Kostky 8x8x8 a větší
Kostky 8x8x8 a větší (tzv. huge cubes) už nejsou sice kostky na speedcube soutěžení, ale je to pořádná výzva pro každého milovníka Rubikových kostek a hlavolamů. Skládat takovou 15x15x15 je zábava na hodiny a když zvládneš i tu, vždy můžeš jít o úroveň dál. Populární je také na takhle velkých kostkách skládat nejrůznější obrazce a nápisy. Největší kostka, která kdy byla vyrobená je 33x33x33! Zobrazit více
Liché jsou lepší?
Když se člověk podívá na to, jaké huge cubes byly vyrobeny, všimne si, že liché kostky jsou vyráběny dřív než sudé. Třeba kostka 19x19 už je vyráběna ve velkém, ale 16x16, byť je menší, ještě vyráběna není. Roli v tom hrají pevné středy u lichých a nepevné u sudých kostek. Liché kostky jsou snazší jak na výrobu, tak na manipulaci. Přesto jsou všechny huge cubes dost drahé, protože je mechanismus náročný, ať už u liché nebo u sudé kostky.
Proč jsou zakulacené?
Možná sis všiml/a, že zatímco klasická 3x3x3 kostka je opravdu ve tvaru kostky, s rovnými stranami, některé velké kostky jsou zakulacené (pillowed). Proč to tak je? Je to jednoduché. Pokud má kostka hodně dílků, ty vnější musí být větší, jinak by se kostka při otáčení rozpadla – to je dáno geometrií. Aby byly všechny dílky stejně velké, je potřeba povrch zakulatit.
Menší kostky a jiné atypické hlavolamy
Jak určitě víš, existují menší rubikovky - jejich výhodou je to, že je možné je složit do 10 minut, a tak se skládají na oficiálních speedcube soutěží. Nejmenší kostkou, která se závodně skládá, je 2x2x2, pak samozřejmě klasická 3x3x3, 4x4x4, 5x5x5, 6x6x6 a 7x7x7. A nenech se zmást - na soutěžíšch nemusíš skládat pouze hlavolam ve tvaru kostky - můžeš zazářit i v jiných tvarech: Mastermorphixu, Skewbu, Squanu, Mirror Cube, Pyraminxu, Megaminxu, Kilominxu, Ghost Cube nebo třeba Rubikových hodinách.