Začínáš s yoyem? Super! V tomhle článku najdeš všechno, co budeš potřebovat do začátků své kariéry vědět.
Tip: Pokud se chceš dozvědět něco o yoyování na vyšší úrovni, mrkni na článek Yoyo soutěže. Všechna yoya najdeš v sekci Yoyo
1. Základy
Tip: Přečti si článek Yoyo - hračka, nebo sport? Dozvíš se v něm všechny základní informace.
1.1. Jak dát yoyo na prst
Už tady na začátku udělá spousta lidí chybu (a kolikrát i ti, co yoyují déle). Na konci provázku je smyčka (očko). Do něho se ale nedává prst – očkem se provlékne provázek a vznikne tím "liščí smyčka". Díky tomu se potom dá smyčka utáhnout kolem prstu a bude lépe držet.
1.2. Jak roztočit yoyo
Základnímu roztočení yoya se říká Sleeper. Když yoyo dostane do ruky nováček, poprvé ho většinou hodí (roztočí) jako klasické yoyo – dlaní dolů. Freestylová yoya se ale roztáčejí přesně naopak – švihem dlaní nahoru.
Chvíli trvá, než se člověk naučí nebát se hodit yoyo silou a roztočit ho rovně, ale nenarazili jsme ještě na nikoho, kdo by se to po pár pokusech nenaučil. Ukázku jak na to najdeš ve videu níže.
1.3. Slovníček
- yoyo – Yoyo nebo jojo – je to jedno, jojo je česky, yo-yo je mezinárodní.
- responsivní – Yoyo, které se na trhnutí vrátí do ruky.
- neresponsivní – Yoyo, které se točí, ať škubeš jakkoliv. Vrací se přes bind.
- bind (videonávod zde) – Smyčka, kterou se namotává neresponsivní yoyo zpět do ruky.
- pady – Gumičky kolem ložiska, díky kterým se yoyo vrací.
- axis – osička
- bearing – ložisko
- 10ball – 10kuličkové ložisko (standard je 8)
- string – provázek
- freestyle – soutěžní vystoupení s yoyem na hudbu
Tohle je Bind
2. Výběr yoya
Spousta začátečníků chce hned ze začátku to nejlepší, nejdražší kovové yoyo. Není to ale tak snadné - yoyí je více typů. Základní typy yoyí jsou responsivní a neresponsivní.
- Responsivní yoya - Yoya, co se vrací na trhnutí do ruky.
- Neresponsivní yoya - Yoya, co se po trhnutí nevrátí. Vrací se přes smyčku (bind)
Nejlepší je začínat s responsivním yoyem. Na něm se dají lépe naučit základy. Nejlepší yoyo na začátek je Arrow nebo One - je responsivní, ale v balení je i druhé ložisko, které z něj udělá neresponsivní yoyo pro pokročilé.
Kromě toho se yoya liší ještě podle stylů yoyování.
- 1A, 3A, 5A – Klasická responsivní nebo neresponsivní yoya určená víceméně na stejné triky.
- 2A – Responsivní yoya určená k loopování – styl, kde se používají 2 yoya, každé na jedné ruce, a během triků se vracejí (skoro) do ruky.
- 4A – Yoya podobná diabolu, určená na off-string – styl, kde yoyo není připevněno k provázku. 4A yoya jsou zpravidla větší.
Tip: Více o výběru yoya najdeš v článku Jak vybrat yoyo a o stylech v článku Styly yoyování.
3. Triky
3.1. První triky
Na začátku tvé yoyo kariéry doporučujeme začít triky z tricklistů (seznamy triků pro soutěže). Až se naučíš všechny triky s responsivním yoyem, přejdi na neresponsivní a uč se triky z pokročilých tricklistů.
Doporučujeme tricklisty nepodceňovat – potom se stává, že v pokročilé kategorii soutěžící nepostoupí do freestylu, protože neprošli přes kvalifikaci formou tricklistu. Víme, že triky jako Eli hops nebo Boing-e-boing se ze začátku učí těžko, ale vyplatí se nevzdávat to.
Zde jsou tricklisty - když na ně klikneš, přesměruje tě to na tutoriál na YouTube
Tricklist pro začátečníky:
|
Tricklist pro středně pokročilé:
|
|
3.2. Vymýšlení triků
Vymýšlení triků je nejzábavnější část celého yoyování a čím dřív začneš, tím líp. Yoyo je kromě sportu hlavně nástroj pro kreativitu a jednou z nejlepších věcí je učení se triků navzájem.
Tím, že budeš vymýšlet vlastní triky, si časem vybuduješ vlastní styl yoyování. Někdo dělá neuvěřitelně rychlé triky, někdo pomalejší, technicky náročnější, a někdo zase třeba rád dělá horizontály (triky kde se yoyo točí vodorovně).
A jak na to? Prostě zkoušej různé pohyby, co umíš z jiných triků, kombinuj je, nebo si vymysli vlastní. Většina yoyerů nevymýšlí triky cíleně, ale prostě si hraje a čas od času (často i chybou) vznikne nový trik. Jde to ale i systematicky. Někteří yoyeři (často v Japonsku) vymýšlí triky pomocí 10minutových výzev. Nastaví si minutku a cílem je za 10 minut vymyslet trik. Ne vždycky se to podaří a ne vždycky vznikne dobrý trik, ale když si takovou výzvu párkrát zopakuješ, dříve nepo později vznikne něco zajímavého.
V tomhle videu dělá 10minutovou výzvu zakladatel firmy Yoyorecreation.
4. Údržba
O yoyo je třeba se starat – když nebudeš vědět, jak funguje a na co si dát pozor, můžeš si klidně yoyo úplně zničit.
Základní pravidla:
- Yoyo otevírej jen výjimečně – Když budeš yoyo otevírat často, můžeš poničit osičku, v horším případě vnitřek yoya (to už nejde opravit). Rozšroubovávej yoyo jen pokud potřebuješ vyměnit/vyčistit ložisko nebo vyměnit pady. Když se ti yoyo zamotá, použij sponku nebo špendlík.
- Nemlať s yoyem o zem – Čas od času se to stane každému, ale jestli máš tu možnost, trénuj na koberci nebo venku na trávě. Když s yoyem párkrát klepneš o chodník, začne ti vibrovat a bude se hůř točit, v horším případě se může strhnout závit.
- Měň provázek – U začátečníků to není potřeba tak často, ale když už provázek bude hodně opotřebovaný, je lepší ho vyměnit, než riskovat, že se yoyo v průběhu triku utrhne.
- Ideálně měj pouzdro na yoyo – Tohle není nutnost, ale když budeš yoyo nosit jen tak hozené v batohu, časem se ti zašpiní ložisko. Už jsme řešili všechno od písku až po chlupy domácího mazlíčka zamotané v ložisku.
4.1 Výměna provázku
Tady dělá spousta začátečníků chybu. Při výměně provázku se yoyo neotevírá – s každým otevřením se opotřebovávají závity.
Důležité je taky provázek nezapomenout vyměnit. Nedá se říct, jak často se provázek mění, protože každý yoyuje jinak často, ale ve chvíli, kdy začne vypadat špinavě a bude se často zamotávat, přišel čas na nový. Opotřebovaný provázek už není tak pružný jako nový a yoyuje se s ním hůř. Začátečníci ten rozdíl většinou nepoznají a mění provázek spíš kvůli sukům.
Tip: Všechny stringy najdeš v kategorii Provázky.
4.2. Výměna padů
Pady jsou gumičky kolem ložiska, díky kterým se yoyo vrací. I ty je třeba po čase vyměnit, i když zdaleka ne tak často jako provázky. Když se yoyo začne hůř vracet, znamená to, že už se pady opotřebovaly.
Dělá se to tak, že se yoyo otevře, špendlíkem se vyndají staré pady a odstraní se zbytky lepidla v yoyu. Až je yoyo čisté, nalepí se na jejich místo nové pady. Není to nic složitého, fungují jako nálepky. Dej si ale pozor, ať nekoupíš pady špatné velikosti.
Tip: Všechny pady a ložiska najdeš v kategorii Součástky.
4.3. Výměna ložiska
První výměna ložiska, která tě nejspíš bude čekat, je výměna responsivního ložiska za neresponsivní. I přestože to někdy jde ztuha, není to žádná věda. Ložisko někdy vypadne z yoya samo. Když ne, je třeba použít Multitool, nebo kleště. S kleštěmi ale opatrně. Lepší je vyndávat ložisko přes nějakou látku, aby se nepoškrábalo.
4.4. Čištění ložiska
Jestli se ti yoyo vrací a nemělo by, nejspíš máš v ložisku nějakou špínu a je třeba ho vyčistit. Dělá se to takto:
- Vyndej ložisko z yoya
- Sundej ochranná očka po stranách – Tak aby byly vidět kuličky. Použij špendlík jako na videu. Po vyčištění není třeba je vracet zpět.
- Čištění – K čištění se dá použít čistící benzín nebo i benzín do zapalovačů. Někdy stačí ložisko jen prostříknout, někdy je třeba nechat ho v benzínu nějakou dobu ponořené.
- Osuš ložisko kapesníkem nebo hadříkem.
- Vrať ložisko do yoya – Prvních pár hodů se yoyo může vracet, ale po chvíl házení by mělo být zase neresponsivní.
[Autor-Tonda]