Jak vybrat hakisák a jak s ním začít? | FootBag Tipy & Triky
Hakisák, Hacky Sack, Hakysák, Hakis, Hakys, Footbag - všechny tyto pojmy jsou označení pro jednu a tu samou věc - malý měkký míček vhodný pro všechny, kteří rádi posouvají své limity, zbožňují pohyb a výzvy. V tomto článku se dozvíš kouzlo sportovní disciplíny Freestyle Footbag a hakisáku - co je to háčkovaný hakisák, s jakým hakisákem začít, jaké jsou nejlepší hakisáky na trhu a jak s nimi začít a vybírat mezi známými značkami. Dozvíš se také, jak o footbag pečovat a spoustu, spoustu dalšího. Tak se připrav na počteníčko a jdeme na to!
Co je to Footbag/Hakisak a jak vzniknul
Freestyle footbag – sport, který vznikl v roce 1972. V Americe vynálezce pojmenoval Hack The Sack, později Hacky Sack. A jak to vlastně celé vzniklo?
Jistý muž - Mike Marshall - utrpěl zranění kolene, a tak se chtěl dostat zpět do formy. Fotbalový míč byl pro něj ale příliš velký a těžký, proto ho napadlo, že si do špičky ponožky zašije fazole. Ustřihnul špičku ponožky, naplnil ji fazolemi a šel si kopat do parku, kde si ho všimnul kolemjdoucí muž – John Stalberger.
Druhého muže podomácku vyrobený hacky sack zaujal, a tak si oba dva v parku kopali – až nakonec svůj hakisak tak moc proslavili, společně založili značku Hacky Sack. Tuto značku o pár let později odkoupila firma, která mimo jiné nyní vlastní i název frisbee. Na základě toho firma přejmenovala Hacky Sack na Footbag (míček na chodidla).
Old School verze hakisaku - podomácku vyrobený hakisak..?
Nejvíc oldschoolovou verzí je háčkovaný hakisák – také se mu přezdívá rasta hakisák. Je to hakisák, který můžeš vzít do parku, mlátit s ním o sto šest… dokonce ho může přejet i auto a nic se mu nestane! Nebo s ním můžeš trénovat a pak ho aportovat psovi – tento odolný hakisák to nezabolí a tvoji peněženku taky ne tak by tomu bylo třeba u ostatních, lepších hakisáků.
Problém je, že je příliš tvrdý a je to spíše taková verze pro rodiče, kteří se freestyle footbagu nijak naplno věnovat nebudou. Případně z něj můžeš vysypat trochu náplně, aby byl měkčí.
S čím začít aneb jak vybrat ideální hakisák
Ptáš se, s jakým hakisákem začít, pokud by ses freestyle footbagu chtěl/a věnovat pořádně?
Rozdíl mezi hakisáky je většinou v kůži a švech (pevnost), tvrdosti, plnosti a výplni. My si tyto aspekty probereme u jednotlivých hakisáků.
Hakisak Honza Weber - footbag od několikanásobného mistra světa v hakisu
Úplně nejlepší variantou do začátku může být hakisak Honza Weber. Hakisák Honzy Webera by ti měl vydržet 2 roky každodenního tréninku při trénování středně pokročilých triků. Vyrábí se ve dvou, čtyř a osmipanelové variantě.
Jak se liší dvoupanelová, čtyřpanelová a osmipanelová varianta? Rozdíly jsou jednoduché:
- Dvoupanel - vhodný pro začátečnické zastavování. Je nejměkčí, lépe se přizpůsobuje tvaru nohy a drží na ní.
- Čtyřpanel - vhodný na kopání, drží tvar a kutálí se
- Osmipanel - má něco z obojího, podobá se fotbalovému míči.
Footbag YoyoFactory - od značky, která vyrábí převážně yoyo
Jaký je rozdíl mezi Hakisákem Honza Weber a Footbag Yoyofactory? V kůži a ve švech.
Footbag od Yoyofactory má o něco tvrdší, tlustší kůži a o to má pevnější i nit. Švy jsou o něco větší. Vyrábí se ve variantě se 26 panely, tudíž je těžké ho přímo porovnávat s hakisem od Honzy Webera - má jiný tvar a vlastnosti. Obecně je ale tento hakisák vhodnější spíše pro ty, kteří již s hakisákem umí zacházet - začátečníci by se s ním mohli trápit, protože hůře drží tvar.
U Footbagu od Yoyofactory se ale výhodou jeho vyšší hmotnost - neroluje se a hezky zůstane tam, kde má.
Duncan Footbag - předčil očekávání?
Ačkoliv se na první pohled může zdát, že tento hakisák je hodně naplněný, zdání klame. Má superjemnou kůži - nebo spíše semišovou látku. Menší problém ale nastává u výplně.
Náplň je totiž až dost lehká, a tak má hakisák tendenci se rolovat - nedržet pozici, kde dopadl. Zkrátka se odrazí.
Čím Duncan hakisák mile překvapuje, je cool logo na látce - zkrátka designovka.
Footbag Pro Circus - sedí název?
Footbag Pro Circus docela koresponduje se svým jménem. Má ještě silnější a tvrdší kůži než yoyofactory a pravděpodobně by zvládl i přejetí autem - asi jako rasta hakisák.
Náplně hakisaků a jejich rozdíly
Rasta hakisák - retro háčkovaný hakisák je naplněn silikonovou drtí (kuličkami). Je velmi lehký, a přesto velmi tvrdý - to protože je hodně naplněn. Naopak Duncan Footbag sice také obsahuje silikonovou drť, nicméně míček je výrazně méně napěchovaný, proto i lépe mění tvar.
Obecně je ale žádoucí, aby hakisák byl na noze cítit - protože kopat si s peříčkem prostě není ono. Aby se tomuto zabránilo, přidávají se do hakisáků například kamínky z pláže - ale to už je spíše záležitost ručně šitých hakisáků na zakázku od profesionálních hráčů.
U poloprofesiálních míčků se většinou pro zvýšení hmotnosti hakisáků používají malé ocelové kuličky. Ty jsou například v Hakisáku Honza Weber.
Dalším typem výplně není nic jiného než písek. Písek má skvělé vlastnosti - ať už hmotnost, nebo tvarovou přizpůsobivost.
Footbag Pro Circus - sedí název?
Footbag Pro Circus docela koresponduje se svým jménem. Má ještě silnější a tvrdší kůži než yoyofactory a pravděpodobně by zvládl i přejetí autem - asi jako rasta hakisák. Na druhou stranu - do parku se psem nebo na občasné kopání s ním nic nezkazíš.
Péče o hakisák - jak na to?
- Míček ze země zvedej rukama, nevykopávej ho nahoru nohou.
- Když je hakisak špinavý, umyj ho antibakteriálním mýdlem.
Jak mýt hakisák podle Honzy Webera:
Dej si dvě pumpičky mýdla na ruce a pořádně v rukou hakisák prožmoulej. Nelekej se - pravděpodobně z něj bude téct černota. Opláchni si ruce a míček od mýdla a špíny, pak si znovu napumpuj čistou dávku mýdla na ruce, udělej ten samý proces a umývej, dokud nebude téct relativně čistá voda. Pak míček osuš v ručníku z toho nejhoršího a dej ho uschnout - ideálně na topení, aby nezatuchl.
Co je potřeba do začátku freestyle footbagu
Hakisák a boty! Boty nemohou být jakékoliv - měly by být plátěné, s volnou špičkou bez pogumování. Díky poddajnosti látky na botu míček skvěle dopadne a udrží se. Paradoxně jsou nejlepší úplně ty nejlevnější boty - třeba za pár stovek od Vietnamců.
Dále je důležité, aby bota měla vodorovnou placírku (vnitřní stranu). Kdyby byla placírka zkosená, míček by se na ní jen těžko udržel. Výhodou je také, když se placírka prohýbá dovnitř.
Hra bez bot se moc nedoporučuje - a to protože veškerá hra na placírce ti odpadá. Ale kicky a zastavení na špičce samozřejmě trénovat můžeš.
Jak začít s kopáním
Na začátek se učíš ty nejvíc obyčejné triky - tedy z pohledu pokročilé hry. Samozřejmě se ti to bude zezačátku zdát jako nadlidský úkol, ale řekněme si to narovinu - tak ti zezačátku připadá i DNA u yoya nebo spring u cardistry. A později pak zjistíš, že jednodušší už to nebude.
Základem jsou 4 základní kopy - toe kick (na špičce), knee kick (na koleni), inside kick (na placírce) a outside kick (na šejtli).
Tip: Přečti si náš Průvodce triky s hakisákem od A do Z, který tě dovede na vrchol ve freestyle footbagu! Najdeš v něm totiž postup od nejjednodušších triků s hakisákem, po vysoce pokročilé triky!
Toe Kick
Knee Kick
Inside Kick
Outside Kick
Jakmile dáš svých prvních 100 žonglů neboli nožiček, nebo vydržíš nožičkovat minutu/dvě vkuse, je načase na pokročilejší triky - zastavování (delays). Míček budeš zastavovat též na špičce (toe delay), placírce (inside delay), šejtli (outside delay), nebo i na placírce za stojnou nohou, Tomu se říká clipper a tvoří cca 90 % pokročilé hry s hakisákem.
Než se začneš učit pokročilejší triky, může to trvat klidně i měsíc - a bude to fakt dřina. A vlastně to asi ani nebude zábava... Ale jakmile se něco naučíš, začneš se zlepšovat víc a víc a zábava tě nemine.
Co je to Pierko?
Proč máme vlastně v kategorii hakisák zařazeno nějaké zvláštní Pírko? Pierko, neboli též shuttlecock, je původem z Číny. Jedná se o speciální typ "míčku", se kterým se provádí triky podobné těm s hakisákem. Rozdíl je v tom, že ho můžeš nohou objet klidně čtyřikrát! To se u klasického hakisáku nikdy nikomu nepovedlo. Na druhou stranu - tento trik není moc estetický.
Freestyle footbag je zábavný sport s různými úrovněmi obtížnosti triků, u kterých se fantazii meze nekladou. Výběr správného hakisáku je důležitý, stejně jako správné boty a parta kámošů, se kterou se můžeš neustále posouvat k dokonalosti.
Oslovil tě hakisák? Jestliže ano, můžeš potrénovat a pak nám to přijít do FYFTu ukázat - těšíme se na tebe!
[Autor-Ája]