Základní a pokročilé triky s hakisákem - to zvládneš levou zadní!

Hákisák (také známý jako footbag, hacky sack, hakysák nebo hakis) je malý míček, který se používá při sportu nazývaném footbagging. Footbag je disciplína, ve které hráči provádějí různé triky, kopání a manipulaci s míčkem pomocí nohou, přičemž cílem je udržet míček ve vzduchu co nejdéle a předvést co nejvíce různorodých a nápaditých pohybů. Že nevíš, jak na to? My ti to předvedeme!

Tip: Nevíš, jak vybrat hakisák? Zjisti to v našem článku Jak vybrat hakisák a jak s ním začít.

 

Kde koupit hakisák? No přeci u nás!

Návod na základní triky s hakisákem - 4 základní kopy

Úplným základem s hakisákem neboli footbagem jsou kopy. A které nás tedy čekají?

Všechny názvy triků pochází z angličtiny. Nejzákladnějším kopem je tzv. toe kick – kopeš špičkou.  Druhým základním kopem je inside kick neboli kop vnitřní částí chodidla (placírkou). K němu neodmyslitelně patří i outside kick, tedy kop vnější částí chodidla (šajtlí). A posledním základním kopem je tzv. knee kick neboli kop kolenem.

 

Toe kick – kop špičkou - nebo spíš palcem u nohy?

U kopu špičkou (toe kicku) je důležité naučit se mít správně zpevněné chodidlo – to je stěžejní. Hlavu měj předsunutou trošku nad míčkem a hodně zvedej kolena – zboku to vypadá jako takový pochod. Díky zpevněné noze a zvedání kolen bude míček létat kolmo nahoru a budeš mít nad ním větší kontrolu.

S časem a tréninkem si najdeš vlastní styl kopání, takže se nebudeš muset tolik soustředit na zpevnění a kolmý výkop. Nicméně pro začátek, ve fázi učení a seznamování se s hakisakem, je fakt důležité si tyto dva aspekty hlídat. Později už do hakisaku budeš kopat třeba jako fotbalista – s uvolněnými kotníky a bez přílišného zvedání kolen. Prvních 5 let je ale lepší trénovat začátečnickou metodou.

Pomůcka: Pokud chceš správně nadhodit míček na toe kick, dej si před sebe ruku tak, aby ohnutý loket byl těsně před tělem. Asi v takové vzdálenosti od těla by míček měl padat.

 

Knee kick – kop kolenem (tedy spíš nad kolenem)

Druhým nejjednodušším trikem je kop kolenem. Začneme s pomůckou jako u toe kicku – jak nadhodit míček? Tentokrát ohni loket do pravého úhle a měj ho opřený po boku těla. Předloktí pak bude směrovat kolmo od těla – pak nadhoď míček. Dále pořádně zvedni kolena. Všechno může opět vypadat jako pochod – můžeš sledovat, jak míček létá kolmo nahoru.

Měl/a bys kopat někde v měkkém důlku před samotným kolenem (čéškou), ale zase ne uprostřed stehna, protože tam je sval, který hakisak vůbec neodrazí – spíše ti ho odpálí nějak do tramtárie. Pro rovný kop tak musíš vynaložit mnohem větší sílu a je to mnohem složitější.

Inside kick – nejdůležitější footbag kop

Inside kick neboli kop vnitřní stranou chodidla (placírkou) je nejdůležitějším kopem ze všech. Zároveň je ale také nejtěžším, pokud ho chceš zvládnout správně.

Nicméně, pokud se ti jej podaří osvojit, je tenhle kop také naprosto pohodový, relaxační a vydržíš si takhle kopat třeba i několik hodin – a to aniž by ses nějak výrazně unavil/a (tedy pokud přitom s někým zrovna neklábosíš). Je to díky tomu, že nemusíš tolik zvedat kolena, ale pouze je vytáčíš směrem dovnitř. Nezapomeň ohnout kotník a zpevnit ho.

Jak zpevnit chodidlo?

Chodidlo zpevňuj tak, aby ti prsty směřovaly k plosce nohy – ta se natočí, a vytvoří tak trochu větší dopadový prostor. Snaž se kopat tzv. speed spotem, který je uprostřed vnitřního nártu. Při pokrčení prstů budeš mít na vnitřním nártu důlek, kam míček snadněji dopadne.

Pokud budeš kopat s hakisákem v botě, prsty opět ohni směrem k podrážce. Bota se ti napne a napruží – míček se bude perfektně odrážet kolmo nahoru, což je to, oč tu běží. Mimochodem – na hakis jsou nejlepší plátěné boty (bez gumové špičky), ne příliš pevné, protože kopírují nohu. Běžecké boty fakt ideální nebudou.

 

Další vychytávkou pro inside kick je pokrčení se na stojné noze a zároveň vytočení pánve této nohy směrem k míčku. Nejenom, že jdeš dolů, ale ještě se trochu natočíš tělem k míčku, když budeš střídat nohy – a to ti dodá větší kontrolu nad hakisakem. Natočení by měla být plynulá, vypadá to jako jakýsi "tanec".

Pokrčení a zhoupnutí na stojné noze ti hodně pomůže. Pokud budeš mít nohu povolenou a špička bude směřovat k zemi, snaž se palec tlačit nahoru k obloze, aby se ti ta noha srovnala a byla paralelně s podlahou – neměla by být v náklonu.

Outside kick – záchranný kop aneb když ti footbag uletí

Při outside kicku, tedy kopu vnější stranou chodidla (šajtlí), postupujeme úplně stejně jako při kopu vnitřní stranou chodidla – pouze nohu vytáčej v koleni směrem ven.

Tip: Pro natrénování outside a inside kicku je zkus mezi sebou střídat při kopání jednou nohou. Položení nohy na zem po kopu ti dodá větší stabilitu – bez položení nohy můžeš trénovat taky a zrychlí tě to, nicméně ve výsledku to bude složitější. Drž se spíše schématu inside kick – dup – outside kick.

 

 

Tento kop se při kombech a sestavách moc nevyužívá – slouží spíše jako záchranný kop, když ti míček vyletí, kam by neměl. Dále se používá, když hraješ footbag přes síť. K takové hře používáme ale jiné míčky – pevné kožené. I tak se ale tento kop určitě hodí umět, a to na obě nohy.

Všechny jednotlivé kopy, které jsme se dnes naučili, zkus mezi sebou kombinovat. Nejdříve si je jednotlivě natrénuj a pak se pusť do vlastních kombíček. Věříme, že to zvládneš levou zadní – a to doslova!

Návod na pokročilé triky s hakisakem - Delays & Dexterity

A co teprve složitější triky s hakisakem? Společně pokročilým trikům s hakisakem přijdeme na kloub.

Toe Delay alias palcové zbrzdění

Zastavení hakisaku na špičce spočívá v tom, že zvedneš koleno a hakisák nadhodíš z výšky, zhruba z úrovně pasu. Při pádu hakisaku půjdeš pak nohou ve stejném směru - tím pád hakisáku zbrzdíš. Pochopitelně bys neměl/a nohou narazit do země - to by se ti footbag odrazil pryč.

Hakisák nevyhazuj z velké výšky, protože z čím větší výšky padá, tím hůře se chytá. Naprosto stačí hakis nadhodit z úrovně pasu. Nejdříve se uč na dominantní noze, ale nezapomínej ani na tu slabší - jinak ti celý footbagging půjde na levačku (nebo spíš nepůjde).

Inside Delay - zastavení na placírce

Inside Delay je paralela k Inside Kicku, akorát hakisák zastavíš. Nohu si tedy nastav přesně jako u Inside Kicku - ohni ji v koleni směrem dovnitř, zpevni kotník a ohni ho směrem dovnitř, prsty měj pokrčené směrem k podrážce a palec tlač k obloze, aby noha byla vodorovně s podlahou. Koleno příliš nezvedej, snaž se ho mít tak nějak na stejné pozici, měň pouze náklon bérce.

Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, fyzicky méně náročné je nohy střídat - nadhoď hakisak, zastav ho, vyhoď ho z placírky a zase ho zastav druhou nohou. Nezapomeň si pomáhat zhoupnutím stojné nohy a natočením boku směrem k míčku.

Tip: Ideální je natrénovat přechod z plynulých inside kicků do plynulých inside delayů. Tento trik určitě nepřeskoč.

 

Outside Delay - spíš pro flex

Jak už si určitě dobře dokážeš odvodit, outside delay bude zastavení hakisaku vnější částí nohy. Tenhle trik je vcelku zbytečný a je spíše záchranný, ostatně jako outside kick. Trik prováděj uprostřed vnější strany nohy a snaž se mít chodidlo opět srovnané se zemí.

Outside Delay je zbytečně těžký trik a vlastně ho můžeš přeskočit, nicméně pokud chceš flexit, do toho. Při outside delay můžeš zkusit i nohy střídat, ale to už je fakt masakr.

Clipper - cože, jaktože ne Knee Delay?

Knee Delay bychom také mohli zmínit, nicméně považuje se za tzv. doplňkový trik, proto ho dnes zmiňovat nebudeme (a koneckonců - určitě si dokážeš představit, jak se dělá). Mnohem zajímavější (a asi nejpoužívanější) je takzvaný clipper - je to v podstatě takový Inside Delay, akorát hakisak zastavíš za stojnou nohou. V žádném případě tento trik nejde provádět s propnutou stojnou nohou, vždy ji měj co nejvíce pokrčenou. A opět měj na paměti, že musíš mít vodorovné chodidlo.

Míček nenadhazuj před tělem, ale zboku - jinak by se ti ztratila rovnováha při přenesení váhy na patu. Při clipperu si můžeš, ale i nemusíš poskakovat - záleží, jak ti to vyhovuje. Nezapomeň nohy střídat, protože tento trik je základem pokročilé freestyle hry s hakisakem.

Pozor: Pamatuj, že váhu musíš mít vždy převážně na špičce! Jakmile se ti váha přenese na patu, začneš padat dozadu - a to nechceš. Vždy se snaž mít alespoň ze 60 % váhu na špičkách. To platí u všech triků s hakisákem.

 

Co je wrap? 🌯

Wrap je balanční trik, který spočívá v přetočení hakisáku na placírce okolo stojné nohy. Hakis si nadhoď na placírku (inside delay) a pak se snaž nohou s hakisakem přejet za stojnou nohu (pozice clipper).

Další level triků s footbagem - dexterity

Dexterity neboli obtočení vždy vychází ze zastavení (delay) - protože je daleko bezpečnější nejdříve míček zastavit a následně ve vzduchu obtočit. Dexterity trik "zeměkouli" můžeš provádět v jednom směru, druhém směru, z jedné nohy na druhou, na jedné noze, při přehazování, v reverse směru - tady se fantazii meze nekladou.

Cesta kolem světa - Around the World

Základem je postupovat tak, že míček už při výhozu začneš obtáčet a následně už se jen dostaneš pod něj. Kdyby ses snažil/a o výhoz a následné obtočení, bude to hodně složité. Proto se po zastavení míčku už v rámci jeho výhozu snaž míček obtočit.

 Opět zde platí naše stará dobrá pomůcka, že máš hlavu nad hakisákem a váhu alespoň ze 60 % na špičkách.

 

Pixie - z jedné nohy na druhou

Zajímá tě, jak obtočit míček letící z jedné nohy na druhou? Tomu se říká Pixie a je to relativně jednoduchý pokročilý trik s footbagem. Jednou nohou míček pouze vyhoď a druhou nohou míček obtoč a následně ho zastav.

Legover - invertované Pixie

Legover je stejný trik jako Pixie, akorát noha, která vyhazuje míček, provede i obtočení, a dopadová noha už hakisák jenom zastaví. Můžeš si pomoct i malým výskokem, při kterém prohodíš nohy.

Mirage

Mirage je trik, při kterém hakisák vyhodíš i chytneš stejnou nohou, ale obtočíš ho druhou nohou. Pokud na jednu nohu umíš jen zastavení a výhoz a na druhou jen obtoč, prostě si to zkombinuj.

A jak na to? Pravou nohou hakisák vyhoď, levou nohou jdi zdola dovnitř a ven a zase na pravé noze zastav. Trik si klidně nejdřív natrénuj s výhozem z ruky a postupně přejdi do plynulých výhozů nohou.

Reverse Mirage

Opačný Mirage? Žádný problém! Prostě jen udělej s nohou opačnou otočku - zvenku dovnitř. Akorát si dej pozor, ať se nekopneš do určitých partií.

Složitější dexterity - troufneš si?

Double Around the World

Jak již samotný název napovídá, tento trik spočívá ve dvou otočkách kolem hakisaku. Je to tak trochu next level. Můžeš to provádět v obou směrech - a hlavně hodně svižně, ať ti hakisák nestihne dřív dopadnout na zem.

Zde se hlavně drž všech zásad, které jsme si řekli - hlava nad míčkem, váha na špičkách, pokrčení při odrazu a dopadu.

Swirl🌊

V neposlední řadě nesmíme opomenout trik Swirl, který je obtáčecí variantou triku Clipper. Prostě obtoč míček za stojnou nohou. Provádět to můžeš v obou směrech a můžeš si troufnout i na dvojitý Swirl - Ripstein.

Obtáčení hakisáku jinými částmi těla

Obtáčet nemusíš jen nohou - o tom svědčí další kategorie obtáčecích triků s hakisákem. Je libo hakisák obtočit hlavou nebo třeba tělem? Žádný problém!

Diving Clipper - obtočení kolem hlavy

Míček si nadhoď, zastav ho v clipperu (na placírce za stojnou nohou), vyhoď ho směrem k tělu, přešvihni hlavou a zastav ho opět v clipperu na stejné noze.

Ducking Clipper🔥

Míček opět nadhoď, zastav v clipperu a vyhoď ho nahoru tak, aby ti přeletěl přes krk. Pak ho jen zastav v clipperu druhou nohou. Při této variantně musíš nutně dobře umět clipper na obě nohy.

Na přehazování přes krk se dá eventuálně navázat například zastavením na špičce nebo obtočením nohou a následným zastavením na špičce.

Spinning Clipper

Spinning Clipper je trik spočívající v otočení se celým tělem během toho, co hakisák padá. Vyhoď ho z clipperu, otoč se o 360° a pak ho zase zastav v clipperu.

Gyro Clipper

Pokud si na obtočení o 360° netroufneš, zkus jen poloviční otočení - o 180°. K hakisáku tak skončíš jakoby zády.

Spinning Osis

Pokud jsi skutečně kabrňák, zkusíš přetočení o 540°, tedy o 1,5 otočky. Skončíš ve stejné pozici jako v gyro clipperu, akorát uděláš o otočku navíc.

Double Spinning Clipper

Pamatuješ, jak jsme říkali, že u Double Around the World musíš mít hodně, hodně rychlou nohu? Tak tady to aplikuj na celé tělo. Zvládneš se otočit dvakrát, než míček dopadne?

Skládání triků aneb sestav si vlastní kombo

U pokročilé freestyle hry s hakisakem vždy skládáme triky z nějakého výhozu (uptime) a doby padání míčku (downtime) - například vyhodíš míček z placírky společně s trikem Around the World (uptime) a chytneš do clipperu s legoverem (downtime). Mezi tímto časem můžeš provádět další triky, které spadají do midtime, například reverse mirage.

Pamatuj, že freestyle hra s hakisem není o talentu - je to o těžké dřině. Ale stojí to za to! Tak neváhej a pusť se do toho, třeba jednou půjdeš ve šlépějích našeho mistra světa Honzy Webera.👍

 

[Autor-Ája]