Jak sestavit svůj první balík v Magic: The Gathering

Už chvíli hraješ Magic, máš slušnou sbírku karet a říkáš si, že by to chtělo něco nového? Přišel čas postavit tvůj první balíček!

Tip: Pokud ještě žádné MTG karty nemáš, doporučujeme podívat se do sekce Předkonstruované balíčky.

1. Kde začít?

Pokud už víš co za balík chceš vytvořit, super. Pokud ne, tady je pár tipů, jak si vybrat. 

Máš nějakou oblíbenou kartu?

Zkus balík postavit kolem ní! Pokud ale nemáš dost karet na balík, do kterého by karta pasovala, necpi ji tam na sílu. Balík pak nebude tak dobře fungovat.

Líbí se ti nějaká barevná kombinace?

Postav si deck v barvách tvé oblíbené guildy (kombinaci)!

mtg guildsLíbí se ti určitý styl hry?

Láká tě zabíjet všechno, co tvůj protihráč zahraje, dokud nevyhraješ hru? Nebo se ti líbí spíš agresivní typ, který chce vyhrát dřív, než se protihráč rozkouká? Zkus si nejdřív vybrat styl hry a podle něho stavět.

Pokud ještě nemáš moc karet, zkus začít tím, že si karty roztřídíš a podíváš se, kterých barev máš nejvíc – tam budeš mít největší výběr a pravděpodobně i lepší možnosti.

Tip: Jestli si chceš rozšířit sbírku, všechny aktuální karty najdeš v sekci Magic: The Gathering

 

2. Balík musí mít cíl

Pokud už máš vybrané barvy nebo konkrétní karty, co chceš hrát, než začneš stavět, řekni si, co bude cílem tvého balíku. Jak přesně vyhraje, co jsou jeho silné stránky a co slabé. Později ti to pomůže při výběru karet.

V Magicu jsou 3 základní typy decků:

2.1. Aggro

Agresivní decky jsou často jenom v jedné barvě a jejich cílem je zabít protihráče co nejdřív. Hrají spoustu levných kreatur, spellů, co dávají damage, a využívají mechaniky jako Haste, Mentor a Exert.

lightning boltgoblin chainwhirlermonastery swiftspear
 

2.2. Control

Control decky se snaží zabránit protihráči dělat cokoliv, o co se snaží, a vyhrát až v pozdější fázi hry. Typické jsou pro ně counterspelly, zabíjení a lízání karet.

search for azcantamana leakpath to exile
 

2.3. Combo

Cílem combo decků je, jak už název napovídá, poskládat určité karty dohromady a tím vyhrát hru. Pro combo decky je typické hodně lízání karet, aby co nejrychleji poskládaly combo.

aetherflux reservoirral storm conduitulamog the ceaseless hunger


Typů decků je mnohem víc. Tyhle jsou jenom základní, ale pro představu by měly zatím stačit.

3. A můžeme začít stavět

Ze všeho nejdřív si vezmi všechny karty v barvě/barvách, které chceš hrát, a zbytek dej bokem. Pokud jsi začátečník, doporučujeme nemít v balíku víc než 2 barvy.

Potom si karty roztřiď na kreatury a ostatní karty (landy nechej zatím bokem).

Vyskládej si je vedle sebe podle manacostu, creatury a ostatní spelly zvlášť.

karty-deck

V 60 karetním balíku se obecně doporučuje:

- 24 landů

- 24 kreatur

- 12 non-creature spellů

 

Častá chyba, kterou nováčci dělají, souvisí s tzv. křivkou (mana curve). Aby balík dobře fungoval, je třeba mít správně rozložené karty, aby bylo vždycky co hrát.

Kdyby sis do balíku dal jenom velké, silné, drahé potvory, neměl bys v prvních kolech co hrát a naopak – kdybys měl jenom levné, zahrál bys je všechny v prvních kolech a nezbyly by ti v ruce žádné karty.

Doporučená křivka vypadá asi takto:

mana curve

To všechno se ale může změnit v závislosti na tom, jaký typ decku hraješ. Agresivní balíky budou nejspíš hrát více kreatur a křivka bude níž (více levnějších karet). U controlu naopak bude typické méně creatur atd.

  

4. Pár rad na závěr:

  • Nehraj v balíku karty jenom protože jsou silné samy o sobě, pokud do balíku nezapadají.
  • Pokud můžeš, hraj každou kartu víckrát. Díky tomu budeš mít balík konzistentnější a budeš se moct spolehnout na to, že ti karta přijde. 
  • Neměň balík hned po první hře. Každý balík je silný a slabý proti různým stylům. Hraj s ním co nejvíc a po hře zapřemýšlej, jaké karty by ti pomohly a jaké byly k ničemu.

Tip: Jednotlivé karty najdeš v naší sekci kusovky

[Autor-Sony]