YOYO
Yoyo (nebo jojo) známe všichni. Freestylové yoyo na triky se ale od toho z hračkářství liší. Je širší, nevrací se (je neresponzivní), bývá vyrobeno z plastu nebo kovu a uprostřed má kuličkové ložisko. To umožňuje yoyu točit se i několik minut a yoyeři si tak mohou dovolit dělat delší a složitější triky. Nejdůležitější je ale celosvětová komunita yoyerů, kteří se scházejí v parcích, obchodech a na soutěžích. Nejde ani tak o to, na jaké příčce se kdo umístí, jako o vzájemné učení se triků a celkovou zábavu. Zobrazit více
Jak vybrat první yoyo
První yoyo by toho mělo co nejvíc vydržet, být spolehlivé a ne moc drahé. Na začátku je taky vhodné, když je yoyo responzivní (vrací se na trhnutí do ruky). Podle nás je ideálním yoyem pro začátečníky yoyo ONE, které v balení obsahuje i neresponzivní ložisko, takže až budeš umět základní triky, stačí ložisko vyměnit a rázem jsi na pokročilejším levelu. Více o výběru yoya se dočteš v článku Jak vybrat yoyo. Se začátky yoyování ti pomůže náš průvodce.
Yoya si kromě materiálu, značky a úrovně yoyování (responzivity/neresponzivity) můžeš vyfiltrovat i podle stylu.
Styly yoyování
1A je klasický styl yoyování a zároveň největší soutěžní kategorie. Yoyo je při něm přivázané na provázku a provázek na ruce. Začátečníci používají yoya responzivní, pokročilí neresponzivní.
2A stylu se říká loopování. Používají se při něm dvě stejná responzivní yoya, na každé ruce jedno. Nejsou to ale stejná yoya, která se používají v jiných stylech, jsou navržena tak, aby se dala vracet a zase roztáčet.
3A je opět styl s dvěma yoyi, tentokrát ale neresponzivními. Yoya se používají stejná jako na 1A, výhodu mají ta, která se déle točí.
4A stylu se říká offstring. Yoya jsou větší, nejsou přivázaná na provázku a často se vyhazují do vzduchu.
5A stylu se říká freehand a používají se na něho stejná yoya jako v 1A a 3A. Yoyo není přivázáno k prstu a na konci stringu je protizávaží.
O údržbě yoya, tricích a soutěžích se dočteš v našich yoyo článcích nebo navštiv náš yoyo shop v Praze!