Filip a Honza z Finga fingerboards teamu navštívili FYFT a řeknou ti vše o fingerboardingu! Jaká je historie tohoto koníčku? To a mnohem víc se dozvíš z videa i článku.
Co je to fingerboarding?
Fingerboard je vlastně malý skateboard, na kterém místo nohama "stojíš" prsty. Jezdíš ve fingerboard parku a děláš triky jako na normálním velkém skatu. Kluci říkají, že výhodou je časová nenáročnost: když člověk jezdí na běžném skateboardu, musí jít do skateparku, řeší počasí... Ale k fingerboardingu ti stačí nějaká malá rampa, kterou dáš na stůl, fingerboard a zkoušíš. Každopádně komunity kolem skateboardingu a fingerboardingu se prolínají. I vývoj fingerů v podstatě kopíruje vývoj skateboardů: z užších prken se stávají širší a větší.
Jak fingerboarding vzniknul?
Začátky jsou údajně u surfařů, kteří v ošklivém počasí ohýbali kartičky, které našli v peněžence, a dělali, že na nich jezdí prsty. Později si takhle začali hrát i skejťáci. Pak se začaly vyrábět cíleně fingerboardy - nejdřív jako hračka na klíče a později se z toho stal sport. Dnes se pořádají i mistrovství. Fingerboard komunita je dost velká u nás v Česku, máme dokonce trojnásobného mistra světa – Petra Ptáčka. Fingerboardovou velmocí je pak Německo, kde se začaly vyrábět první profi fingerboardy a rampy. Pořádají se tam i velké závody.
Bazén na fingerboarding u nás ve FYFTu!
U nás na pražský pobočce máme super cool bazén na fingerboarding! Kdykoliv v otevírací době si ho můžeš za náma přijít pojezdit.
Jak vybrat první fingerboard?
Přestože existují levné plastové Techdeck fingerboardy, kluci doporučují začít zlatou střední cestou: Fingerboard komplet od Finga. V tomto balení najdeš už lepší trucky a kolečka. Ještě další level jsou pak fingerboardy s ložiskovými kolečky a pořádnými trucky, které vydrží léta. Techdeck se na druhou stranu hodí, když si člověk není jistý, zda ho to vůbec bude bavit – přece jen je lepší možnost dát 300,- než 1100,- za něco, co člověka možná nenadchne a hodí to do šuplíku.
Existují i levné dřevěné fingerboardy, které se tváří jako ručně vyráběné a kvalitní, ale nakonec vůbec nejsou dobré. Když pak člověk chce něco lepšího, dá do toho ve finále mnohem víc peněz, než kdyby si rovnou koupil pořádný dřevěný fingerboard. Dobrým ukazatelem kvality značky je to, zda podporuje nějaké jezdce.
V čem se liší začátečnický a profi fingerboard?
Hlavním rozdílem mezi začátečnickým a profi fingerboardem jsou kolečka, materiál a povrch desky. Jak už víme, lepší fingery mají kolečka ložisková a když je pošleš po stole, jedou déle. Trucky zase používají matičky s gumičkou, takže se jen tak nepovolí. Zmínili jsme už i to, že plastový fingerboard je horší než dřevěný. Dřevěná deska je pocitově lepší pro odrazy. No a levnější fingerboardy mají na povrchu desky grip – jemný smirkový papír. Ty dražší mají povrch z takové pěny a ježdění je příjemnější.
Na čem jezdit?
Fantazii se meze nekladou a rampy si můžeš vytvořit ze dřeva, z papíru, z knížek, z dlaždic, nebo můžeš pojezdit patníky nebo umyvadlo v koupelně. Rampy a celé parky si ale můžeš i koupit – třeba i zábradlí (rail) nebo betonovou bednu. A stejně jako se ve velkých skateparcích používají vosky na překážky, aby na nich triky lépe šly, i ty si můžeš překážku na fingerboard navoskovat: buď svíčkou, nebo speciálním voskem. Na začátek ale žádné rampy nepotřebuješ, stačí si vzít třeba telefon a fingerboardem skákat přes něj, je to úplně jedno.
Jezdit vestoje nebo vsedě?
Je to jedno, to nikdo nikdy nezadal. Třeba Honza jezdí odjakživa vestoje, Filip jak kdy.
Kde je komunita?
Jako u všeho dneska... na Instagramu! Přidávají se videa, která dřív byla na blozích a YouTube.
Jak sestavit Finga fingerboard?
Co najdeme v balení?
V balení kompletu najdeme: desku, trucky, kolečka, tape a nějaké samolepky.
Jak namontovat trucky a kolečka na fingerboard?
Někdy se posílají trucky a kolečka zvlášť. V tom případě stačí kolečko (uvnitř kterého je ložisko) nasadit na osičku trucku a upevnit matičkou. Pozor, matičku neutahuj nadoraz, spíš o polovinu otáčky méně. Kolečka pak lépe jezdí.
Když máš na trucích kolečka, přichází čas na přimontování trucků k desce. Trucky na desku patří osičkami směrem k sobě. Přidrž si ukazováčkem truck tam, kam patří, a shora desky dej do závitu první šroubek, který úplně utáhni. Nejlepší je pokračovat šroubkem, který je do kříže od prvního šroubku, ale nemusíš to tak dělat. Postupně utáhni všechny čtyři šroubky u každého trucku a kdyby se truck od desky odděloval, trošku šroubky povol.
Jak nalepit grip?
Aby na fingeru prsty dobře držely, je potřeba na něj nalepit grip. Odlep z tapu ochrannou vrstvu a polož na něj fingerboard. Pohlídej si, že tape na všech stranách přesahuje desku. Pak fingerboard otoč a prsty grip přitlač – nejdřív uprostřed a pak na patkách. Vyhlaď povrch, aby pod tapem nevznikly bubliny. Přečuhující grip odstraníš pilníkem nebo tupou stranou nůžek. Zkrátka po hranách přejížděj tak dlouho, dokud se grip sám neoddělí. Nakonec hrany zahlaď prstem.
Mrkni na naše videa o fingerboardu!
Na našem YouTube pro tebe máme spoustu videí týkajících se fingerboardu, například naučná videa o tricích. Mrkni na ta nejužitečnější!
Jak na základní triky
Jak na středně pokročilé triky
Jak to vypadá, když jezdí profíci
Tak co, uchvátil tě fingerboarding? Neváhej a přidej se k naší fingerboarďácké komunitě a přijď na nějaký fingerboard jam!
[Autor-Ája]