Speedcubing – rychloskládání Rubikovy kostky
Úvod do skládání Rubikovy kostky
Rubikova kostka je jeden z nejpopulárnějších hlavolamů na světě. Kostka, složená z devíti barevných čtverečků na každé straně, kde cílem je mít na každé straně pouze jednu barvu, dokáže potrápit i ty nejchytřejší z nás.
Spousta lidí si myslí, že aby kostku složili, museli by být géniové. Opak je ale pravdou. Vymyslet si postup bez návodu je to, co je opravdu těžké, ale naučit se kostku složit podle návodu je hračka.
Vynálezcem Rubikovy kostky je maďarský sochař Ernö Rubik. Když ji ale v roce 1974 vymyslel, neuměl ji ještě sám složit. Složení kostky je ale lehčí, než si většina lidí myslí. Nejčastěji se ji lidi naučí za pouhých pár hodin. Stačí jen chtít a dát tomu čas.
Jak na to
Kostka se dá složit několika různými metodami. Ta nejrozšířejěnší se jmenuje CFOP a skládá se ze 4 kroků. Natočili jsme sérii 4 videonávodů - od návodu pro úplné začátečníky kteří kostku nikdy neviděli, až po ty, kteří mají soutěžní ambice.
Tip: Pokud se chceš kostku naučit složit, podívej se na článek Jak složit Rubikovu kostku?
Jak si vybrat Rubikovu kostku
Jako první kostku každému doporučujeme Sail W. Nabízí skvělý poměr ceny a kvality, odpouští nepřesnosti a plynule se otáčí. Co se týče rychlosti a stability, je někde uprostřed. Jednoduše splní všechny potřeby začínajícího cubera. Tím, že není ani rychlá, ani pomalá, pomůže později při výběru další kostky. Buď si řekneš, že bys chtěl(a) kostku rychlejší, nebo pomalejší. Kdybys totiž začínal(a) s kostkou rychlou a méně stabilní, neměl bys pak tušení, jestli to, co hledáš, je někde uprostřed, nebo na úplně druhé straně spektra.
Tip: Všechno, co je o výběru kostky třeba vědět, najdeš v článku Jak si vybrat Rubikovu kostku.
Soutěže
V posledních letech se soutěže ve skládání Rubikovy kostky rozrostly především v Americe. Skládání kostky na čas se říká Speedcubing. Na soutěžích se běžně schází stovky speedcuberů různých národností, aby zjistili, kdo z nich je nejlepší. Aktuální světový rekord ve složení 3x3x3 kostky je dokonce pod 4 vteřiny!
A čas od času takovou soutěž uspořádáme i my.
Variace na Rubikovu kostku
Rubikova kostka se dočkala i spousty svých variací. Kromě jiných velikostí, jako je menší 2x2x2, nebo šílenosti jako 13x13x13, vznikly i úplně jiné tvary. Například Pyraminx je v podstatě Rubikova kostka ve tvaru pyramidy, nebo Megaminx - na první pohled nesložitelný dvanáctistěn.
Tip: Všechny kostky najdeš v kateogrii SPEEDCUBE.
Speedcubing u nás
Speedcubing v Česku rychle roste. S přibývajícími soutěžícími se zvyšuje i počet pořádaných soutěží. Rozpis soutěží a další užitečné informace najdeš na webu www.worldcubeassociation.org.
Co se komunity týče, funguje v podobě Facebook skupiny, kam každému doporučujeme se přidat.
O české speedcuberské komunitě jsme udělali rozhovor s jedním z nejlepších českých speedcuberů Matějem Mužátkem.
[Autor-Ája]