Klikání s perem, ťukání s prsty o lavici, přejíždění nehty o sebe, křupání kloubů nebo klepání nohou. To jsou časté zvyky z neposednosti a skvělé odbourávače stresu, jedno však mají společné - mohou být opravdu rušivými elementy pro vaše okolí. Když vaše hlava musí fungovat, nervozita se často projeví právě na rukách, které si potřebují hrát. A čím je zaměstnat?
Pen spinning
Co kdybyste se místo klikání nebo ťukání perem do stolu naučili opravdu impozantní triky? Pen spinning. Dělat ho můžete kdekoli, je velmi tichý, ale připravte se na pohledy zvědavců. Kromě odehnání stresu navíc zlepšíte i jemnou motoriku. Pokud vám triky, která se dají naučit z nejrůznějších tutoriálů, hned nepůjdou, nezoufejte. To, co se může zdát jednoduché, ve skutečnosti může opravdu potrápit. A co k tomu budete potřebovat? Stačí jen ruce a pero určené na pen spinning. Triky se samozřejmě můžete naučit i s klasickou propiskou, tužkou nebo fixou, pera na pen spinning jsou však dokonale vyvážená a tím jsou ideální nejen pro snadnější učení nových triků, ale také pokročilé kombinace a dlouhé kreace. Většina per na spinning v sobě navíc má i opravdovou propisku, takže ani o psací funkci nepřijdete.
Begleri
Šňůrka a dvě dřevěné, plastové nebo kovové závaží různých tvarů a velikostí. V jednoduchosti je síla, a přesně proto si s begleri hrají lidé již několik století. Stejně jako pen spinning rozvíjí jemnou motoriku, trpělivost, učí vyklidnění při neúspěchu a pro některé může sloužit i jako meditační pomůcka. A v čem hraní si s tak jednoduchým nástrojem spočívá?
Hráči drží provázek mezi prsty a snaží se rozpohybovat obě závaží. Následně mohou konce houpat, točit, předávat mezi prsty, rukami nebo jinými částmi těla a dokonce i objekty. Při trikování si však dávejte pozor na klouby, obzvlášť v zimě s kovovými konci náraz zabolí.
Fidget cube/dice
Krychlička, která se vám vejde i do malé kapsičky u kalhot. Každá strana zastává jiný prvek - nejčastěji si na fidget kostkách můžete hrát s vypínači, čudlíky, páčkou známou z ovladače od konzolí, nekonečnými točidly a mačkadly. U kvalitnějších kostek je většina ze zvuků potlačena, rušit tak svoje okolí rozhodně nebudete. Možná je právě fidget cube to, co vaše ruce udrží zaměstnané a hlavu v plném pozoru. Svoji popularitu získala i díky schopnosti snižovat míru stresu a úzkosti.
Další trendy ve fidgetingu
Když jste poprvé zaslechli slovo fidget, vybavil se vám fidget spiner? První byl vyroben již na konci minulého století, největší boom přišel v roce 2016 a 2017. A jak rychle tento trend přišel, tak taky odešel.
*Zajímavost: Máte občas chuť si zatočit, ale nemáte zrovna fidget spinner po ruce? Použijte virtuální! Jediné, co stačí, je zadat do googlu “fidget spinner” a můžete si hrát od rána do večera.
Éra fidget spinneru je sice dávno pasé, i dnešní doba má ale své trendy. Pokud jste v posledních měsících zamířili na Tiktok nebo Instagram, není pochyb, že tyto odbourávače stresu dobře znáte. Praskací bublinky pop it nebo simple dimple, kroutící tangle, lepivé míčky, gumoví hadi, prstýnky, malé roztomilé a mačkací postavičky mochi, praskací trubky, masírující kroužky na prsty nebo zápěstí. A je toho mnohem víc.
Většina z výše uvedených fidgetů jsou obdobou již existujících uvolňovačů stresu - pop it nebo simple dimple můžeme přirovnat k nekonečné bublinkové fólii, masírující kroužky na zápěstí ke klasické gumičce. Koupí však neuděláte chybu, hračky vám vydrží a díky jejich univerzálnosti a provedení v každé barvě, velikosti, tvaru i designu jsou také skvělým dárkem.
PRO FYFT NAPSALA LUCIE BURIANOVÁ
[Autor-FYFTtalent]