“Byl jsem na jeden pack s pětipalcem v bandu a při powerloopu jsem urval rameno i s reglem a VTXo se mi z toho přeplo do PITu, narazil jsem si tam Lipolku a ta od tý doby hrozně saguje.”
Pokud ti ta věta nedává smysl, čti dál a všechno se dozvíš! Jako každý koníček, i Drone Racing neboli FPV má svůj slang a odborné termíny převzaté hlavně z angličtiny. Ty by každý pilot měl znát, aby nebyl úplně zmatený, když uslyší právě takovou větu.
Zde jsme ti připravili obsáhlý slovník pojmů, ve kterém ti všechny pojmy vysvětlíme, abys byl(a) v obraze a nic tě nepřekvapilo.
První důležité pojmy z FPV světa
Tyhle pojmy bys měl(a) jistojistě ovládat, pokud se chceš stát pilotem bezpilotního letounu:
FPV - (First Person View) je označení pro létání z pohledu první osoby RÁDIO, VYSÍLAČKA - Označení pro rádiový vysílač, pomocí kterého ovládáme dron a jiné modely. VLOS - (Visual Line of Sight) přímý vizuální dohled pilota na dron UAV - (Unmanned Aerial Vehicle) bezpilotní letadlo, v našem případě dron SENDIT - Výraz používaný v případě, že dron pošleš někam bez rozmyšlení, nebo do riskantních situací - většinou z hecu bez zvážení možných následků. BIND - Spárování vysílače a přijímače dronu, úkon před prvním spuštěním nutný k tomu, aby stroj operátora poslouchal PĚTIPALEC, TŘÍPALEC, SEDMIPALEC atd. - Označení velikosti dronu podle velikosti vrtulí v palcích ÚCL (Úřad civilního letectví) - orgán, který má u nás (mimo jiné) dohled nad legislativou a provozováním dronů |
Jaké máme styly létání?
Ve světě FPV máme několik stylů létání - můžeš být kreativním freestyle pilotem, svižným racerem, estetickým cinematic pilotem nebo třeba chceš létat fakt dlouhé úseky (long range).
Piloti můžou ovládat třeba od každého stylu něco, ale většinou platí, že ti něco jde prostě nejlíp. Ale co jednotlivé styly představují?
Freestyle - Freestyle neboli akrobatické létání je plné adrenalinu. Pilot předvádí své umění v přírodě nebo industriálním prostředí. S dronem dělá různá salta a jiné triky, čímž obohatí své záběry.
Racing - Kompetitivní létání s drony na čas, piloti závodí na trati postavené z branek nebo jiných překážek a snaží se trať proletět v co nejkratším čase. Cinematic - Pilotům disciplíny cinematic jde o co nejkrásnější záběry krajiny, zajímavostí nebo pohyblivých předmětů, drony jsou přizpůsobené na natáčení. Long-Range - Létání ve velkých vzdálenostech a speciálních místech jako vrcholky hor, vodopády, převážně místa vzdálená několik kilometrů od pilota. |
A co tvary dronů?
Každý styl taky vyžaduje trochu jiný tvar dronu. Tady jsou ty základní, se kterými se pravděpodobně někdy setkáš.
Pusher - Dron s motory směrem dolů. Whoop - Obecně menší dron s chrániči vrtulí. Tiny Whoop - Ty nejmenší drony s chrániči vrtulí, většinou menší než dlaň ruky. Toothpick - Malý dron s velmi dobrým poměrem výkon/hmotnost. Bezpečný pro létání na zahradě, ale zároveň dost výkonný, aby s ním byla zábava létat. |
Něco málo k baterkám
FPV dron je létající počítač, proto potřebuje odněkud čerpat šťávu. A baterky jsou kapitola sama o sobě, musíš tak trochu porozumět, jak fungují.
LI-PO PACK, LI-ON PACK, PACK - Lithiová baterie jako celek v různé konfiguraci článků včetně konektorů. BALANČÁK - Balanční konektor se využívá pro vyrovnávání napěti na jednotlivých článcích akumulátoru při nabíjení. Sag - Vysoký pokles napětí baterie při zatížení. Nabitá baterie má 4,20V na článek, ale téměř okamžitě napětí klesne od 3,9V do 3,3V nebo dokonce níže. Když přestaneme odebírat proud, napětí baterie opět stoupne. XT60, XT30 - Nejpoužívanější typ konektoru na středně velkých a velkých dronech a bateriích. BT2.0, PH2.0 - Nejpoužívanější typ konektoru na nejmenších a malých dronech a bateriích. LIPO STRAP - Stahovací pásek sloužící k připevnění baterie k dronu. C - rating - C-rate je jednotka, která udává, jak rychle (jakým maximálním proudem v ampérách) můžeme naši baterii nabíjet a vybíjet. Čím vyšší hodnotu baterie má, tím rychleji a větším proudem ji můžeme nabíjet a vybíjet. |
Hardwarové součástky dronu
Co jsou ty nejvýraznější věci, které na svém dronu vidíš?
RAMENO - Část rámu dronu, na které je připevněn motor, při nárazu se nejčastěji zlomí, proto je dobré vlastnit náhradní. PROP GUARD - Chrániče vrtulí, které zabraňují předmětům kontakt s točícími se vrtulemi - tím je chrání před poškozením nebo zraněním osob. PROPS - Zkráceně propellers, neboli vrtule. FRAME - Rám dronu, většinou z uhlíkových vláken nebo plastu. Různé velikosti a tvary podle určení a použití. Je to celek bez elektroniky.
|
PRINT, 3D PRINT - Vytisknutý díl na 3D tiskárně, nejčastěji držáky kamer, antén nebo jiné díly, které nelze jednoduše koupit. MOUNT - Držák čehokoliv, kamery, baterky, antény, piva atd., nejčastěji vytisknutý na 3D tiskárně. STANDOFF - Distanční sloupek nebo prvek, slouží k oddělení elektronických komponentů proti vyzkratování nebo přenosu tepla. |
FPV sety, které si můžeš pořídit
Někdo si rád svůj FPV set vybere přesně tak, jak mu vyhovuje, někdo si zase rád koupí předpřipravený set, se kterým může rovnou letět. Co která zkratka znamená?
RTF - (Ready to fly) Např. RTF set dronu, je set obsahující vysílačku, brýle, baterku, nabíječku a samotný dron, který je spárovaný a nastavený. Set tedy obsahuje vše co potřebuješ k létání. BNF - (Bind-N-Fly, bind and fly) dron s nainstalovaným RC přijímačem, připravený k letu, jen spárovat s tvojí vysílačkou. PNP - (Plug and Play) pouze dron, oproti BNF navíc ochuzený o RC přijímač. Ten si musíš přidat dle sebe, a tvého RC systému. |
Systémy přenosu videa aneb jak vidí tvůj dron
V FPV brýlích vidíš obraz ze svého dronu. Buď hodně zainvestuješ a budeš mít real time super ostrý přenos, nebo se spokojíš s horším a třeba si na dron dáš kvalitní akční kamerku.
ANALOG - Označení pro analogový systém přenosu videa mezi dronem a brýlemi, nejpoužívanější a nejlevnější řešení s nízkou kvalitou obrazu.
DIGITAL - Označení pro digitální systém přenosu videa mezi dronem a brýlemi, dnes už velmi rozšířený systém s HD přenosem videa.
V jakém módu můžu létat?
S whoopem můžeš létat třeba i doma, ale možná je bezpečnější přepnout na angle, nebo aspoň horizon - ať to neskončí nějakou nehodou... Víš, jaký je mezi nimi rozdíl?
ACRO - Manuální mód letu dronu, kdy jsou vypnuté všechny asistence a let je kompletně manuální. Jedná se o nejpoužívanější mód letu, většinou obtížnější pro začátečníky. ANGLE - Stabilizovaný mód letu dronu, dron ti nedovolí překročit stanovený úhel náklonu a vždy se vyrovná do vodorovné polohy. Tento mód se často používá u nejmenších dronů a u začátečníků. 3D - Speciální manuální mód, kdy se motory během letu mohou točit oběma směry. Páka plynu má v tomto režimu nulu uprostřed, a lze tak s dronem létat i vzhůru nohama. HORIZON - Hybridní mód letu dronu, dron ti dovolí překročit maximální úhel náklonu, takže můžeš dělat přemety a triky, ale poté se dron opět stabilizuje do vodorovné polohy. Mód pro lehce pokročilé, kteří se bojí přejít na acro. Launch Control - Mód pro závodníky, dron se na startovní čáře opře předními rameny o zem a zadními se pomocí roztočených motorů nakloní téměř o 90° dopředu. Ve chvíli kdy pilot přidá plný plyn, dron vystartuje plnou rychlostí vpřed. |
Elektronické komponenty - odteď už techničtěji
Následující pojmy budou už trochu techničtější, takže techničtí nadšenci si mohou zajásat, nicméně i pokud technický typ nejsi, stejně bys měl v pojmech mít jasno.
FC - (Flight Controller) Řídicí jednotka, mozek dronu, obsahuje gyroskop, akcelerometr, výpočetní procesor atd. Přijímá, zpracovává a odesílá informace od ostatních komponentů. CAPACITOR, KONDÍK - Kondenzátor, elektronická součástka, která eliminuje odchylky napětí směřující do elektroniky dronu z baterií. VTX - (Video Transmitter) Video vysílač, vysílá obraz z kamery na dronu do vašich brýlí. PIGTAIL - Prodlužovací redukce z konektoru na video-vysílači na konektor pro anténu. GYRO - (Gyroskop) Součástka na řídicí jednotce, která získává informace o natočení a naklonění dronu, díky tomu řídicí jednotka dokáže dron vyrovnávat a držet ho ve vodorovné poloze. PDB - (Power Distribution Board) Rozvodná deska, dříve používáno pro samostatné regulátory na ramenech. BEC - Stabilizovaný zdroj napětí může být samostatný nebo na řídicí jednotce, reguluje napětí z baterie na 3V, 5V nebo 9V pro ostatní komponenty. MCU - (Microcontroller Unit) Mikrokontroler na řídicí jednotce je procesor, který se stará o všechny výpočty a zpracovává informace od ostatních komponentů na dronu. Čím výkonnější je procesor, tím víc procesů zvládá zpracovat současně s menším zpožděním a zlepšuje tak letový projev. |
Motory - proto dron lítá!
Vyznat se v motorech taky není na škodu. Zkratka ESC ti zatím možná připomíná jen klávesu na klávesnici, nicméně teď už ti budou všechny pojmy týkající se motorů jasnější.
ESC, REGL, REGULÁTOR - (Electronic Speed Controller) Regulátor rychlosti otáček motoru, komunikuje s řídicí jednotkou a ovládá rychlost a směr otáčení motorů. BRUSHLESS MOTOR - Bezkartáčový motor, nejpoužívanější a nejspolehlivější typ motoru, který je ovládán třemi kabely, které spínají elektromagnety ve statoru, lze měnit jeho směr otáčení. BRUSHED MOTOR - Kartáčový motor, levný typ motoru používaný ve hračkách a nejlevnějších dronech, motor má omezenou životnost, je ovládán pouze dvěma kabely a nelze měnit jeho směr otáčení. KV - parametr motoru udávající počet otáček za minutu na 1V napětí baterie. Hodnoty KV se mohou pohybovat přibližně od 1700 do 25000. CCW - (counter clockwise) - údaj o směru otáčení (vrtule nebo motoru). V tomto případě značí otáčení proti směru hodinových ručiček. CW - (clockwise) - otáčení vrtule nebo motoru po směru hodinových ručiček Props in/out - Označení pro směr vrtulí, zda se vpředu a vzadu dronu vrtule sbíhají směrem dovnitř (props in) nebo ven (props out). |
Ovládání dronu
FPV dron musí někdo ovládat, to je jasné. Přes vysílačku dáváš pokyny řídicí jednotce, která pak veškerou práci odvede za tebe.
Mód 1/2 - rozvržení páček na vysílačce, pro mód 1 je plyn na pravé páčce, pro mód 2 je plyn na levé páčce.
Fail-safe - Režim dronu, který v případě specifického typu selhání přirozeně reaguje způsobem, který způsobí minimální nebo žádné poškození jiného zařízení, životního prostředí nebo lidí. Např. vypnutí motorů dronu při ztrátě signálu, aby neuletěl nebo někoho nezranil.
PIT, PIT MODE - Režim video-vysílače, při kterém vysílá na minimální možný výkon, aby nerušil ostatní piloty např. při závodech nebo opravách.
RATES - Nastavení křivky ovládání dronu, jak se mají naše pohyby páček na vysílačce projevit během letu. Zda lineárně, exponenciálně, o jaké citlivosti a rozsahu.
FPV brýle aneb médium mezi tebou a dronem
FPV brýle ti ukazují, co vidí tvoje koptéra. Díky nim se vlastně ty sám stáváš dronem! Které pojmy bys měl znát, aby sis brýle nastavil podle svých představ?
OSD - (On Screen Display) Jsou grafické a textové informace přidávané řídicí jednotkou nebo kamerou do obrazu, které vidí pilot. Můžou to být informace o napětí baterky, poloze dronu, nebo jen obyčejný časovač. DVR - (Digital video recorder) Je elektronické zařízení, které je schopné zaznamenávat video v digitálním formátu na pevný disk nebo jiné datové médium, nejčastěji na MicroSD kartu. Dnes už většina brýlí disponuje DVR funkcí a umí nahrávat video z letu. FOV - (Field Of View) Zorné pole (zorný úhel), udává se ve stupních, které jsou měřeny od osy oka po vnější okraj obrazovky. Nejčastěji u FPV brýlí nebo u kamer, čím větší úhel, tím více toho vidíme. VRX - (Video Receiver) Video přijímač, většinou intergrovaný v FPV brýlích, ale existují i externí přijímače jako modulové řešení. LHCP - (left hand circle polarized) Je levotočivá polarizace u antén. Polarizace antény nám říká, jakým způsobem se signál šíří vzduchem, a je tak potřeba na přijímači i vysílači mít anténu se stejnou polarizací. RHCP (right hand circle polarized) Je pravotočivá polarizace u antén. Polarizace antény nám říká, jakým způsobem se signál šíří vzduchem, a je tak potřeba na přijímači i vysílači mít anténu se stejnou polarizací. FPS - (frames per second), někdy také sn./s (snímky za sekundu), udává počet snímků za vteřinu u kamer a videa. |
Něco málo k vysílačce
Controller, vysílačka, rádio - ať už znáš kterýkoliv název, značí to to samé. A určitě víš, k čemu se taková vysílačka používá.
RC - (Remote Control) Bezdrátové ovládání, celkově systém komunikace mezi ovladačem a dronem. GHz - Gigahertz je jednotka frekvence (kmitočtu), v FPV často udáváno ve spojení s frekvencí video signálu, tam je to nejčastěji 5.8GHz, ale také 2.4GHz a 0,868GHz u RC systémů. |
Softwarové nastavení - něco pro fajnšmekry
Až ti bude dron dělat něco, co nechceš (třeba se klepat ve vzduchu jak osika), bude třeba zkontrolovat softwarové nastavení.
Pozor! Hrabání v těchhle datech je ale pro ty už fakt zkušené.
Black Box - Černá skříňka, jako u letadel, slouží k ukládání letových informací na paměťovou jednotku. U řídicích jednotek je buď integrovaná paměť, nebo má slot na MicroSD kartu.
BBlog, Black Box log - Záznam letu ukládaný na Black Box. Díky těmto informacím můžeme lépe poladit dron, nebo zkontrolovat jeho funkčnost.
PID - Jsou hodnoty regulující rozdíl mezi nastavenou rychlostí rotace a měřenou rotací z gyroskopu na co nejnižší hodnotu. To znamená, že zajišťuje provedení pohybu, který jsi nastavil. Když pohneš páčkou, tak očekáváš, že se dron pootočí. Ale řídicí jednotka neví, jak moc má roztočit který motor, protože pokaždé je to jinak. Proto je v dronu PID regulace, která kontroluje, kdy už se dron začne pohybovat jak ty chceš, a ovládá výkon motorů tak, aby se dron otáčel, jak nastavíš.
Jaké jsou nejznámější freestyle triky?
Pro freestyle piloty tu máme soupis nejznámějších triků s dronem!
Front flip - Přetočení dronu o 360° směrem vpřed.
Back flip - Přetočení dronu o 360° směrem vzad.
Roll/Barrel roll - Přetočení dronu o 360° do strany.
Už máš něco nalítáno a chceš se naučit základní triky s FPV dronem? Ve videu Základní triky s FPV dronem ti Dejf ukáže triky LOOP a ROLL v různých kombinacích.
Powerloop - Při tomto triku v podstatě děláš back flip okolo nějakého objektu. Takže typicky začneš průletem pod ním a pak přidáš plyn a postupně točíš dozadu.
Yaw spin - Otočení v rovině horizontu, S vyšším úhlem kamery je potřeba zapojit nejen yaw osu ale i roll, abys udržel horizont na stejné pozici v kameře.
Inverted yaw spin - mnohem větší legrace je dělat yaw spin vzhůru nohama. Pro trénování tohoto triku se ujisti, že jsi v dostatečné výšce nad zemí. Při otáčení bude dron manévrovat přidáváním otáček na motorech a tím tě potáhne k zemi.
MattyFlip - Speciálně provedený front flip přes překážku, kdy při provádění front flipu máš danou překážku ve stálém vizuálním kontaktu až do dokončení triku, takže v určitou chvíli musíš s dronem letět pozpátku.
Trippy Spin - Kroužení kolem komína, sloupu, stožáru, kdy jsi ve stálém vizuálním kontaktu s vrcholem překážky a během toho ji oblétáváš bez ztráty výšky nebo změny náklonu.
Rubiks cube - Neboli Rubikova kostka, během letu vpřed provedeš v půlce front flipu roll o 380° a následovně dokončíš front flip s co nejmenší ztrátou výšky.
Split-S - Oblíbený manévr, díky kterému lze překážku stylově nadletět a následovně podletět. Letíš směrem k překážce (např. koruna stromu), tu nadletíš a ve chvíli, kdy se nacházíš nad ní, se rollem otočíš o 180° a během klesání se pomalu vyrovnáváš do roviny a ladně podletíš překážku v opačném směru, než jsi přiletěl.
Dive - Vystoupáš nad nějakou vysokou překážku se svislou stěnou (např. skála), v bezprostřední blízkosti stěny překážky se otočíš hlavou dolů a padáš volným pádem podél překážky.
Wall Ride - Cílem tohoto triku je při letu vpřed co nejdelší dobu kopírovat spodkem dronu stěnu nějaké překážky. Jedná se o náročnější trik, kdy nalétáš na stěnu překážky pod menším úhlem a za stoupání, aby ve chvíli, kdy se ke stěně otočíš spodkem dronu a ubereš plyn, se tvoje trajektorie rovnala povrchu stěny překážky.
Teď už jsi vzdělaný pilot, tak ať to lítá!
[Autor-Jirka]