné či černé papíry na kreslení. Ale to už je spíš záležitost bílé pastelky.

Jakou vybrat gumu?

Guma (správně stěrací pryž) je super pomocníkem kreslířů. Ale není pryž jako pryž.

  • Měkká, ohebná a porézní pryž je to, co hledáš. Skvěle vygumuje grafitovou tužku.
  • Tvrdá lesklá pryž patří do penálu architektů.
  • Dvojbarevná guma poslouží jak kreslířům (světlá měkká část), tak architektům (tmavá drsná část).
  • Plastická guma (měkká stěrací pryž) je zlatý grál kreslířů. Nejenom, že si ji vymodeluješ do tvaru, který potřebuješ... Vygumovaný grafit totiž zamodeluješ zpátky a můžeš gumovat dál. Když je kousek plastické gumy úplně černý, vyhodíš ho a utrhneš si nový. Tahle guma je na gumování tak trochu must have.
  • Skvělou vychytávkou je pryž v tužce. Ořežeš ji jako normální tužku a hrotem vygumuješ i ty nejtenčí linie.
A gumovat nebo negumovat? To už je čistě na tobě. Někdo na gumu nedá dopustit, někdo miluje  "raw" kresbu. Ať půjdeš kteroukoliv cestou, hřích to určitě nebude.

Další pomůcky na kreslení tužkou

Suma sumárum, které kreslířské potřeby oceníš?

  • Pořádnou sadu tužek na kreslení (B - 8B),
  • ořezávátko na grafitové tužky, případně šmirgl papír na mechanické tužky,
  • fixativ (buď přímo umělecký spray, nebo lak na vlasy),
  • stojan na kreslení ,
  • skicák na kreslení,
  • blender na tužky (případně vatový tampon či uchošťour),
  • stojan na tužky,
  • pravítko, případně kružítko,
  • a kvalitní osvětlení!

Sady na kreslení

Další produkty, co by tě mohly zajímat!

Tak, a je to! Prozkoumali jsme spolu fascinující svět kreslení tužkou. Objevili mnoho tipů a pár základních kreslicích technik. Teď už je to jenom ve tvé režii. Už víš, jak začít kreslit. Správná volba tvrdosti tužky a studium stínovací techniky ti nabízí nekonečné možnosti k vyjádření kreativity. A seberealizace. A ať už jsi začátečník nebo mírně pokročilý, věříme, že v tomhle článku ses dozvěděl/a aspoň něco nového.

Takže tužky do ručky a nech svou představivost rozkvést na prázdném papíře!

[Autor-Ája]