Jak složit 2x2 kostku do 2 sekund? | Expertní metoda

Ačkoliv se kostka 2x2 nemusí jevit jako příliš složitá (přeci jen je to nejmenší rubikovka), opak je pravdou. Je možno na ní zamíchat něco přes tři miliony kombinací (což proti 43 trilionům na klasické 3x3 kostce vlastně nic). A přesto skrývá spoustu situací, které vyřešíš jednoduchými a krátkými algoritmy, a to klidně do 2 vteřin!

Nevěříš? Mrkni na video s českým rekordmanem Matějem Mužátkem!

 Ve videu výše je návod pro experty - to znamená pro ty, kteří jsou schopni složit 2x2 rubikovku do pár vteřin. My chceme dokázat, že vždy se dá něco zlepšit. Ukážeme ti super tríčky, které tvůj solve okrouhají a další nemilosrdné vteřiny

1. tip: Zbav se perfekcionismu!

"Žádný učený z nebe nespadl."

Ve speedcube komunitě je konkurence fakt obrovská. Proto neznamená, že když si koupíš tu nejdražší kostku, jsi hned na vyšším levelu. Základem je totiž ovládnutí metod. A to trvá klidně i několik let. Na vrchol speedcubingu tedy nespadneš z nebe, musíš si pěkně najít cestičku, po které budeš kráčet.

Tip: Ještě neumíš složit Rubikovu kostku 2x2? Přečti si náš 2x2 návod pro začátečníky!

 

Zůstaň u Ortegy tak dlouho, jak to jde!

Metoda Ortega je jedna z nejlepších metod na 2x2 kostku. Je relativně jednoduchá a přitom fakt účinná.

Pokud jsi stále na více než Sub4, rozhodně s ní nepřestávej! Zdokonaluj se, buduj si silné zvyky, a až pak přejdi na jiné metody (CLL, EG-1 aj.). Vyplatí se to. Někdy se na soutěžích totiž stane, že scrambly jsou tam tak triviální, že se Ortega vyplatí mnohem víc. 

Tip: Hledáš super návod na metodu Ortega? Zde je top stručný návod!

 

Tip 2: Dobře předpovídej OLL

Jakmile vymasteruješ předpovídání OLL, předpovídání celé kostky bude rázem jednodušší. Tady se vyplatí i být color-neutral (začínáš skládat jakoukoliv barvu, nesoustředíš se jen na bílou). Na dvojce to není problém. Navíc mnohdy jiné barvy vytvoří ve scramblu lepší kombinaci - a tím i možnosti rychlejšího solvu

Tip 3: Přejdi na CLL

Sub 4 v pohodě, Ortega na jedničku? Pak gratulujeme, můžeš s klidným srdcem přejít na CLL. A co že to to CLL je?

"Corners of Last Layer" neboli rohy poslední vrstvy. Pokud má kostka složenou první vrstvu, dělí tě už jen jeden jediný algoritmus od cíle. Je jich celkem 42. V praxi to znamená, že ke každému algoritmu z OLL jich ještě pár přidáš. V podstatě uděláš OLL (orientuješ) i PLL (permutuješ) v jednom tahu.

Algoritmy jsou příjemné, dobře se učí a jsou to jen R, U a F tahy. S touto metodou se hravě dostaneš pod Sub3, ani nemrkneš!

Podrobně tuto metodu vysvětluje Matěj ve videu nahoře. ⬆

Tip 4: EG, set dalších 84 algů

Jakmile zvládneš CLL, můžeš se vrhnout na EG. Tato metoda spočívá v tom, že spodní vrstva je dobře orientovaná, ale špatně permutovaná (máš složenou stranu, ale vrstva jako taková složená není).

S těmito metodami už se v klidu dostaneš na 2 s, možná i pod.

EG-1

  • Spodní vrstva je složená jen napůl - 2 kostky jsou správně orientované a tvoří blok. Zbylé dvě jsou prohozené.
  • Blok zarovnáš dozadu, pak koukneš na horní vrstvu zvrchu a uděláš alg ze setu EG-1.

EG-2

  • Spodní barva je složená, ale všechny dílky jsou prohozené.
  • Spousta lidí ale tyto algy ani neumí.
 
Představili jsme ti základní expertní metody pro složení Rubikovy kostky 2x2. Pokud se chceš naučit, jak casy z jednotlivých metod rozpoznávat, mrkni na video nahoře. Matěj ti to dopodrobna vysvětlí!
Měj se a třeba se někdy uvidíme na soutěži. 💪🏼
 
 

[Autor-FYFTtalent]