Kostky 6x6x6
Jestli už jsi vyrostl z 4x4x4 i 5x5x5, tak jsi tu správně. Od 5x5x5 nahoru už se ke skládání používají podobné metody. Pokud už tedy předcházející velikosti umíš, půjde ti učení snáz. Jak už asi víš, 6x6x6 kostky nemají pevné středy, stejně jako ostatní sudé kostky. Takže i u nich musíš znát barevné schéma, aby sis středy složil.
I u kostek 6x6x6 najdeš i magnetické verze, které ti pomáhají při skládání zarovnat hrany a dělají kostku přesnější. Zobrazit více
V-Cube 6
Stejně jako menší kostky mají svoje názvy (Rubikova pomsta, Profesorova kostka...), tak i šestka má svůj název, a to V-Cube 6. V-Cube je ale i značka, vlastněná firmou Verdes Innovations, která patří Řekovi jménem Panagiotis Verdes. Ten jako první sestrojil mechanismus, který umožňuje výrobu 6x6x6, 7x7x7 atd. až 11x11x11 kostek. Před jeho vynálezem byla šestka vnímána jako nesestrojitelná. Na rozdíl od trojky, čtyřky a pětky, které byly vynalezeny v 70. a 80. letech, V-Cubes byly patentovány až v roce 2004 a velkovýroba začala v roce 2008. Od té doby se mechanismy zdokonalují a velké kostky vyrábějí samozřejmě i jiné značky než V-Cube.
Rekordy
Rekordním časem kostky 6x6x6 je neskutečných 59,74. Dosáhl jej Max Park z USA v roce 2022, a stal se tak prvním člověkem, kterému se kdy povedlo složit kostku 6x6x6 pod minutu. Českým rekordmanem je opět, jako u trojky i big cubes, Matěj Grohmann s časem 1:39,99.
Jak složit 6x6x6
Ve spolupráci právě s Matějem Grohmannem jsme vytvořili video a článek o tom, jak složit 6x6x6. Doporučujeme ale jít postupně: nejprve se naučit skládat 3x3x3, pak 4x4x4 a postupně dojít až k těm největším kostkám.
Kolik je velikostí Rubikovy kostky?
Kategorie (větších) Rubikových kostek nabízí speedcuberům široké pole působnosti (a výzev). Čím větší kostku skládáš, tím vzácnější tvůj um je - protože který speedcuber skládá 8x8x8 kostku, že?
Zatímco ikonická 3x3x3 Rubikova kostka zůstává nejspíše nejoblíbenější (a zcela určitě nejpopulárnější), existují také kostky větších rozměrů, které představují zcela nové principy. Mezi ně patří 4x4x4, 5x5x5 a dokonce i 7x7x7 kostky. Všechny tyto větší kostky jsou používány v oficiálních speedcube soutěžích a přinášejí hráčům rozmanité úrovně obtížnosti.
Pro speedcubery, kteří hledají opravdu náročné výzvy, existují kostky ještě větších rozměrů, jako jsou 8x8x8 a větší. Možná to zní neuvěřitelně, ale aktuálně je k dispozici monstrózní 33x33x33 kostka, která představuje neskutečně (časově) náročnou výzvu i pro ty nejzkušenější hráče.
Alternativní tvary rubikovky
Pokud jde o alternativní tvary (Rubikových) hlavolamů, existuje celá řada fascinujících možností. Mezi tyto alternativy patří Pyraminx, Megaminx, Kilominx, Ghost Cube, Mastermorphix, Skewb, Square-1, Mirror Cube a Clock. Tyto hlavolamy přinášejí nové a zajímavé výzvy pro hráče, kteří chtějí otestovat své dovednosti mimo klasický tvar kostky. Mnoho z těchto jiných tvarů lze použít i v oficiálních speedcube soutěžích.