Každý, kdo si někdy pořídí kostku, ji někdy potřebuje rozdělat a zase sestavit zpět – třeba když už je vevnitř fakt špinavá a skládání je spíš utrpení než zábava – prostě potřebuje vyčistit. Nebo jsi začátečník a kostka se ti rozpadla v ruce – každopádně my ti dnes prozradíme, jak kostky 2x2x2, 3x3x3 a 4x4x4 rozložit i sestavit tak, aby ses v budoucnu už o kostičky mohl starat jako profesionál a údržba byla pro tebe hračkou!
Tip: Když ti kostka nejde složit, může se jednat o „corner twist“ – roh se ti otočí a nemá správnou orientaci, takže kostka vyřešit opravdu nejde. Naštěstí se to dá jednoduše vyřešit přetočením.
Využiješ to jak při rozpadnutí, tak právě při otočení kostičky nebo pokud chceš kostku promazat.
Tip: všechny kostky a příslušenství najdeš v kategorii Speedcube.
A pokud s kostkou začínáš, přečti si článek Jak složit rubikovu kostku.
Čištění a mazání kostky v krátkosti
Rozebrané dílky důkladně očisti ubrouskem nebo papírovou utěrkou. Někdo ji dává přes noc do jarové vody, ale pokud by ses tak rozhodl, určitě tam dílky nedávej spolu se šroubky.
Jednoduchý způsob, jak kostku namazat tak, aby krásně jela, je, že si rozevřeš roh s hranou a kápneš dovnitř jednu kapku nějakého lubrikantu. Následně začni kostku skládat, aby se mazadlo pořádně rozprostřelo, pokud to bude málo, můžeš přidat ještě jednu kapku.
Pozor! Nesmíš to s lubem přehnat! Přidat můžeš vždycky, ale odebrat ne.
A jestli chceš ale pořádný a podrobný návod, pusť si video od Tomáše Ngyuena, ten ti ukáže pokročilejší metody, krok za krokem. Využívá k tomu Traxxas 30.
Zajímá tě, Jak vybrat rubikovku?
Jdeme na 2x2!
Jak ji rozložit
U kostek velikosti 2x2x2 je to velmi jednoduché - buď stačí vyndat roh, anebo, když to nejde, vzít šroubovák a jednu stranu povolit. Tím se uvolní jednotlivé kousky se jednodušeji vyndají. Nezapomeň si zapamatovat, kterou stranu a jak moc jsi ji povolil, abys ji mohl vrátit do původního stavu.
A jak ji sestavit zpět?
1) Zasaď první roh.
Jednotlivé kostky můžou vypadat odlišně, ale princip mají vždy stejný. Když kostku rozložíš, nepočítej s tím, že každý dílek bude stejný. Budeš mít 8 kostiček – všechny rohové. Primárními jsou však tři menší vnitřní dílky, které na rozdíl od ostatních mají takové malé pacičky – ty musíš dát do trojúhelníku vedle sebe.
V ruce můžeš držet pevný střed kostky – všimni si, že na jedné straně středu jsou takové drážky – přesně tam zasadíš jednotlivé dílky (vznikne ti zmiňovaný pevný trojúhelník). Postup je jednoduchý – zasadíš první dva dílky s pacičkami, pak libovolný roh a nakonec třetí dílek s pacičkami.
Gratulujeme, to nejhorší je za tebou! Teď zbývá jen doplnit zbytek.
2) Stejným způsobem doplň ostatní dílky
Tip: Je lepší (každou) kostku sestavovat do již složené podoby. Můžeš ji stavět i různě, ale může nastat situace, že budeš muset některé rohy prohazovat.
Další postup je poměrně jednoduchý – nasadíš dílky a stejným způsobem do nich zasadíš další roh. Dílky nemají pacičky, takže se zasazují opravdu jednoduše.
3) Poslední dva rohy
Pozor! Už jsi skoro na konci. Vezmi roh, zasaď ho na kostku, vezmi poslední vnitřní dílek a také ho zasaď. Může se stát, že rohy tvojí kostky mají větší vnitřní packu a poslední se hůře zasazuje – v tom případě je lepší kostku povolit, bude to snazší.
Super, sestavil jsi dvoječku!
Teď mrkej na 3x3
Jak ji rozebrat
Tuhle kostku vždy rozebírej přes hranu, a to tak, že si vrchní vrstvu otočíš o 45°. Hrana půjde velice snadno vyndat, a to tak, že ji při tom natočíš.
Tip: Když to nejde jednoduše, odkryj si šroub středního dílu odloupnutím střední kostičky a pak ho povol. Jakmile vyndáš hranu, všechny ostatní dílky už vyndáš velice jednoduše.
Výhodou téhle kostky je, že neobsahuje žádné vnitřní dílky, které by byly navíc.
A teď jak ji sestavit
1) Začni od hrany
Vezmi si nějakou hranu a dej ji mezi, nejlépe odpovídající, rohy. Pak si vezmi další, sousední hranu.
Jakmile máš dvě sousední hrany, zasaď mezi ně roh.
A potom zasaď hranu.
2) Zbytek
To nejtěžší máš za sebou, teď už bude kostka stabilní a bude se líp sestavovat. Vezmi si další sousední hranu a postupuj stejným způsobem. V podstatě jen rozšiřuješ ten blok, co už sis vytvořil. Stejně tak pro všechny ostatní hrany.
3) Poslední hrana
V poslední fázi už jen zasadíš zbývající hranu – stejně tak, jak jsi ji vyndal – natočíš ji a trochu zkřiva nasuneš.
4x4 – nejtěžší nakonec
Jak ji rozložit
Začínáš opět u hran. Platí, že čím větší kostka, tím méně je stabilní, takže vlastně ani nemusíš otáčet o 45° jako u 3x3x3, ale stačí jednoduše hranu vyndat. A zbytek jde úplně sám.
Tip: Hned po rozložení si dílky roztřiď!
Ale teď jak ji sestavit zpět
Sestavení téhle kostky je poměrně složité. Začneš skládat opět od hrany – vezmeš si větší (oválný) dílek a zasadíš ho společně se dvěma menšími bílými dílky, které vidíš na obrázku vpravo dole.
A celý dosud sestavený kousek zasadíš mezi dva středy.
Tip: Tondovi se osvědčilo vzít spojený menší a větší dílek, zasadit mezi středy a až potom nasunout poslední menší dílek.
Potom postupuj stejným způsobem tak, abys vytvořil jakési „L“, které je základem správného sestavení.
Pak postupně začni sestavovat z jednotlivých barevných dílků.
Následně si sestav, stejně jako u 3x3x3 kostky, první roh, ta v tomhle případě tvojí osminu celé kostky.
Další fáze je krapet těžší – vezmi si další oválný dílek a spoj ho s úzkým, následně přichyť do středu a mezi už pevný dílek a dílek, co držíš v ruce, nasuň zbývající úzký dílek.
Tímhle způsobem si vytvoř vnitřní bílý kříž, na kterém budeš stavět pak zbytek kostky. Začni skládat od středu a postav celou dolní polovinu.
Tip: Magnetická kostka je výhodou, protože dílky se budou přitahovat.
Jakmile máš dolní polovinu hotovou, už to bude jenom snazší, protože kostka už drží tvar. Vezmi si vnitřní bílé dílky a nasaď je stejným způsobem.
V poslední vrstvě už si jen vezmi jeden bílý dílek, nasaď ho, pak vezmi rohy a středy – postupuj jednotlivě.
V poslední fázi doplníš předposlední vrstvu (opět rohy, pak středy). Následně vezmeš poslední střední dílky a zasadíš rohy.
Poslední hrany by měly jít zasadit celkem jednoduše.
Gratulujeme! Nyní umíš rozložit, sestavit i vyčistit rubikovky!
[Autor-Ája]