Jak malovat akrylovými barvami? | Návod krok za krokem

Pokud právě teď stojíš na začátku své umělecké cestypak jsou akrylové barvy tou správnou volbou, která ti otevře brány do světa malování. To, díky čemu jsou tak oblíbené, je jejich všestrannost a snadná použitelnost.

Nemusíš mít žádné elitní vybavení, abys začal/a, stačí ti jen několik tubiček akrylových barev, štětec, plátno… tvoje nadšení a touha tvořit.

Malování akrylem je zkrátka „to pravé ořechové“ pro většinu umělců. Díky jejich široké paletě barev můžeš vyjádřit svoje myšlenky a pocity s neobvyklou intenzitou. A to nejlepší? Technik pro akryl je nespočet a ty můžeš vyzkoušet všechny - od abstrakce až po detailní realismus. 

Nauč se míchat barvy a zkoumat různé techniky… a kdo ví, možná právě v akrylech najdeš svůj jedinečný umělecký styl. Tak proč to nezkusit? Ponoř se s námi do světa akrylových maleb a dostaň svou kreativitu na plátno!

Tip: Mrkni do kategorie Malování a kreslení, kde najdeš všechny tužky, pastelky, barvy...a spoustu dalšího skladem!
 

 

Vlastnosti akrylových barev

  • Rychle schnou: Jednou z hlavních vlastností akrylovek je to, že rychle schnou. Což je vlastně výhodou, protože díky tomu můžeš vrstvit po relativně v krátké době od nanesení poslední vrstvy.
  • Dobře kryjí: Většina akrylovek má dobrou krycí schopnost. Můžeš tak dosáhnout intenzivních barev i při malém množství použité barvy. Což je fajn, ne?
  • Jsou vodou ředitelné: Během malování můžeš barvičky snadno ředit vodou a díky tomu vytvářet i téměř průhledné vrstvy. (Pozor, po zaschnutí, už není akvarel vodou rozpustný!)
  • Jsou flexibilní: Akrylové barvy jsou velmi flexibilní a můžeš je použít v různých technikách, od glazování po scumbling.
Jsi v malování nováček a chtěl/a by ses dozvědět něco o kompozici a perspektivě?  Přečti si náš článek Jak se naučit malovat? 10 tipů pro začátečníky! Čeká tam na tebe i malý průvodce všemi barvami na malování.

Míchání barev

Akrylové barvy se vyrábějí v mnoha odstínech, ale ne vždy seženeš právě ten odstín, který potřebuješ, abys dosáhl/a té správně podobnosti tvého obrazu s předlohou. Všechny akrylovky jsou navzájem kompatibilní, tak je můžeš míchat, jak je libo! Pokud jsou barvičky moc husté, nařeď je vodou nebo akrylovým médiem. 

Díky kombinaci primárních barev (žluté, červené a modré) můžeš vytvořit celou paletu sekundárních a terciárních barev. Pokud budeš s mícháním barviček experimentovat (což vřele doporučujeme!), nezapomeň si zapsat poměry, které jsi použil/a. Protože, pokud se ti odstín zalíbí, budeš si ho dříve či později chtít znovu namíchat.

Akrylové barvy mají tendenci po zaschnutí ztmavnout, proto ti doporučujeme při míchání barev držet odstíny o něco světlejší, než ve výsledku potřebuješ. Pro zesvětlení či ztmavení barev můžeš smíchat základní barvy s trochou bílé nebo tmavě hnědé.

Vyhni se při malování čistě bílé nebo černé. Bílou můžeš lehce tónovat, aby vynikla v případě potřeby dokonale čistá bílá. Naopak černá barva na obraze může působit příliš temně a v přírodě není tak běžná jako jiné odstíny.

📝 Tmavší odstíny můžeš snadno namíchat z protikladných tónů, jako jsou červená a zelená, fialová a žlutá nebo kombinací dvou tmavých barev, například hnědé a modré.

Základní techniky 

Suchý štětec (Dry brush)

Vezmi suchý štětec, akrylové barvy a maluj! Cože? Jen takhle? Ano! Přesně o tom je technika “Suchý štětec”. Očekávat můžeš výsledek, ze kterého ti spadne brada. Tahy suchým štětcem ti na plátně totiž vytvoří divoký mix textur a nepravidelných linií, které ale právě tím získávají na své síle a originalitě!

📝 Zkoušej různé štětce a pozoruj, jaké tahy vytvářejí. Pak si zvol ten, který tvému stylu sedí nejlépe!

Mokrý štětec (Wet brush)

Budeš potřebovat spoustu vody! Tahle technika je totiž naprostým opakem té předešlé. Když akrylovky smícháš s dostatečným množstvím vody, tvůj obraz se promění v jakýsi hybrid mezi akrylem a akvarelem. Můžeš tak změkčit přechody mezi barvami, tvořit rozmazané efekty nebo dodat obrazu organický nádech.

📝Akrylové barvy můžeš navzájem míchat, ale rychle schnou, tak je nutné s nimi pracovat v rychlejším tempu!

Špachtlování

Malování špachtlí je technika plná čisté improvizace a kreativity! Vezmeš špachtli a nanášíš barvu na plátno, v hrubých vrstvách a různých strukturách. Kombinace rychlých tahů, nespoutané hravosti a kontrastních linií vytváří poutavé obrazy, které často ožijí až při pohledu z určité vzdálenosti.

📝 Dávej pozor na to, aby barva byla stále tekutá a poddajná, abys ji mohl/a míchat přímo na plátně.

Lití barev na plátno (Pouring)

Zapomeň na klasické štětce a houbičky - s pouringem barvy na plátně sami ožívají a tvoří magické kompozice barev a textur. A co teprve kombinace různých pomůcek! Kelímky, cedníky, pet lahve - všechno se může stát nástrojem pro tvoji kreativitu. Pouring je zábavný, rychlý a každý výsledek je unikátní, jako ty sám/sama.

📝 Budeš potřebovat akrylové barvy, pouring medium, kelímky na barvu, míchátka, vodu a podklad - ideálně plátno.

Tečkování

Tečkování je celkem "easy" technika, na kterou ti stačí jen kulaté tečkovací pomůcky a akrylové barvy, ale v podstatě můžeš použít cokoliv, co má kulatou špičku (špendlík, obyčejnou tužku, nebo dokonce druhý konec štětce - jen z těchto materiálů ti půjde barva hůř dolů).

📝 A co je na tom nejlepší? Tečkování může zkusit kdokoli, i když si myslí, že na malování nemá vrozený talent. Tak proč nezkusíš vykouzlit něco pěkného i ty?

Houbičkování

Tuhle metodu si zamiluješ, pokud se chystáš malovat větší plochy (třeba pozadí pro tvůj obraz), nebo neholduješ precizním liniím a ostrým hranám. Houbičkování je zkrátka ta pravá cesta, pokud chceš vytvořit něco, co vypadá jako umělecké dílo, aniž bys musel/a trávit hodiny nad každým detailem.

📝 A jak zvolit velikost houbičky? Malé plátno? Malá houbička. Velké plátno? Velká houbička.

Jaký podklad zvolit?

Akrylové barvy jsou univerzální a přizpůsobivé, malovat jimi můžeš na látku, dřevo, plast, sklo, papír, karton, kov, kůži a koženku, plátno i kámen. 

Pokud se rozhodneš pro malbu na plátno, je to ta nejlepší volba! Plátno natažené na napínacím rámu ti poskytne ideální povrch pro práci s akryly. Přestože můžeš použít i papír, zvol takový, který je určený speciálně pro akrylové barvy. Má vyšší gramáž - barva se ti do papíru nevsákne a zůstane hezky na povrchu.

📝 Pomocí akrylu můžeš malovat i na textil, keramiku nebo porcelán a tvořit, jak se ti zlíbí!

Zajímá tě kromě malování také kreslení? Přečti si článek Jak se naučit kreslit? 10 tipů pro začátečníky nebo se mrkni na všechny naše články o Malování a kreslení.

Pomůcky k malování

Kromě samotných barev budeš potřebovat nádobku s čistou vodou, která ti umožní snadné čištění štětců mezi různými barvami a využiješ ji i k ředění barev. Papírové ubrousky se hodí na utírání štětců nebo k odstraňování přebytečné barvy z palety.

Určitě se ti bude hodit i paleta, na které můžeš míchat různé odstíny a barevné kombinace. Paleta by měla být pevná a snadno čistitelná.

Správně zvolené štětce jsou nepostradatelnou součástí výbavy každého malíře. Doporučujeme ti, mít několik štětců různých velikostí a tvarů, abys snadno dosáhl/a nejrůznějších efektů a detailů na plátně.

Jak zafixovat hotový obraz?

Výhodou akrylových barev je to, že jsou voděodolné. Nemusíš se tedy bát, že by ti vylitá sklenička na plátno tvůj obraz znehodnotila. Pokud chceš svoje dílko ještě více ochránit a udržet ho v dokonalém stavu ještě po delší dobu, můžeš použít fixační lak nebo sprej.

📝 Zaujaly tě akrylové barvy? Nebo toužíš vyzkoušet něco jiného? Mrkni do naší sekce Malování a kreslení, máme tam pomůcky pro každý směr tohoto koníčku.

[Autor-Lucka]