Z čeho se skládá FPV dron a jaké díly potřebuješ

Chceš si složit vlastní FPV dron a nevíš, co všechno k tomu neodmyslitelně patří? Možná máš doma hromádku dílů a nevíš, co k čemu slouží, nebo jsi jen zvědavý, co je v takovém dronu za součástky?

Tak přesně pro tebe je tenhle článek. Stručně tě seznámíme s jednotlivými díly po tematických okruzích. Tak pojďme na to!

💡 Tip: Jestli jsi nováček a chceš nejdřív získat základní přehled, přečti si článek Závodní drony od A do Z.

 

Vrtule pro FPV dronKde se v dronu bere výkon?

Hlavním zdrojem energie pro celý stroj je baterie. Ta je nejčastěji LiPo nebo Li-ion.

📝Pokud chceš vědět více, přečti si náš Průvodce bateriemi do FPV dronů.

Baterie je přes některý z konektorů (Ph2.0, Bt2.0, XT30, XT60, ...) připojena k ESC. To je česky řečeno regulátor. Již z názvu se dá odvodit, k čemu slouží - reguluje totiž výkon do jednotlivých motorů (většina FPV dronů má motory čtyři (kvadrokoptéry), ale může jich být i více - hexakoptéry, oktokoptéry). Motory FPV dronu se dělí na kartáčkové a bezkartáčkové.

📝O tom, jak si vybrat motory, které ti sednou, se dočteš v našem Článku o motorech.

Propellers neboli vrtule jsou to, co tlačí vzduch pod dron, a tím ho pohání. Volba správných vrtulí výrazně ovlivní výkon tvé koptéry. Mají výhodu oproti ostatním dílům - jsou levné a vyměníš je levou zadní.

Článek o vrtulích jsme pro tebe samozřejmě připravili taky, proto pokud něčemu nerozumíš, nebo jen nechceš vrtule vybírat metodou pokus/omyl, vše se dozvíš tam.

⚙️Seznam součástek: baterie, ESC, motory, vrtule

 

RC systém

Přes co ovládat dron?

Druhý oddíl ti odpoví na otázku: "Jak mohu ovládat FPV dron?" Zároveň ti dá odpověď i na to, proč je dron ve vzduchu tak stabilní.

Začněme od vysílačky - Rádio; RC controller přenáší tvůj povel vzduchem do přijímače. Pokud nevíš, jak si vybrat vhodné rádio nebo dobrý systém na bezdrátový přenos, napsali jsme článek Jak vybrat RC ovladač?

Z přijímače jde signál do řídicí desky (FC). Tento díl je mozkem celého stroje a je to vlastně takový malý počítač. Jenom je tu místo operačního systému Windows Betaflight. Řídí také stabilizaci a přesné instrukce pro ESC, a dokonce k němu připojujeme i systém videa nebo další díly (třeba GPS)

⚙️Seznam součástek: rádio, přijímač, FC, GPS

💡 Tip: Co zahrnuje předletová příprava, jak na první let a kdy přistávat? Mrkni na článek - Návod, jak začít létat s FPV dronem?
 

Elektronické komponenty dronuJak funguje video přenos?

FPV je zkratka pro First Person View - to znamená, že pohled z koptéry je pointou celého Drone Racingu. Nezáleží, jaký systém si zvolíš, zda analog nebo digitál - cesta obrazu začíná u kamery zabudované v dronu. FPV kamera mívá oproti akční kameře horší rozlišení, ale může bez zbytečného zpoždění posílat dál video obraz.

Zapojení pro analog a digitální systém se trochu liší. U analogového systému se zapojuje obraz z kamery přes FCtam se přidávají informace do obrazu (OSD). V případě digitálního přenosu jde signál rovnou do VTX.

Video vysílač (VTX) je součástka, která přenáší vzduchem signál do tvých brýlí. Brýle se také liší podle použitého systému, ale vždy musí být naladěny na stejný kanál, co vysílá VTX - jinak nic neuvidíš.

Pro kvalitní přenos a dlouhý dosah nestačí jen zvyšovat vysílací výkon, ale jsou zapotřebí i kvalitní antény. Ty se mohou lišit polarizací, konektorem, zpracováním, délkou, typem, ... Antény jsou prostě tak rozsáhlé téma, že by bylo fajn, kdyby sis přečetl náš článek věnovaný právě jim - Vše o anténách pro FPV dron.

⚙️Seznam součástek: kamera, VTX, antény, brýle

Rám FPV dronu

Dílů je spousta a bez pevné opory a ochrany by stejně za moc nestály. Od toho jsou tu rámy. Většinou se vyrábí z karbonu, a tak jsou velmi odolné a lehké.

Je důležité si vybrat správný rám, který bude vyhovovat tvému stylu létání - ať už jde o typ, nebo velikost. Výběrem FPV rámů tě provede náš článek Vše o rámech pro stavbu dronu. Tam se dozvíš, jak se rámy dělí a jak si vybrat ten pravý.

Pro případ, že by se ti z balení něco ztratilo nebo jsi něco zlomil, máme nabídku náhradních dílů a ramen

Tip: Vždycky se hodí mít s sebou dostatek náhradních šroubků.

Mrkni na stavbu cinematic dronu s rámem deadcat!

montáž dronu

Nářadí a zázemí pro provoz dronu

Nedílnou součástí výbavy každého pilota je nabíječka. Tou se totiž staráš o baterie - nabíjíš je, vybíjíš, kontroluješ napětí... Nezapomeň si nastudovat baterky v našem článku o baterkách do FPV dronu.

Další důležitou částí je pájka a cín. Pokud si ještě nejsi jistý, jak se pájí, nebo se chceš něčemu novému přiučit, doporučujeme ti přečíst si náš článek o pájení.

Ze základních věcí je tu pak ještě nářadí na výměnu vrtulí nebo sada imbusů - to najdeš v kategorii Nářadí.

Věříme, že jsi zase o něco vzdělanější (budoucí) pilot:) Pokud máš další dotaz, ozvi se na mail dejf@fyft.cz, případně se mrkni na Drone Racing | FAQ, kde jsou nejčastější otázky ohledně dronů.

💡 Tip: Pokud se ti toho zdá na začátek moc, pořiď si jeden ze sestavených dronů z naší nabídky.
 

Tak ať to lítá!

[Autor-Ája]