Begleri a základní gripy a triky

Dneska si ukážeme základní triky s begleri! Jakmile máš begleri připravené podle svých preferencí tak, jak jsme ti to vysvětlovali v článku Begleri aneb jedna z nejlepších skilltoys, můžeš se pustit do učení se triků, ať se z tebe stane profík co nejdříve.

Tip: Všechna begleri najdeš v kategorii Begleri.

V řeči begleri se manipulování s touhle hračkou říká slingování. A jaký by tedy měl být začátek pro slingera? Obecně jde o to hrát si, experimentovat, zjišťovat, co mě baví, a zjišťovat, co mi nejde. To, co mě baví, to mi bude dělat radost a bude mě to motivovat, a to, co mě nebaví, mě bude posouvat dopředu (a to ve všech aspektech života). Je to prostě taková šedá zóna, která ukazuje, čemu se máš věnovat.

Zkráceně - pokud se chceš uklidnit a utěšit, vyber si trik, který umíš. Pokud se cítíš na nějakou challenge, vyber si něco, co neumíš, a posuň se trochu dál

Základní gripy

Nejdříve bychom si měli sepsat základní gripy (úchopy), abys pak nebyl zmatený, když o nich v jednotlivých tricích budeme mluvit.

V základních úchopech je jeden bead držen mezi prsty, zatímco druhý se volně pohybuje. Všechny gripy, kromě bottom, lze provést standardně (bead se nachází na vnitřní straně dlaně) nebo na fakie (bead se nachází na vnější straně dlaně).

Top (vrchní) grip: Bead nebo přilehlá část stringu je uchopena mezi palcem a ukazovákem

High (vysoký) grip: Bead nebo přilehlá část stringu je uchopena mezi ukazovákem a prostředníkem

Mid (střední) grip: Bead nebo přilehlá část stringu je uchopena mezi prostředníkem a prsteníkem

Low (nízký) grip: Bead nebo přilehlá část stringu je uchopena mezi prsteníkem a malíčkem

Bottom (spodní) grip: Bead nebo přilehlá část stringu je uchopena pouze malíčkem

Tip: Všechna begleri najdeš v kategorii Begleri.- můžeš tam najít i právě Monkey´s Fist od Begleri Twister.

Air Pump

Obecně při slingování je důležité držet string napnutý. Air pump je asi nejjednodušší pohyb, ve kterém toto zavnímáš.

opt_air-pump1opt_air-pump2opt_air-pump3opt_air-pump4Jak vidíš, nejedná se o nic jiného, než o obyčejné zhoupnutí na obě strany - z top gripu do bottom gripu. Když člověk ucítí stálý tlak na tom drženém beadu, je to správně. Jakmile to ale začne hopkat a ucítíš také cukání v drženém beadu, pak je třeba pracovat na plynulosti a zkoušet to opravdu tak dlouho, dokud není string pořádně napnutý po celou dobu toho pohybu.

Důležité je, hlavně tedy, když se snažíš dostat bead do bottom gripu, otočit zápěstí směrem nahoru. Bead ti tak hezky zapadne do dlaně, kdežto kdybys ji měl nasměrovanou jinak, budeš po něm marně "tlapat", ale nechytneš ho.

Co je důležité nejen při tomto triku

Poloha zápěstí, rotace, pozice prstů, naklonění dlaně - cílem je v podstatě rozhýbat ty prsty, které se tak často nepoužívají, což je malíček a prsteníček. V momentě, kdy to už člověk zvládne chytnout rukou kolmo, prsty jsou zvyklé a můžeme pokročit zase o kus dál.

Palm Flip

U tohohle triku využiješ znalosti Air Pumpu. A nezapomeň - string musí být pořád napnutý!

opt_palm-flip1opt_palm-flip2opt_palm-flip3opt_palm-flip4opt_palm-flip5

Nejdřív pustíš horní bead, necháš ho spadnout, přešvihneš ho přes celou dlaň nahoru a pak chytneš spodek. No a pak to jen opakuj, aby sis to pořádně nacvičil. Díky Palm Flipu vlastně pochopíš takový základní princip, jak begleri vlastně funguje - jakmile se totiž naučíš jenom základní Palm Flip, tedy otočku kolem dlaně, už můžeš vzít kamaráda, naučit ho to taky a jenom pomocí tohohle jednoduchého elementu můžete zahájit kooperativní hru.

opt_kooperace1opt_kooperace2opt_kooperace3opt_kooperace4opt_kooperace5

Jeden hráč udělá Palm Flip, druhý nastaví dlaň a chytá bead. Jakmile ho chytí, taky udělá Palm Flip a pak bead pošle zpátky. Je to úplně to samé, co normální Palm Flip, jen to prostě trénujete s kámošem spolu, a tak trénujete i koordinaci.

Výzva! Zkus to s kámošem potrénovat tak, že budete mít begleri v obou rukou.

Transfer

Dalším navazujícím trikem je tzv. Transfer. Je to úplně nezákladnější způsob, jak změnit právě výše zmiňované gripy (mezi kterými prsty držíš bead). Dá se měnit pomocí roztočení volného beadu, zpravidla nahoru, nebo dolů.

Když se begleri točí "dolů" (z pohledu vnitřní části dlaně), grip se bude měnit z top do high, pak low, pak bottom. Naopak, když budu begleri točit nahoru (z pohledu vnitřní části dlaně), grip se bude měnit z mid do high, pak top a tak dále.

Transfer je ten samý pohyb, co je při Palm Flipu, akorát se tady na začátku ukáže ukazovákem před sebe. Volný bead se pak lehoučce přehodí přes ukazovák, pak se prostředník spojí s ukazovákem - a hele! Máš bead držený v high gripu. A pak zase zpět - když opět zvedneš prostředník a pevný bead je tak zeshora volný (přidržet ho můžeš palcem), švihnutím nahoru ho dostaneš zase nad ukazovák do top gripu.

opt_transfer1opt_transfer2opt_transfer3opt_transfer4

Jakmile máš transfer high grip, není nic těžkého na tom se vrátit zpět do top gripu.

opt_transfer-zpet1opt_transfer-zpet2opt_transfer-zpet3opt_transfer-zpet4

Wrap

Co je Wrap? Begleri se namotá stringem na dva prsty, ať už nahoru, nebo dolů. Nejlepší je tenhle trik provádět z transferu, tedy jakmile se dostaneš do high gripu. Pak je ještě One Finger Wrap, kdy se string namotá jen na jeden z těch prstů (jeden tedy pokrčíš, aby se na něj string nenamotal).

opt_wrap1opt_wrap2

Herní roviny

Air Pump, Palm Flip, Transfer, Wrap - všechny tyto triky se dají udělat ve třech základních rovinách. A když už se člověk naučí nějaký trik, tak je dobré si ho vyzkoušet ve všech. Mluvíme o rovině kola, stěny a, té nejtěžší, země.

opt_roviny

Je důležité hrát v herní zóně

Herní zóna je vždycky uprostřed prstu - tedy mezi jeho rýhami. Je to jednoduché, u dlaně má totiž prst větší obvod, než na jeho konečcích. Proto pokud bys hrál u dlaně, string ti bude připadat kratší, kdežto kdybys hrál na konečcích, bude dlouhý. Tato herní zóna je tedy průměrem a nejoptimálnějším místem, kde begleri triky provádět.

kde hrát s begleri

Jak se zlepšit?

Při učení nového triku je také důležité myslet na to, že existuje něco jako svalová paměť, která se neustále učí. To znamená, že pokud si budu neustále opakovat nějaký nový cvik, musím dbát na to, že se na něj musím i vyspat a zkusit to další den znovu - nejde se to naučit v jednu chvíli všechno. Nech si pauzy, trénuj a opakuj.

Při tréninku samozřejmě narazíš na další lidi, kteří slingují, a na jejich videa. Je super to sledovat a učit se od nich, ale na druhou stranu si nech taky svůj prostor a moc se s nimi neporovnávej - měj své tempo, cestu, triky, fantazii se meze prostě nekladou. Zezačátku se ti může zdát, že ti nezvládneš, ale věř, že je to fakt jen o cviku a trpělivosti. Tvoje prsty se přizpůsobit zvládnou!

 Jaké begleri vidíš na obrázcích?

V návodu můžeš vidět konkrétně Begleri Monkey´s Fist, které je vhodné jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Vybrat u nás si můžeš vybrat ze tří typů (ale barev je samozřejmě více) - begleri s lehkým skleněným beadem o průměru 25-26 mm pro úplné začátečníky, s těžším kovovým beadem o průměru 25-26 mm a malým kovovým beadem o průměru 22-23 mm pro pokročilé i profíky.

Kdyby tě zajímala ještě jiná begleri, nezapomeň, všechna je najdeš v kategorii Begleri!

[Autor-Ája]