Kostky 3x3x3
Originální a zároveň nejoblíbenější verze Rubikovy kostky je právě 3x3x3. Všichni ji známe. Ale jak ji složit? Na řešení nemusíš přicházet sám – nauč se skládat začátečnickou metodou podle návodu. Jestli se chceš začít věnovat speedcubingu, postupně budeš nabalovat další znalosti a učit se pokročilejší metody a algoritmy. Díky tomu, že je 3x3x3 nejrozšířenější ze všech kategorií, budeš často potkávat lidi, se kterými si můžeš vyměňovat tipy a triky. Zobrazit více
Jedna z nejlepších speedcube kostek pro začátečníky díky skvělému poměru cena/výkon na trénování rychloskládání.
Klasická 3x3x3 kostka
Nejznámější a nejvíce skládaná je 3x3x3 kostka. Umět ji složit je základ celého speedcubingu. 26 krychliček ve 3 vrstvách: 8 rohů, 12 hran a 6 středů. Celkový počet kombinací na kostce je 43 252 003 274 489 856 000. Vybereš si magnetickou nebo kostku bez magnetů? Stickerless (bez samolepek) nebo stickered (černou s barevnými samolepkami)?
Historie Rubikovy kostky
To, že kostku vynalezl maďarský sochař a architekt Ernö Rubik v 70. letech 20. století, je známá věc. Věděl jsi však, že byla nejprodávanějším produktem na světě? Podle stejného principu pak byly vytvořeny jiné verze hlavolamu.
Rekordy v 3x3x3
Aktuální single rekord ve složení klasické rubikovky ve neuvěřitelných 3,13 sekundy! Tento čas pokořil Američan Max Park v roce 2023. Nejlepší průměrný čas (= average - průměr 5 solvů, nejlepší a nejhorší časy se škrtnou a ostatní se zprůměrují) je 4,48 sekund. Toho dosáhl Číňan Yiheng Wang v roce 2023.
Český rekord drží Matěj Grohmann jak za single (4,97 s), tak i za average (7,22 s). Oba rekordy pokořil v roce 2019. Doteď se žádnému Čechovi nepodařilo jeho rekordy překonat.
Větší i menší kostky
Existuje ale taky 2x2x2 kostka a nebo větší – 4x4x4, 5x5x5, 6x6x6 a 7x7x7. Všechny tyto jsou soutěžní. Ve specializovaných speedcube shopech se ale dá koupit i kostka 15x15x15! Ta je ale spíš pro zajímavost.
Jiné tvary
Pokud se ti tvar kostky jakékoliv velikosti okoukal, můžeš zkusit jiné hlavolamy: Pyraminx, Megaminx, Skewb, Square-1, Mirror cube nebo Clock. V posledních letech jejich kvalita stoupla a zážitek ze skládání je tak stejně příjemný jako u vychytaných trojek. A většina z nich je i soutěžní!
Příslušenství ke speedcubingu
Časem se ti kromě samotné kostky můžou hodit i jiné věci. Pro změření přesného času se ti bude hodit podložka s timerem. Protože roli hraje každá setina, občas kostkou nevybíravě hodíš, abys stopnul čas. Díky podložce se ti nezničí ani kostka, ani stůl. Pokud už kostka nejede tak, jako když byla nová, asi potřebuje vyčistit a namazat. Na mazání se používají speciální mazadla, tzv. lube. Pokud skládáš stickered kostky, budou se ti časem hodit nové samolepky na výměnu. Prevencí zašpinění a poničení kostky je nosit ji v pytlíku nebo pouzdru. No a jestli jsi spíš sběratel, oceníš stojánky na kostky.
Jak složit rubikovu kostku, jak ji vyčistit a namazat, různé algoritmy i rozhovory s rekordmany najdeš ve speedcube článcích.