Jak složit Rubikovu kostku 4x4x4 - návod pro začátečníky
Nevíš, jak složit Rubikovu kostku 4x4? Třeba nemůžeš najít návod v češtině, a tak zběsile klepeš do vyhledávače frázi "How to solve a 4x4 rubik´s cube" a doufáš, že se prokoušeš anglickým návodem. Ale neboj - my pro tebe máme návod na Rubikovu kostku 4x4x4, který je plně v češtině - a dokonce se znázorňujícími obrázky. Tak jdeme na to!
Návod na 4x4x4 pro začátečníky:
Už 4x4x4 kostku umíš složit? Mrkni na návod pro pokročilé:
Ke složení rubikovky 4x4 musíš holt něco umět - předpoklady
Ke složení Rubikovy kostky 4x4 musíš umět složit 3x3x3 kostku - jakoukoliv metodou. Začátečnická 4x4 metoda totiž funguje tak, že se z kostky redukcí udělá prakticky kostka 3x3. Ta se potom složí libovolnou metodou.
Druhým předpokladem je vědět, jak jdou barvy po sobě (tzn. znát color scheme Rubikovy kostky). U běžné 3x3 rubikovky vidíme, jaké barvy jsou naproti sobě (žlutá-bílá, zelená-modrá, červená-oranžová). A taky vidíš, že když máš žlutou nahoře a modrou před sebou, oranžová je vlevo. A toto všechno musíš u 4x4 kostky zkrátka vědět.
Tohle je důležité! 4x4x4 kostka totiž nemá pevné středy – musíš si je složit sám/sama. Když nevíš, jak jdou barvy správně, můžeš například složit žlutý střed vedle bílého. No a dál by ses kvůli tomu samozřejmě nedostal/a. ❌ Takže Color Scheme rozhodně nezanedbej!
1. Bílý střed
Prvním krokem je složit bílý střed. Tohle většina lidí zvládne intuitivně - možná to chvíli zabere, ale nakonec ti to do hlavy samo vleze.
2. Žlutý střed
Žlutý střed musíš složit vždy naproti bílému. Otoč si kostku a začni párovat žluté středové dílky jako u skládání bílého středu.
Jestliže máš oba dílky na bočních stranách, jednoduše je spoj. Spojování žlutých dílků, z nichž se některý z nich vyskytuje nahoře, je obtížnější. Musíš si dát pozor, aby sis při přesouvání nerozbil/a již hotový bílý střed.
Vysunutý bílý pruh vždy vrať do spodní vrstvy.
3. První 3 bílé hrany
Po složení prvních 2 středů - bílého a žlutého - si otoč kostku v ruce tak, aby byl bílý střed vlevo. Kolem něho teď složíš první 3 hrany.
Hrany spoj tak, že si dílky, které k sobě patří, dáš na jednu stranu tak, aby byly opačnou barvou nahoru. Potom stačí otočit kostku "uprostřed" tak, aby se pár spojil.
Poté, co hranu složíš, ji vlož k bílému středu. Proces opakuj, dokud nebudeš mít hotové 3 bílé hrany ve spodní vrstvě (nedokončený kříž).
4. Dokončení středů
Kostku pořád drž tak, aby byl bílý střed vlevo, a aby místo, kam patří poslední nesložená bílá hrana, bylo nahoře. Díky tomuhle místu můžeš používat "U" tahy ke složení středů, aniž by sis rozbil/a již složené hrany.
Zbylé středy se skládají intuitivně. Pamatuj - pruhy vždy skládej k sobě vodorovně, ale jakmile jsou hotové, otoč je do svislé polohy. To ti umožní dělat Rw/Lw tahy. U skládání středů (spojování pruhu) využiješ i metodu "vytlačování/schovávání" odpovídajících pruhů (jako u skládání žlutého středu).
U tohoto kroku si dej pozor na barvy. Nestačí totiž mít správné barvy naproti sobě - musíš je mít správně i relativně k sobě.
Pokud máš bílou stranu vlevo, barvy po sobě půjdou takto (vždy na zadní straně) - červená, modrá, oranžová, zelená
5. Dokončení hran
Pro tento krok si kostku přechytni tak, aby byla bílá dole (kolem ní by už měly být složené 3 hrany).
Nyní už považujeme modrou stranu jako F a červenou stranu jako R.
Dokončování hran je nejdelší krok celé metody. Princip se dá spojit do 4 kroků.
- Nachystáme si hrany do přední vrstvy naproti sobě, opačnou barvou nahoru,
- spojíme je otočením horních dvou vrstev,
- složenou hranu vyndáme a na její místo vložíme jinou, nesloženou hranu,
- a nakonec otočením horních dvou vrstev vrátíme středy do původního stavu.
Jakmile toto uděláš, jsi tam, kde jsi byl/a na začátku - ale máš o jednu složenou hranu navíc. Zbývá už jenom proces zopakovat pro všechny ostatní hrany.
V průběhu se ti může hodit algoritmus, který otočí špatně orientovaný hranový dílek:
Otočení hrany: (R U R' U') (F' U F)
Na konci zbydou vždycky buď 2, nebo 3 nesložené hrany. Každý případ se řeší trošku jinak.
Poslední 2 hrany
Pokud na konci zbydou 2 hrany, dej si je do prostřední vrstvy tak, aby byly zrcadlově stejně. Potom udělej následující algoritmus:
Spojení 2 hran: Uw' (R U R' U') (F' U F) Uw
Poslední 3 hrany
Tady je to trošku složitější. Musíš hrany správně nachystat. Všechny 3 hrany si dej k sobě (doprava, doleva v přední (F) vrstvě a do horní vrstvy u sebe) tak, aby šel jeden pár spojit otočením horních dvou vrstev (stejně jako u spojování hran).
Potom 2 hrany v prostřední vrstvě spoj otočením horních dvou vrstev, složený pár vyndej a na jeho místo vlož nešloženou hranu z horní vrstvy tak, aby se po vrácení horních dvou vrstev zpátky poslední pár spojil.
6. Složení kostky 3x3 metodou
Nakonec zbývá složit kostku stejně jako 3x3.
Někdy vznikne problém u poslední vrstvy. Tomu se říká parita - šance, že ti vznikne, je 50% (pro každou). Existují 2 druhy parit. 4x4 parita patří k těm jednodušším paritám.
OLL parita - když nejde vytvořit žlutý kříž
OLL parita je, když ti nejde složit OLL - žlutá nahoru. U klasické 3x3 kostky jde žlutý kříž složit vždy, ale při OLL paritě budeš mít na vrchní straně kostky lichý počet žlutých stran.
OLL parita se řeší algoritmem, který otáčí přední hranu.
OLL parita: Rw U2 x Rw U2 Rw U2 Rw' U2 Lw U2 Rw' U2 Rw U2 Rw' U2 Rw'
PLL parita - když poslední dvě hrany nesedí
PLL parita je, když ti nejde složit PLL - zbytek kostky po složení OLL. Jednoduše řečeno - zbývá ti prohodit poslední dvě hrany do kompletního vyřešení kostky - a ono to prostě nejde!
PLL parita se řeší algoritmem, který prohazuje protější 2 hrany horní vrstvy (přední a zadní).
PLL parita: r2 U2 r2 Uw2 r2 Uw2
Všechny situace parit, které ti mohou u 4x4 nastat.
A to je vše! Gratulujeme ke složení 4x4x4 Rubikovy kostky!
Značení tahů na 4x4 kostce
[Autor-Ája]