Jak hrát netradiční venkovní hru Spikeball?
Už jsi někdy slyšel o Spikeballu? Možná se ti to dostalo do podvědomí skrze název Roundnet. Každopádně oba dva názvy značí jeden a ten samý sport, respektive Roundnet je ten samotný sport, kdežto Spikeball je americká značka, která ho nejvíce proslavila prodejem Spikeball setů.
Dva týmy po dvou hráčích stojí okolo malé sítě připomínající trampolínu a snaží se odpálením míčku obelstít soupeře. Zní to jednoduše? Tak se pojď podívat, jak to vypadá v (ne)praxi!
Spike ball či roundnet je nový dynamický sport pro čtyři hráče. Pravidla jsou velice jednoduchá na pochopení, avšak v praxi je to složitější - hra strašně rychle "odsejpá" a člověk, než se zorientuje, třeba prohraje. Zároveň je to ale velmi akční a soutěživý sport, který je vhodný jak do parku, protože se dá snadno sbalit do ruky, tak na pláž či jen na zahradu. Doba hry se odhaduje asi na 20 minut a doporučuje se i pro děti od pěti let. Roundnet set je zkrátka skvělou volbou pro každého.
Tip: Roundnet (dokonce i v kovové variantě!) i ostatní společenské venkovní hry najdeš v kategorii Venkovní hry.
V krabici je hromada dílů, jak je sestavit?
Tak zaprvé, co že se vlastně v setu nachází? Dva až tři míče (záleží na balení, které si zvolíš) - jeden trénink, který je větší, pak menší pro klasickou hru. Dále pak případně pumpičku, kterou míče nafoukneš tak, aby byly schopné se odrazit, dále konstrukci, kterou spojíš do kruhu a s nožičkami postavíš na zem. Na to pak natáhneš poslední díl, a to síť, kterou sice musíš hodně napnout, ale zároveň dej pozor, aby se nepřetrhla - to bys měl jinak po srandě! Začni s natahováním do čtverce, pak až další strany.
Na čem jsou založená pravidla
Postavení hráčů
Jak jsme již řekli, při hře jsou potřeba dva týmy po dvou hráčích. Při podání jsou postaveni do tvaru X - každí dva spoluhráči stojí vedle sebe a naproti mají svého soupeře. Po podání, tedy odpálení míčku do sítě, pohyb není nijak omezen, takže hráči mohou libovolně pobíhat okolo sítě.
Podává vždy tým, který v předešlé výměně zvítězil. Hráči týmu se v jednotlivých podáních střídají. Míč odpal do síťky směrem k protihráči, tím pak nastává jeho chvíle.
Pozor! Jestli odehraješ jiným než soupeřovým směrem, podání musíš zopakovat!
Hrajeme!
Po podání se tedy hráči mohou pohybovat jak chtějí. A pokud jsi hráčem beachvolleyballu, možná tě překvapí, že ti tady teď skoro doslova přetlumočíme jeho pravidla.
Zaprvé - platný je ten míč, který se odrazí od síťky - zde se teda zrovna nejedná o pravidlo volejbalu, ale je to ekvivalent k přehození sítě. Jakmile se míček jednou odrazí, znamená to, že jakoby "přeletěl síť" a je teď v soupeřově režii. Míč se nesmí znovu dotknout sítě nebo rámu, v takovém případě míč i bod získává soupeř.
Po odehrání si spoluhráči mohou přihrát maximálně dvakrát a třetí odpal už musí jít do sítě. To znamená, že pokud se míč odrazí od sítě a jsem na tahu já, můžu ho do sítě poslat hned zpět, aby hrál protihráč, nebo ho můžu odpinknout spoluhráči. Ten pak míč může poslat do sítě, nebo mi ho přihrát ještě jednou. Jakmile by mi ho ale přihrál, já už s ním v tomhle případě musím mířit do sítě.
Výměnu prohrává tým, který není schopný míček odrazit od síťky, tzn. pokud se jí dotkne více než jednou, odrazí se od rámu, spadne na zem, nebo chytí míč, i když je na řadě soupeř.
Tip: Míček můžeš odrážet jakkoliv, hlavou, trupem, dokonce i nohama - hlavně, že se odrazí od sítě! Nejpohodlnější je to ale přeci jenom dlaní.
Bodování
Výměnu prohrává tým, který neodehraje míček na síťku protihráčům. Jako neplatný míč se počítá jakýkoliv dotek míčku o rám (takže ráfku, nebo nožiček). Zároveň taky pokud se míč odrazí od síťky dvakrát.
Hraje se do 21 bodů beze ztrát s více než dvoubodovým náskokem. Bodovou hranici si ale můžeš jakkoliv přizpůsobit, takže si s kámošema hrajte klidně do 10, ale i do 100 bodů!
Pokročilá pravidla
Jestli jsi cílevědomý a nestačí ti klasická pravidla, zkus při podání zaujmout pozici 2 m od konstrukce.
Hráči by měli předejít vzájemnému překážení, když odehrávají míč.
Pokud v odehrání někdo neúmyslně překáží druhému týmu, míč se opakuje. Pokud je ale blokace úmyslná, bod získává znevýhodněný tým.
Míč může při odehrání "do kapsy" změnit svůj směr (odrazí se na okraji síťky, ale konstrukce se nedotkne) - takový míč je považován za platný. Pokud ale není jasné, zda se jednalo o odehrání do kapsy, míč se opakuje.
Tak co, jak tě zaujala tahle zajímavá "síťová" hra?
[Autor-Ája]