Ultimate frisbee je sport, který zaujme snad všechny věkové kategorie. První světový šampionát se konal již v roce 1983, konkrétně ve švédském Gothenburgu.
Dneska tenhle sport hraje asi 100 tisíc lidí ve 40 zemích. A my jsme jednou z nich! Tímhle sportem se konkrétně zabývá Česká asociace létajícího disku (ČALD).
Oblíbeným výrobcem disků na Ultimate je třeba Discraft, u nás jich od něj najdeš fakt hromadu!
Na obrázku můžeš vidět jeden z našich českých týmů. ČALD (Česká asociace létajícího disku) se soustředí na tři moderní sporty s disky – ultimate frisbee, o kterém se dnes budeme bavit, discgolf - házení disku do koše, a freestyle frisbee, které se zaměřuje spíše na cool triky za použití disku i těla.
O některých jsme taky točili video Jak na pokročilé hody. Zásadním principem všech tří her s diskem je myšlenka fair play. Jinak jsou to dost odlišné sporty.
A jestli tě zajímá něco o ostatních sportech s diskem, leč úplně jiným, přečti si článek Jak začít hrát discgolf.
V dnešním článku tě provedeme týmovým sportem s jasně danými pravidly, Frisbee Ultimate, a to od A do Z. Tak co, jsi připraven poznat stručná a přehledná pravidla Frisbee Ultimate tak, jak ho hraje Praha?
Příprava a základní princip hry
Hra začíná tak, že se naproti sobě postaví dva týmy po sedmi lidech a hrají na ploše o délce fotbalového hřiště (100 m) a jeho poloviční šířce (32 m). Levou a pravou část hřiště tvoří zóny, každá dlouhá 17 m.
Na začátku má hráč disk - ten z jedné strany vyhodí na druhou stranu hřiště, kde stojí jeho spoluhráči. Tým tento disk přijme a následně se disk snaží dostat do soupeřovy zóny. V tom spočívá celý princip hry.
Pravidla při snaze dostat disk do zóny
Člověk s diskem nesmí běhat!
Chytíš výhoz, super! Problém je, že se nemůžeš rozeběhnout a dostat disk tam, kam chceš. Ve chvíli, kdy dostaneš disk do ruky (třeba tzv. "na čápa"), jedna noha musí zůstat úplně přikovaná k zemi a jediné, co můžeš dělat, je tzv. pivotování - točení se na místě.
Můžeš si nakročit do všech stran, jak daleko dokážeš, ale jedna noha stále zůstane na zemi.
Nenechej si sebrat disk z ruky
Cílem protihráče je sebrat ti disk a dostat ho do tvojí zóny - stejně jako míč do branky při fotbale. Co si ale nemůže dovolit, je vzít ti disk, pokud ho stále držíš. Sebrat ho může jen, pokud letí ve vzduchu - takže pozor, může ti ho srazit, když někomu nahráváš.
Máš 10 s na odhoz
Jakmile chytíš disk a přijde k tobě protihráč, počítá ti 10 vteřin - ty ten disk musíš někomu nahrát dřív, jinak tvůj tým ztrácí držení disku a začne útočit druhý tým.
Jak se můžu pohybovat na hřišti
Frisbee ultimate je bezkontaktní sport, a tak se netoleruje žádné strkání, vrážení ani sahání. Ke kontaktu tedy samozřejmě dochází, existuje řada situací, kdy se tak stát může, například pokud hážu diskem, odhodím ho a v tu ránu mě obránce bouchne (stejně tak ale já mohu omylem vrazit házející rukou do něj).
Takových situací je nepřeberné množství, proto je nejlepší, když se hráči prostě nějak mezi sebou dohodnou, případně, když dojde ke kontestované hlášce (o té později).
Je také pravidlo, že aby nedocházelo ke kontaktu, obránce musí stát minimálně ve vzdálenosti na velikost disku.
V zóně platí stejná pravidla pohybu jako uvnitř hřiště.
Jak zaboduju?
V soupeřově zóně by se měl nacházet tvůj spoluhráč. Tvým úkolem je mu disk nahrát tak, aby ho uvnitř této zóny chytil - v tom případě má tvůj tým jeden bod.
Hraje se do 15 bodů, anebo do skončení časového limitu. Pokud vyprší čas, hranice bodů se nastavuje jako +1 k počtu bodů "vyhrávajícího" tymu. Vyhrává tým, který jako první získá tento počet bodů.
Příklad: První tým má 10 bodů, druhý 8. Nová hranice se nastavuje na 10+1, tedy 11. Kdo jako první získá 11 bodů, vyhrává.
Hra může trvat buď 75, nebo 90 minut, záleží, který formát se hraje.
Kvůli přírodním podmínkám měníš směr útoku
Všichni známe počasí - je nevyzpytatelné. Nevýhodou venkovních sportů je to, že prostředí nehraje oběma týmům stejně do karet - jeden je zvýhodněný, ten druhý naopak.
U sportů, kde využíváš síly větru, to platí dvojnásobek. Proto je pravidlem, že pokud zaskóruješ v jedné zóně, další útok musíš vést na tu protější - tak se eliminuje zvýhodňování.
Disk v outu a možné formáty týmů
Když disk letí ven ze hřiště, hráč ho nemůže chytat - to jen v případě, že by po chycení zvládnul dopadnout na hřiště. Jakmile se nohou dotknu čáry, je to out.
U frisbee ultimate je možných dost variací - mohou hrát pouze muži, pouze ženy, nebo mohou být družstva smíšená (3+4 X 3+4 nebo 4+3 X 4+3).
Tento sport se v Evropě hraje bez rozhodčího - v Americe mají tzv. observera, který má částečný hlas a pomáhá při rozhodování, pokud nestane nejasná situace. Ale tady žádné observery nemáme.
Je to tak o dohodě. Jestliže se nedojde k řádné dohodě, na plac nastupuje kontestovaná hláška - to znamená, že se disk vrátí přesně do pozice, ve které se nacházel před neshodou.
Jaká by to mohla být situace?
Jak jsme již zmiňovali, kroky jsou, pokud v ruce máš disk, zakázané. Jakmile tě protihráč uvidí krokovat, zakřičí "travel" - ty buď uznáš svou chybu, vrátíš se o těch pár kroků zpět a hraje se dál, nebo budeš protestovat, že jsi fakt nekrokoval - v tom případě nastává kontestovaná hláška.
Noční hraní? Žádný problém!
Prodávají se i svítící frisbee. Ptáš se, na co jsou? To abyste s kámošema mohli hrát i ve tmě - navíc to dodá úplně jinou atmosféru a ten sport si třeba i užiješ víc!
[Autor-Ája]